Žmonės, gerbkite paštininką, ir jis atneš tik geras naujienas

Ketvirtį amžiaus Širvintų paštui vadovavęs Dainius Balsevičius sako, kad gyvenimas nestovi vietoje, jis keičiasi, todėl ir reformos buvo neišvengiamos. Nors ir išeidamas iš darbo, buvęs vadovas jas tik sveikina.

Lietuvos paštas išgyvena dar vieną reformą – daugelyje savivaldybių nebeliko AB Lietuvos paštas valdomų rajoninių paštų viršininkų. Reforma neaplenkė ir Širvintų rajono – mūsų paštininkams nuo šiol vadovauja Ukmergėje esančio regioninio pašto vadovė. Jai tiesiogiai pavaldūs bus ne tik šių dviejų savivaldybių, bet ir Jonavos rajono pašto darbuotojai. Šis trijų savivaldybių vienetas priklauso Lietuvos pašto Vidurio regionui, kurio centras įsikūręs Kaune. Dar yra Pietų ir Šiaurės regionai.

Kovo 9-oji buvo Širvintų pašto viršininko Dainiaus Balsevičiaus paskutinė darbo diena. Sausį sukako 25 metai, kai švietimietis buvo pakviestas vadovauti rajono paštininkams. Šiame poste jis pakeitė ankstesnę Širvintų pašto vadovę Kolosovą.

Pagal turimą stažą Dainiui Balsevičiui pritrūko vos 2 dienų (!) iki šiuo metu nustatyto 35 metų būtinojo darbo stažo gauti visą senatvės pensiją. Ko gero, jis rajone buvo tuo metu ilgiausiai dirbantis vadovas.

Tiesa, iki pensijos Dainiui dar teks išgyventi ne vienerius metus.

Paprastai iš darbo per reformas atleidžiami vadovai turi vienų ar kitų nuoskaudų, jaučiasi kažkur nuvertinti, galintys dar dirbti, bet per anksti pastumti į šalį. Dainius Balsevičius patikino, kad išeina ramia širdimi ir net kažkiek patenkintas, nes pokyčiams niekada nevėlu.

  • Visada darbą paliekantiems pavaldiniams sakydavau, kad kiekvienas spyris į užpakalį yra postūmis į priekį. Dabar į priekį būsiu pastumtas pats, – šypsosi Dainius, prisipažinęs, kad sulaukė pasiūlymo padirbėti tokiomis pat sąlygomis, tačiau žadamas atlygis jo netenkino. Be to, kiek sutikau išėjusius iš darbo pašte, visi džiaugėsi didesniu uždarbiu.

Dainiaus žodžiais, jis kažkiek net džiaugiasi, kad taip susiklostė įvykiai. Jautė, kad po tiek metų toje pat darbovietėje pačiam reikia pokyčių, o jiems dar nevėlu. Turėdamas planų, kaip gyventi toliau, pašnekovas sako, kad dabar turės pakankamai laiko tiems planams realizuoti. Jau senokai Dainius Balsevičius laisvalaikiu meistraudavo sodyboje įsirengtose dirbtuvėlėse. Jo gaminami staliaus dirbiniai turėtų tapti tuo pragyvenimo šaltiniu, kuris iki šiol gal buvo tik papildoma galimybė užsidirbti, kadangi pašto darbuotojų atlyginimai yra dar toli nuo standartų.

Pripažinęs, kad palaiko pašto sistemoje vykstančias reformas, nes jų tikrai reikėjo, pašnekovas tuo pačiu pažymėjo, kad atlyginimas darbuotojams už jų darbą ir sugebėjimus kol kas smarkiai atsilieka. Sėdintys pačiose viršūnėse eiliniams paštininkams kartais atrodo kaip esantys kosmose. Tai sakydamas, Dainius neturėjo omenyje, kad bendrovės vadovai nesusikalba su eiliniais. Tiesiog kurdami vizijas ir jas įgyvendindami, bendrovės vadovai nesupranta, kad apačioje esantys mažiukai nespėja žingsniuoti tokiais dideliais žingsniais, kaip ten norėtųsi.

Gal dėl to, kad apačios nespėja žingsniuoti, kalta regionuose esančių struktūrų žema kokybė? Gal kam pasirodys, jog „apkiautę“ paštininkai nesupranta, ko iš jų norima? Dainius Balsevičius su tuo nesutinka ir pasiūlė darbuotojų taip nevadinti. Gal kam ir atrodo, kad pašte dirba tik skaityti ir rašyti mokantys, bet daugiau mažai ką sugebantys žmonės. Tik taip nėra. Jau daugelį metų net eilinis paštininkas moka dirbti kompiuteriu, planšete, išmaniosiomis technologijomis, vairuoja automobilį, jam keliami aukšti bendravimo, reputacijos standartai. Ne tik aptarnaujantiems klientus, bet ir siuntų skirstytojams, kurie taip pat dirbo su šiuolaikinėmis technologijomis. Absoliučiai visi darbuotojai sugeba dirbti tai, kas yra būtina sąlyga norint gauti geresnį darbą. Bet, kaip jau minėta, dirbama, galima sakyti, už minimalią algą.

