M. Lučiūnas įvardino verslo miestelyje realybę: tenka užsiimti ne tik verslu, bet ir turizmu

Patalpos, į kurias persikelia „Alkanas briedis“ / Asmeninio arch. nuotr.

Verslo kūrimas turi daug rizikų, iššūkių, atsakomybės bei dinamikos. Tačiau papildomi iššūkiai, kaip ir privalumai, visuomet laukia tų, kurie verslą nusprendžia vystyti ne didmiesčiuose, o priemiesčiuose ar nedideliuose miesteliuose. Apie tokio pasirinkimo realybę pasakoja „Alkano briedžio“ Širvintose įkūrėjai Ieva ir Mykolas Lučiūnai.

Nepriklausomai nuo to, kurioje vietoje ar kokios srities verslą vystoma, pasirinkimas būti verslininku turi nemažai minusų. Ši veikla reikalauja 100 % įsitraukimo: priežiūros 24/7, darbo be išeiginių, be biuletenių. Kas gali privesti prie perdegimo, motyvacijos stokos ir net sveikatos problemų.

Visgi kuriant verslą, svarbiausia, anot pašnekovų, yra gebėti greitai reaguoti į realybę bei pokyčius, pavyzdžiui, infliaciją, krizes, sezoniškumą, karą, vykstantį kaimyninėse valstybėse, įvairias pandemijas ir aplinką, kuri retai priklauso nuo pačių verslininkų.

„Vystyti verslą tikrai nėra nuobodu, netgi atvirkščiai. Šis karjeros pasirinkimas reikalauja daug strateginių įgūdžių, nuolatinio problemų sprendimo bei mokymosi. Tai tarsi amerikietiški kalneliai, atnešantys įvairiausių emocijų, galvos skausmo, streso, bet, tenka pripažinti, ir palaimos“, – mintimis dalijasi I. Lučiūnienė.

Verslas nedideliame miestelyje – privalumas?

M. Lučiūnas, prieš įkurdamas restoraną Širvintose, jau turėjo įvairios tiek verslo, tiek maisto gamybos patirties. Jis save šioje srityje ėmė realizuoti dar ankstyvoje vaikystėje, o būdamas vos dvylikos metų su tėvais susiderėjo vieną dieną neiti į mokyklą ir savo gimtadienio maistą su karštais patiekalais paruošė pats. Vėliau įstojo į Maisto technologijas, prisidėjo prie ne vieno restorano atidarymo, ne viename jų ir šefavo. Jis ne kartą yra tapęs KCBS grilio čempionato bei kitų BBQ konkursų prizininku, įkūrė ir išvystė „Mėsos brolius“, tačiau ten, kur jam taip gerai sekėsi – Vilniuje – jis nepasiliko.

Mykolas ir Ieva Lučiūnai / Sandra Ubartienė nuotr.
Firminis „Alkano briedžio“ patiekalas / Sandra Ubartienė nuotr.

„Ko gero dėl to, kad abu esame ne iš didmiesčių, šeimą kurti norėjome nedideliame miestelyje. Kadangi pats esu širvintiškis, pardavęs verslą Vilniuje ir, norėdamas ne tik verslauti, bet ir garsinti gimtąjį kraštą, įkūriau „Alkano Briedžio“ gero maisto namus Širvintose“, – apie pasirinkimą kalba M. Lučiūnas.

Užklausti, ar maitinimo verslas nedideliame miestelyje yra daugiau iššūkis, ar privalumas, sutuoktiniai neslepia, kad visur yra savo pliusų ir minusų, tačiau verslo sėkmė priklauso ne nuo miesto dydžio, o nuo visos visumos.

Lučiūnų įvardinti nedidelio miestelio verslo privalumai:

