Šis šildymo sezonas iš gyventojų pareikalaus kantrybės ir supratimo

Praėjusią savaitę buvo paskelbta, kad Šiauliuose žmonės registruojami jau lapkričiui, kad galėtų pateikti reikiamus dokumentus dėl paramos. Šiomis dienomis skelbta, kad Panevėžyje eilė jau nusidriekė į gruodį. Čia pat nuraminta, kad parama gali siekti du mėnesius atgal, taigi net gruodį žmonės galės pretenduoti į kompensacijas nuo šildymo sezono pradžios.

Dokumentus galima pateikti ir patiems elektroniniu būdu, per sistemą spis.lt. Kai kurie pabandę sako geriau eis pas valdininkus: painu, neaišku, reikia gilesnių žinių. Taigi eilėse dominuoja į šiuolaikinių technologijų girią mažiau įžengę senjorai.

Širvintų kraštas pasidomėjo, kaip šie reikalai juda Širvintose. Socialinės paramos skyrius patikino, kad prasidėjus šildymo sezonui daugiau ir rajono gyventojų kreipiasi dėl kompensacijų už šildymą, karštą ir geriamą vandenį. „Tačiau eilėse žmonės tikrai dar nealpsta, kaip girdime Vilniuje. Skyriaus darbuotojai stengiasi užtikrinti aptarnavimą, skatindami žmones iš anksto susiderinti priėmimo laiką,“ – pastebima atsakyme.

„Gal jau yra priimta sprendimų? Kiek? Kokia dalis patenkinama?“ – pasidomėjome.

Atsakymo irgi ilgai laukti nereikėjo. Kaip teigiama, Širvintų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius tikrina asmenų teisę į piniginę socialinę paramą, t. y. kompensacijas ir skaičiuoja šeimos pajamas. Liepos-rugsėjo mėnesiais jau priimti 105 sprendimai dėl kompensacijų už centralizuotai tiekiamą šildymą, karštą ir geriamą vandenį. Asmenims, kurie būstui šildyti naudoja kitas kuro rūšis, pavyzdžiui malkas, anglį, dujas, elektrą ir pan., kompensacijos teisės aktų nustatyta tvarka skaičiuojamos nuo spalio 1 d. iki kovo 31 d.

Kaip paaiškino Socialinės paramos skyriuje, kompensacijas gali gauti ir būstą nuomojantys žmonės, ne būstų savininkai. Tvarka numato, kad turi būti sudaromos nuomos sutartys, o jos įregistruojamos Registrų centre. Taigi, siekiantys gauti kompensacijas, būstą nuomojantys bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi būti su nuomotoju raštu sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ir ją įregistravę viešame registre.

Tačiau nekalbama apie panaudos sutartis, kuriose numatoma prievolė apsimokėti būsto išlaikymo paslaugų kaštus. Pasidomėjome, ar tokiems atvejams irgi galima kompensacija?

Deja, kaip paaiškino Socialinės paramos skyriuje, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme nėra numatyta išlyga gauti kompensaciją būstui, kuris naudojamas pagal panaudos sutartį. Kaip visada, įstatyme yra spragų, taigi dalis visuomenės liks kvailio vietoje. Nuomininkams norint pretenduoti į paramą, teks su nuomotojais perrašyti sutartis.

„Žinoma, nuo klaidų niekas neapsaugotas, daugiausia jų padaro tie, kas savo kasdienėje praktikoje mažiausiai susiduria su įstatymų taikymu, nustatyta tvarka. Nemažai klaidų padaro patys klientai, prašydami kompensacijų. Kad tų klaidų būtų mažiau, Socialinės paramos skyrius pataria žmonėms, kurie kreipiasi dėl kompensacijų, nepamiršti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, prašymą piniginei socialinei paramai gauti ir pažymą apie gaunamas pajamas už 3 paskutinius mėnesius iki kreipimosi, jei ši informacija nėra gaunama iš valstybės registrų, žinybinių registrų ir kt. Kai būstas šildomas kitomis energijos rūšimis (pvz., dujomis), gyventojai papildomai turi pateikti informaciją apie kuro deginimo įrenginį (t. y. dokumentą, nurodantį šilumos katilo tipą / modelį, jo naudingumo koeficientą), duomenis apie suvartotą elektros energiją (kiekį, elektros tarifus). Atkreipiame dėmesį, kad visais atvejais būsto šildymo būdas turi būti registruotas viešajame registre (Registrų centre),“ – patariama klientams.

Kompensacijos galimos nepriklausomai nuo gyvenamojo būsto ir jo šildymo tipo, vietovės. Socialinės paramos skyrius atkreipia dėmesį, kad dėl kompensacijų ir kitos piniginės socialinės paramos Širvintų miesto ir Širvintų seniūnijos gyventojai turi kreiptis į Socialinės paramos skyrių (Vilniaus g. 61, Širvintos), o kitų seniūnijų gyventojai – pagal deklaruotą gyvenamąją vietą į socialinio darbo organizatorių seniūnijose:

„Siekiant išvengti eilių prasidėjus šildymo sezonui, gyventojai kviečiami prašymus kompensacijoms ir kitoms išmokoms teikti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt. Nesant galimybių prašymus socialinėms išmokoms teikti elektroniniu būdu, prieš vykstant į Socialinės paramos skyrių, prašome susisiekti su socialinio darbo organizatoriais telefonu ir sutarti atvykimo laiką“, – rašoma gautame atsakyme, kuriame primenami kontaktai: – „Alionių sen. – 8 687 74719; Čiobiškio sen. – 8 665 83906; Gelvonų sen. – 8 615 74639; Jauniūnų sen. – 8 682 41710; Kernavės sen. – 8 682 41710; Musninkų sen. – 8 665 83906; Zibalų sen. – 8 687 74719; Širvintų sen. – 8 687 44515; Širvintų m. – 8 682 41705“.

„Šis šildymo sezonas iš gyventojų pareikalaus kantrybės ir supratimo. Širvintų rajono savivaldybės administracija deda visas pastangas, siekdama suvaldyti gyventojų srautus ir kompensacijas paskirti laiku“, – ramina Socialinės paramos skyrius ir kartoja mūsų jau pateiktą informaciją, kad kompensacijos gali būti skiriamos už du praėjusius mėnesius, tad jas norint gauti nuo spalio 1 d. prašymą galima pateikti ir gruodžio mėnesį.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 30 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top