Šildymo kainą lemia ne vienas veiksnys, tačiau didžiausią įtaką jai daro sunaudotas kuras. Priklausomai nuo naudojamo kuro, paprastai jis sudaro ne mažiau kaip pusę, o standartiškai – iki 70 proc. pagamintos energijos kainos.
Apie ateinantį šildymo sezoną brangsiančią šilumą įspėja visi šalies šilumos gamintojai, nors kai kurie apie tai kalba diplomatiškiau: atseit, mažiau kaip praėjusį šildymo sezoną tikrai nemokėsime. Kartais galima atrasti ir konkrečių skaičių: už šildymą galime mokėti maždaug trečdaliu daugiau.
Biokuro tiekėjai teisinasi, kad jų siūlomo biokuro kainų augimą lemia labai išaugusi žaliavos (medienos) kaina. Kartais šilumininkams bandant biokuro biržoje įsigyti skiedrų, net negaunama jokių pasiūlymų už bet kokią kainą, arba teikiami pasiūlymai už labai didelę (neadekvačią) kainą. „Širvintų kraštas“ gavo keletą tai įrodančių pavyzdžių, iš kurių galima susidaryti konkretesnį vaizdą apie tai, kas vyksta kuro biržoje.
Pavyzdžiui, rugpjūčio 1 dieną širvintiškiams ruošiantis mokėti 44 Eur/MWh, tiekėjai siūlė pirkti už 50 Eur/MWh. Po savaitės širvintiškiai pasiūlė mokėti 47 Eur/MWh, bet tiekėjai užsiprašė 52-54 Eur/MWh. Rugpjūčio 14-ąją į širvintiškių pateiktą 46,90 Eur/MWh statymą biržoje buvo atsakyta 51-56 Eur/MWh pasiūlymu, tą pačią dieną pastačius 49 Eur/MWh kainą, tiekėjai savo siūlymus pabrangino iki 54-65,90 Eur/MWh (!).
Pateikti pavyzdžiai – apie aukštesnės kokybės kuro kainą. Tačiau į kosmosą šauna ir žemesnės kokybės miško atliekų kuro kainos. Vieną dieną biržoje širvintiškiams už miško atliekas pastačius 44 Eur/MWh kainą, tiekėjai į tai atsakė 55,90 Eur/MWh pasiūlymu, o kitą dieną pageidaujama tokių atliekų pardavimo kaina pakilo net iki 65,90 Eur/MWh.
Mėnuo dar nesibaigė. Rugpjūtį vidutinė biokuro kaina Širvintose prognozuojama po 55 Eur už MWh. Jei prognozės nepasikeis, per mėnesį biokuro kaina būtų pabrangusi 14 Eur/MWh, o palyginti su praėjusių metų rugpjūčiu – beveik 40 Eur/MWh.
Taip taip, jokios klaidos nėra: 2021 metų rugpjūtį biokuras biržoje buvo perkamas po 15,37 Eur/MWh. Tad pagal prognozę kuras per metus būtų pabrangęs daugiau kaip 3,6 karto (apie 260 proc.).
Kiekvienam aišku, kad šis kuro kainos augimas negali neatsiliepti parduodamos šilumos kainai. Jos augimo šimtais procentų kol kas nėra, tačiau per metus ji jau padidėjo 27,59 proc. – nuo 5,69 ct/KWh 2021-ųjų rugpjūtį iki 7,26 ct/KWh šį mėnesį.
Yra ir gerų dalykų. Nepaisant pastaruoju metu kylančios kuro kainos, šiluma Širvintose šiais metais buvo pigesnė tik sausį. Širvintų šilumininkams pavyko stabilizuoti parduodamos šilumos brangimą, sumažinti šilumos kainą, o pagal jos kainą tarp IV grupės šilumos tiekėjų mūsų rajonas šiuo metu šalyje siūlo mažiausią kainą.
Svarbu pridurti ir tai, kad Širvintose šiluma rugpjūtį kainuoja pigiau nei ją parduoda kai kurie stambesni tiekėjai, turintys daugiau šilumos pirkėjų. III grupės pigiausias tiekėjas „Radviliškio šiluma“ šį mėnesį šilumą parduoda po 7,47 ct/KWh. Širvintiškiai parduoda šilumą pigiau nei II grupei priskirta „Druskininkų šiluma“ (7,46 ct/KWh), Jonavos šilumos tinklai (8,69 ct/KWh) ar „Marijampolės šiluma“ (10,49 ct/KWh). Širvintose šiluma pigesnė nei ją parduoda I grupės gigantai Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Visagine ar Vilniuje. Ten šilumos kaina svyruoja nuo 8 ct/KWh iki 11,87 ct/KWh.
Pagal mažiausią šilumos kainą šiuo metu savivaldybės įmonė „Širvintų šiluma“ pakilo į penktą vietą šalyje. Yra vilties, kad mūsų miesto gyventojams žiema bus kiek švelnesnė.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 26 d. laikraščio numeryje.