  1. Mažesni marketingo kaštai verslo pradžioje. Nedideliuose miesteliuose žmonės laukia naujienų ir naujų verslų. Dar būnant įsikūrimo procese, žmonės ima klausinėti, kada bus atidarymas. Dėl to lengviau įsitvirtinti naujiems verslams, greičiau pasklinda gandas. „Mūsų atveju, reklamos išvis nereikėjo. Pakako paskelbti apie atidarymą ir pirmą dieną visi staliukai visą dieną buvo pilnai rezervuoti“, – apie privalumą kalba I. Lučiūnienė.
  2. Lengviau sulaukti „iš lūpų į lūpas“ rekomendacijų. Nedideli miestai bei rajonai yra aktyvios bendruomenės, kur vieni kitus pažįsta ar bent jau žino. Šie ryšiai vaidina svarbų vaidmenį renkantis rekomendacijas arba anti-reklamą, abu jie sklinda dideliu greičiu. Taip pat jaučiamas klientų palaikymas, nes gyventojai mieliau remia vietos įmones nei didesnius tinklus, o tai padeda  verslui klestėti bei išlaikyti motyvaciją dirbti, nenuleisti rankų, kuriant vertę lankytojams.
  3. Greičiau vyksta dokumentiniai procesai. Kaip teigia Lučiūnai, čia lengviau, greičiau gaunami leidimai, licencijos. Nors oficialūs terminai ir ilgi, prašymų, kurie laukia eilėje, būna mažiau, todėl ir terminai trumpesni nei didmiesčiuose.
  4. Galima daugiau dėmesio skirti artimesniam kontaktui užmegzti. Miesteliuose pasiūla mažesnė, todėl dažnai tie patys žmonės vis mina ir mina tų pačių gero maisto namų slenkstį. Taigi, turint ne pro šalį pralekiančius, o vis tuos pačius klientus, yra galimybė juos pažinti, prisiminti, kas ką mėgsta ir panašiai. „Taip pat gauname prašymų ir prisidedame prie bendruomenės organizuojamų veiklų jaunimui bei miestui“, – pasakoja Lučiūnai.

Išskirti iššūkiai:

  1. Atlyginimų kaštai gali siekti didmiesčio. Nuoma ir atlyginimai priklauso nuo to, kiek toli yra mažas miestelis nuo didmiesčio. Neretai gali tekti mokėti tokį pat atlyginimą, o darbo jėgos trūkumas, ypač aukšto lygio specialistų, paskatins atsivilioti didmiesčio profesionalus.
  2. Patalpos gali pareikalauti didelių investicijų. Gajus stereotipas, kad nuomos kainos miesteliuose yra mažesnės. Visgi realybė kiek kitokia. Mažas patalpų pasirinkimas dažnai pareikalauja dar didesnių investicijų, kadangi patalpų, pagal norimą paskirtį, gali net nebūti. Tuomet reikia investuoti, kad patalpos būtų pritaikytos norimam verslui. Jei labai pasiseks, galima išsinuomoti naujas modernias patalpas, tuomet nuomos kaina, tikėtina, vysis didmiesčio kainą, o paklausa čia žymiai mažesnė.
  3. Prekių pristatymas žymiai retesnis nei didmiestyje. Tiekėjai į miestelius važiuoja ne dažnai, o kai kurie iš jų išvis nevažiuoja. Todėl iškyla iššūkis ieškoti bendradarbiavimo ir sustygiuoti šviežių produktų gavimo procesą.
  4. Žymiai mažesnė paklausa. Tenka rūpintis ne tik verslu, sukti galvą, kokią pridėtinę vertę sukurti, bet ir turizmu.

Kai versle tenka galvoti ir apie turizmą

Visgi, pagrindinis skirtumas tarp didmiesčio ir miestelio yra konkurencingumas. Vilniuje po maitinimo įstaigą galima rasti ant kiekvieno kampo, tačiau ir paklausa ten drastiškai didesnė. Dėl to nedidelio rajono verslininkai susiduria su nemenku iššūkiu – paklausos kūrimu.

„Mūsų tikslas yra pritraukti klientų, kurių rajone yra labai limituotas kiekis, todėl, komunikuodami, ką galima nuveikti bei pamatyti apylinkėse, užsimojome pasiekti turistus bei vilioti juos iš didmiesčių. Tad galime drąsiai teigti, kad konkuruojame su visomis Vilniaus ir kitų miestų, esančių bent 50 km nuo Širvintų, maitinimo įstaigomis. Verslo vystymas nedideliame miestelyje tikrai nėra lengvas, nes čia tenka užsiimti ir turizmu“, – šypsosi Lučiūnai.

Visgi, nors verslo plėtojimas ir nėra paprastas, prieš dvejus metus įkurtas restoranas veikia sėkmingai, jis plečiasi. Įveikęs didžiųjų maitinimo tinklų konkurenciją dėl patalpų, „Alkanas briedis“ jau lapkričio 9 dieną atvers duris nauju adresu: Vilniaus g.76, Širvintos.

Maisto Era

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2.33 (3 įvert.)
scroll to top