Šaukiamas posėdis dėl mažėjančių pieno supirkimo kainų

Nuotr. iš archyvo

Šiandien, vasario 1 dieną Žemės ūkio ministras K. Navickas dėl padėties pieno rinkoje ir mažėjančių pieno supirkimo kainų ministerijoje šaukia Pieno tarybos posėdį.

„Pokyčiai pieno rinkoje neturi gulti vien ant ūkininkų pečių. Jei ir toliau mažės pieno supirkimo kainos, ilgalaikes investicijas į pieno ūkius, jų modernizavimą, plėtrą bei gyvybingumą galime pamiršti“, – Žemės ūkio ministerija cituoja ministrą.

Mažiau kaip prieš pusmetį nuotaikos buvo kitos. 2022 metų rugpjūtį buvo skelbiama, kad po 15 metų ministerija išmokės pieno „dividendus“. Tada Žemės ūkio ministerija parengė 2022 metų pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už pieną mokėjimo tvarką. Šiai paramai buvo numatyta skirti 12,3 mln. Eur ir ją planuota mokėti nuo rugsėjo 19 d. Paramą nutarta išdalyti apie 14 tūkst. pieno gamintojų. Paramos dydis –15,46 Eur už atskaitos laikotarpiu parduoto pieno toną.

Tada dėl vykdomos reorganizacijos senokai nebuvo atnaujinamai Žemės ūkio ministerijai pavaldaus Žemės ūkio informacijos ir verslo centro duomenys (jie buvo už 2021 metų spalį). Širvintų rajone tada buvo suskaičiuota 119 gamintojų, tiekusių pieną. Bet šis skaičius nebuvo labai mažas, nes štai Švenčionių rajone tokių gamintojų buvo vos 27, Vilniaus rajone – 39, Elektrėnų savivaldybėje – 53, Trakų rajone – 68.

Mūsų augintojai iš esmės buvo smulkūs, t. y. vidutiniškai laikė po 1-5 karves. Smulkūs augintojai sudaro daugiau kaip pusę šalies gamintojų.

Galima būtų sakyti, kad pagrindiniu pieno gamybos sektoriaus rodikliu reikėtų laikyti laikomų karvių skaičių. Vidutinis mūsų rajone laikytų karvių skaičius 2021 metais siekė 506, o rajono gamintojai per tą praėjusių metų laikotarpį pardavė 1904,2 tonas natūralaus riebumo pieno. Tačiau buvo niuansų. Štai Švenčionių rajone, kur, kaip minėta, darbavosi 4,4 karto mažiau pieno gamintojų, 2021 metais per dešimt mėnesių buvo parduota 3888 t natūralaus riebumo pieno. Svarbiausia, kad vidutinis karvių skaičius ten nebuvo smarkiai didesnis – Švenčionių rajone tada laikytos 738 karvės.

Dabar jau galima rasti naujesnių duomenų. Vadovaujantis jais, 2023 metų sausio 1 dieną Širvintų rajone iš 4447 laikomų galvijų 683 buvo pieninių veislių, o 702 – mėsinių veislių karvės, Švenčionių rajone, su kuriuo palyginome, – 945 pieninių veislių ir 129 mėsinių veislių karvės iš 2943 laikomų galvijų.

Kam įdomu, Šilalės rajone šių metų pradžioje laikytos 14 393 pieninių veislių karvės.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 27 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top