  • Kai įvedė mobiliųjų laiškininkų pareigybes, buvo manančių, kad tai lengva romantika: važinėjiesi sau, kairėn dešinėn daliji siuntas, laikraščius… Galiu pasakyti, kad per šį laiką nubyrėjo maždaug pusė, nes darbas pasirodė intensyvus ir sunkus, reikia nemažai paplušėti, kad padarytum, kiek tau priklauso, – pastebėjo dabar jau buvęs viršininkas.

Ne visi laiškininkai dirba visą darbo dieną. Priklausomai nuo krūvio, kasdien tenka vien tik prie vairo praleisti valandą-dvi, nes nuvažiuojama iki 100 km. Vairuojant praleistą laiką tenka atimti iš to, kuris lieka aptarnauti klientus, taip pat ir papildomai užsidirbti vadinamuosius „bonusus“, kadangi už suteiktas papildomas paslaugas paštininkui tenka pajamų dalis. Bet ji tokia menka, kad paštininkai, galima sakyti, apskritai nėra motyvuoti dirbti papildomai. O vadovybė spaudžia.

  • Parduodame. Jei neparduotume, tos lentynos su knygomis, suvenyrais nestovėtų, – sako Dainius Balsevičius ir pripažįsta, kad centre sėdintys vadovai ne visada supranta, kad, pavyzdžiui, Širvintos ir Ukmergė yra skirtingi miestai. Visada turėję išvystytą pramonę, gaudavę didesnius atlyginimus, ukmergiškiai daugiau lėšų skirdavo ir pašto paslaugoms. Pas mus kitaip. Pagaliau, kaip galima prisidurti papildomai, jei, pavyzdžiui, greitųjų kreditų į paštą daugiausia ateina tie, kuriems jie nėra suteikiami dėl jų nepatikimumo. Paštas tėra tik tarpininkas. Darbuotojas aptarnauja, gaišta laiką, bet atsisakoma suteikti kreditą, tad bendrovė pajamų negauna.

Pašnekovas sakė pajutęs, kad iš Lietuvos pašto vadovų nesijaučia net pagarbos darbuotojams.

Kai prieš 25 metus pradėjo dirbti, Dainius Balsevičius vadovavo 85 darbuotojų kolektyvui. Su juo darbą palieka ir trys skirstymo padalinio darbuotojai, nes Lietuvos paštas šalyje įsteigė logistikos centrus ir korespondenciją skirsto centralizuotai. Anksčiau Širvintas pasiekdavo, vaizdžiai tariant, vienas didelis maišas korespondencijos, o Širvintų pašto darbuotojai siuntas paskirstydavo paštininkams. Dabar kiekvienas jų iš Vilniuje įsikūrusio logistikos centro gauna jam skirtą maišą. Kol kas dar tik šio proceso pradžia, yra trukdžių, bet kitaip jau nebebus. Todėl panaikinti ir skirstytojų etatai.

Per ketvirtį amžiaus darbuotojų Širvintų pašte sumažėjo keturis kartus. Viršininkui prieš išeinant iš darbo, rajono pašte bedirbo 26 žmonės, bet pačių etatų buvo mažiau, nes kiti dirbo ne visą darbo dieną. Per 25 metus neliko pašte buvusių apsauginių-vairuotojų, kaimo paštų viršininkų, dalies laiškininkų, kai kurių administracijos darbuotojų. Per tą laiką pasikeitė ir nemažai darbuotojų, tačiau vieną – Ireną Sinkevičienę, kurią rado atėjęs, Dainius Balsevičius išeidamas dar paliko.

  • Kai pagalvoju, labiausiai gaila palikti kolektyvą, kurį turime tikrai nuostabų. Rudenį buvo atvažiavę atstovai iš Vilniaus ir atkreipė dėmesį, kad pas mus labai maža darbuotojų kaita. Sakė, kad kitur yra priešingai. Kodėl tada Širvintose žmonės vertina darbą pašte? Juk visoje šalyje sąlygos tos pačios: alga nėra didelė, krūvis nemažas, jį planuojama dar didinti… Atsakymas paprastas: žmonės į darbą Širvintų pašte eina kaip į šventę, nes nėra įtampos, jie jaučia savotišką komfortą galėdami dirbti arti namų, – mano Dainius Balsevičius.

Pašnekovas mano, kad per ketvirtį amžiaus, praleisto vadovaujant pašto įstaigai, pavyko suburti ir išlaikyti darnų kolektyvą.

  • Kartais liūdna, kad žmonės paštininkų nevertina, netgi yra linkę ant jų išlieti savo blogą nuotaiką. Kaip tada mūsų darbuotojui su šypsena nueiti pas kitą, nunešti jam gerą žinią? Gerbkime paštininką, nes jis neša tik geras žinias, o blogų naujienų nusipelnome patys, – laikraščio skaitytojams linkėjo dabar jau buvęs Širvintų pašto viršininkas Dainius Balsevičius.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 12 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Žmonės, gerbkite paštininką, ir jis atneš tik geras naujienas”

  1. Dainius parašė:

    Širvintiškiui – neįlindęs į kito kailį, negali žinoti kokios jo mintys

  2. hjd parašė:

    Dainius visada jaunai atrodo.Maladiec.

  3. Širvintiškis parašė:

    Keistas straipsnis, Dainiau, kai 25 metus sėdėjai vadovo kėdėje, tai alga tenkino, o kai sulaukei „pasiūlymo padirbėti tokiomis pat sąlygomis“, tada alga jau netenkina?

Comments are closed.

scroll to top