Netoli Kernavės – natūrali radono bomba

Neseniai Sveikatos apsaugos ministerijos Radiacinės saugos centro Gyventojų apšvitos stebėsenos skyrius atnaujino interaktyvų Lietuvos radono žemėlapį. Jame pavaizduota gamtinių radioaktyviųjų radono dujų, kurios gali lemti gyventojų apšvitą ir sukelti rimtų sveikatos pakenkimų, koncentracija atskirų savivaldybių teritorijose.

Žmones nuolat veikia ne tik dirbtiniai, bet ir gamtiniai radioaktyvieji šaltiniai. Didžiausią apšvitą žmogus patiria ne iš rentgeno diagnostinių tyrimų ar atominių elektrinių, kaip kartais manoma, bet iš gamtoje esančių radioaktyviųjų šaltinių. Vienas iš tokių šaltinių yra gamtinės kilmės radono dujos.

Širvintų rajone buvo atlikti 25 matavimai, nustatyta santykinai maža vidutinė 52,6 bg/kub. m reikšmė. Tai mažiau nei vidutiniškai šalyje (64 bg/kub. m). Tačiau atskirose rajono vietose šis vidurkis viršijamas.

Pagal šį žemėlapį, didžiausia radono koncentracija Širvintų rajone yra ties Jauniūnais (141 bg/kub. m). Alionyse užfiksuota iki 57 bg/kub. m, Zibaluose – iki 83 bg/kub. m, Širvintose – iki 70 bg/kub. m, Gelvonuose – iki 51 bg/kub. m, Čiobiškyje – iki 67 bg/kub. m, Musninkuose – iki 30 bg/kub. m, Šeiniūnuose – iki 96 bg/kub. m, Družuose – iki 78 bg/kub. m.

Didžiausia radiacija šalyje užfiksuota Druskininkų (vid. 112,8 bg/kub. m), Elektrėnų (vid. 96 bg/kub. m) ir Molėtų (vid. 94,7 bg/kub. m) savivaldybėse.

Elektrėnų savivaldybėje, į šiaurę nuo Kazokiškių, Kernavės link, užfiksuota didžiausia Lietuvoje 455 bg/kub. m vertė.

Šis žemėlapis gali būti naudojamas radono patalpų ore rizikai vertinti tiek planuojant naujų gyvenamųjų namų, visuomeninės paskirties pastatų statybas, tiek norint įvertinti riziką jau pastatytuose pastatuose.

Parengė Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 10 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top