Pusvalandis su … Sorošu?

Per jaunųjų konservatorių iš Vilniaus surengtą piketą prieš Širvintų merę Živilę Pinskuvienę „Sienos“ tyrimo „išvadomis“ parengtą plakatą laikė ir rajono Tarybos narys Virginijus Sarpauskas. Viešojoje erdvėje pasirodė teiginių, kad tokius tyrimus per tarpininkus finansuoja prieštaringai vertinamas Džordžo Sorošo fondas. OpTV transliacijos kadras

Apie amerikiečių filantropo Džordžo Sorošo veiklą apstu prieštaringų vertinimų. Netrūksta kritikos, kad jo remiami globalizmą skatinantys, atskirų grupių interesus tenkinantys projektai, kurie kelia grėsmę nacionaliniam identitetui, kultūrai, papročiams.

Lenkijos valdančios partijos lyderis Jaroslavas Kačinskis yra pareiškęs, kad Džordžo Sorošo valdomi fondai „siekia visuomenės be tapatybės“. Rumunijos valdžia yra pareiškusi, kad Džordžas Sorošas „finansavo blogį“ ir iškėlė sau tikslą jį nugalėti. Panašūs judėjimai kilo Serbijoje, Slovakijoje ir Bulgarijoje, rašoma ta tema skirtose publikacijose.

Nuo 1990-ųjų mūsų šalyje veikia Džordžo Sorošo įkurta nepriklausoma, nevyriausybinė, nepelno organizacija Atviros Lietuvos Fondas, iki 2008 metų veikęs kaip paramos fondas. Vienas jo tikslų – stiprinti nevyriausybines organizacijas, ypač jaunimo, prisidėti prie jų įgalinimo formuoti visuomenę ir daryti jai įtaką.

Tarp šio fondo Lietuvoje įkurtų programų minimas ir Lietuvos žurnalistikos centras, apie kurį vėliau.

Kai į Širvintas buvo atvykę jaunieji konservatoriai piketuoti prieš Savivaldybės merę Živilę Pinskuvienę, ne kartą prasprūdo kaltinimai veikla, kurią tariamai atskleidė Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ (aklai nepainiokite su ką tik paminėtu Lietuvos žurnalistikos centru). „Siena“ – tai 2019 metais darbą pradėjusi organizacija, vadovaujama Šarūno Černiausko. To paties buvusio 15min.lt žurnalisto, iš kurio prezidentė Dalia Grybauskaitė 2019 metais atėmė valstybinį apdovanojimą paaiškėjus, kad jis, dirbdamas žurnalistu ir neinformavęs žiniasklaidos priemonės, rengė analizes apie viešus asmenis ir verslo įmones ryšių su visuomene agentūrai „VIP Viešosios informacijos partneriai“. Žurnalistas tada nurodė, kad analizes teikė „Dariaus Gudelio kontorai“. 15min.lt portalo direktorius Ramūnas Šaučikovas aiškino, kad vidaus tyrimo metu išaiškėjo, jog Černiausko veikla galėjo būti „nesuderinama ne tik su žurnalisto etika, bet ir įstatymais“.

Taip Šarūnas Černiauskas pateko į tą pačią Prezidentės Dalios Grybauskaitės „pažemintųjų“ kompaniją, kurioje tarp kitų yra ne tik Kremliaus ruporai putinistai Dmitrijus Kiseliovas ir Tatjana Mitkova, bet ir prokremliška veikla kaltinamas Algirdas Paleckis.

Laikydami plakatus (vieną jų, skelbiančių apie „žygį prieš raudonąją merę“, beje, laikė ir Savivaldybės tarybos narys Virginijus Sarpauskas), jaunieji konservatorių piketuotojai Širvintose įgarsino „Sienos“ neva atskleistus faktus dėl Pinskų šeimos ryšių su rusiškuoju kapitalu. Tačiau iš tų padrikų jaunimiečių replikų susidarė įspūdis, kad bent dalis piketuotojų su tuo tyrimu artimiau nėra susipažinę. O štai tyrimo išvadas kritikavę Pinskai tvirtino, kad „Sienos“ teiginiai yra laužti iš piršto, pritempti ir mažai ką bendro turi su tikrąja situacija.

Kiekvienam aišku, kad dūmų be ugnies nebūna. Jei yra istorijos, tyrimai, juo labiau – vieši kaltinimai, kyla natūralus klausimas – kas už to stovi, kam tai naudinga? Į šį klausimą kaip ir atsakė pats Šarūnas Černiauskas, spalio 14-ąją „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Pusvalandis su Valatka“ kategoriškai neišsigynė nuo viešojoje erdvėje jam mesto priekaišto, kad tyrimą apie Rusijos įtaką Lietuvoje, kuriame buvo nagrinėjami ir Pinskai, finansavo Džordžo Sorošo fondas. Pagal socialinio tinklo „Facebook“ Laisvos visuomenės instituto paskyroje pateiktą „Pro patria“ schemą, finansavimas „Sieną“ pasiekė per IJ4EU fondą, gaunantį finansavimą ir iš Džordžo Sorošo įsteigto Atviros visuomenės fondo. Teigiama, kad šie finansiniai ryšiai deklaruojami siena.lt.

Anot Šarūno Černiausko, tai buvo „normalus tikslinis finansavimas“.

Priekaištus dėl jo vadovaujamos „Sienos“ netiesioginių sąsajų su Džordžo Sorošo fondu Černiauskas vaizdžiai pavadino „apvėmimu“. Gal kam toks vyniojimas į vatą eteryje ir sudarė žurnalistinės drąsos ir nepriklausomybės įspūdį. Tačiau ne tiems, kurie įdomumo dėlei atsidarė pirma paminėto „sorošinio“ Atviros Lietuvos fondo įkurto Lietuvos žurnalistikos centro tinklalapį ir pamatė, jog šio centro komandoje yra ir minėtos „Lietuvos ryto“ televizijos laidos vedėjas Rimvydas Valatka.

Ne be priekaištų ar ironijos, tačiau kaip neprisiminsi liaudies patarlės, kad toks tokį pažino ir prie alaus pasivadino. Kad ir pusvalandžiui…

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 28 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.2 (5 įvert.)

3 Atsakymai į “Pusvalandis su … Sorošu?”

  1. atsakymas parašė:

    tikrai niekam, net paciam

  2. Tutis parašė:

    Idomu kam buvo reikalingas šitas cirkas su tais plakatais……

  3. Širvintiškis Vaclovas parašė:

    Žiūriu į nuotrauką kur sarpiskis stovi su plakatu prieš merę ir matau, kad jam ant kaktos matosi užrašas: IDIOTAS. Mielieji tai tik medicininis terminas

Comments are closed.

scroll to top