Kas atlygins nuostolius?

Dienos tema

Vasara jau įsibėgėjo ir laukuose matyti naujojo derliaus užuomazgos: vešliai žaliuojantis vasarojus, lygios žydinčių bulvių vagos. Deja, Širvintų rajono bei visos Lietuvos didesnius ar mažesnius ūkininkus užpuolė rūpesčiai. Kaip apsaugoti būsimą derlių nuo nekviestų miško svečių – šernų? Šie žvėrys dažniausiai „darbuojasi“ naktimis bulvių, kukurūzų, javų laukuose, išknisa ganyklas. „Delfi“ duomenimis, kas kelerius metus suintensyvėja grambuolių ritimasis, todėl tada labai nukenčia pievos, nes šernams grambuolių lervos yra delikatesas. Pastebėta, kad tręšiamos azotu pievos beveik neknisamos, o tai reiškia, kad ten grambuolių lervų yra gerokai mažiau. Beje, dėl brangstančių trąšų kasmet tręšiamų pievų vis mažėja.

Dažnam kaimo gyventojui nusvyra rankos išvydus kruopščiai išpuoselėtą bulvių lauką suknistą, subjaurotą. Ką daryti? Kas atlygins nuostolius? Pagal galiojančią tvarką ūkininkai, pastebėję laukinių gyvūnų nuniokotus ar pažeistus pasėlius, bulves, turi iš karto informuoti seniūniją, rašyti prašymą dėl žalos atlyginimo. Seniūnija savo ruožtu tą pačią dieną apie padarytą žalą turi pranešti medžioklės plotų naudotojams. Seniūnijos iniciatyva Savivaldybėje sudaryta komisija iš medžiotojų ir seniūnijos darbuotojų atstovų ne vėliau kaip per savaitę atvyksta į vietą ir apskaičiuoja laukinių keturkojų padarytus nuostolius. Jei pasėliai dar būna nesudygę ir realios žalos nesimato, ji skaičiuojama vėliau. Komisija tik apskaičiuoja padarytą žalą, o ją atlygina medžioklės plotų naudotojai – tiek valstybinės miškų urėdijos, tiek privatūs medžiotojų klubai bei būreliai, disponuojantys medžioklės produkcija.

Atrodo, viskas labai paprasta ir aišku: belskis, bus atidaryta, žala atlyginta, nepatenkintų neturėtų būti. Deja, problema labai sena ir rimta. Atvykusi komisija dažniausiai kaltina ūkių savininkus neveiklumu, abejingumu savo turtui. Kodėl buvo neaptverta? Kodėl nepasirūpinta anksčiau? Kyla klausimas: kodėl už padarytą gamtai žalą pagal galiojančius įstatymus žmogus yra labai griežtai baudžiamas, o už gamtos žmogui padarytą žalą labai menkai arba visai neatlyginama. Juk kaimo žmonėms tikra tragedija, kai šernai ištisomis bandomis, po 8 ir daugiau kasnakt niokoja pasėlius, bulves, ganyklas. Pasak Širvintų seniūnijos seniūnės pavaduotojo Gedimino Kapecko, jau gauti 7 Juodelių kaimo gyventojų prašymai dėl šernų padarytos žalos atlyginimo. Zibalų seniūnijoje, kaip informavo seniūnijos darbuotojai, tokių prašymų gauta 19: iš Anciūnų, Medilių, Drublionių, Tarniškių, Limonių ir kitų kaimų gyventojų. Reikia manyti, kad ir kitose rajono seniūnijose panašūs skaičiai. Ūkininkų nuomone, blogai, kad nėra tokio įstatymo, leidžiančio ūkio savininkui medžioti šernus savo teritorijoje, nors pagąsdinti. Reikėtų keisti įstatymą, bent jau papildyti nuoroda, leidžiančia savo teritorijoje medžioti keturkojus. Savaime suprantama, kad medžiotojai turėtų reguliuoti šernų skaičių ir mažinti jų daromą žalą. Matyt, miškininkai yra suinteresuoti, kad jų valdomuose plotuose šių žvėrių būtų kuo daugiau, ir elgiasi pasyviai. Patyrusieji žalą juokauja, kad gal tuomet medžiotojams geriau patiems apsitverti miškus ir saugoti savo keturkojus. Būtų patenkinti visi.

Žvėrys yra valstybės nuosavybė, todėl valdžios rūpestis – pasisirūpinti, kad jų padaryta žala būtų kompensuojama visiems. Juokingai atrodytų, jeigu stambios gyvulių bandos savininkas savo kaimynams keltų kokias nors sąlygas, kurių pastariesiems neišpildžius, jo gyvuliai galėtų laisvai ganytis kaimynų javuose, mindyti bulvių laukus, niokoti pievas.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Kas atlygins nuostolius?”

 1. Antho parašė:

  za mene su evropske vrtnsodei pristojan posao, pristojna plata, zabranjene plasticne kese i plasticne flase, jeftine knjige, pristojni ljudi, socijalna pomoc ugrozenima, nekorumpirana vlast, situacija u kojoj medijski tajkun gasi najtirazniju novinu jer je uhvacen u lagariji Evropske vrtnsodei?Zar je nešto što je normalno sada evropska vrednost, tako treba da bude bez obzira na Evropu, Amerku Pristojan život ne može da se vodi kao evropska vrednost, prosto je nenormalno.

 2. vilkelis parašė:

  As manau,kad medziotojai yra kaimynai nukentejusiuju nuo laukines faunos ir gal patys turi paseliu,tai kodel nesusitarti,kad vieni pastatytu bokstelius,o kiti saugotu paselius.Nukentejusieji turetu zinoti,kad apsaugininku-medziotoju darbo valandos,o dar naktiniu tarifu nepigiai kainuotu,taip,kad reikia kooperuotis:vieniem statyti bokstelius,o kitiems saugoti,o sumedziota zveriena dalintis ir tada nebus pretenziju,kad tik medziotojai turi naudos.Kaip sakoma,ir vilkas bus sotus ir avis sveika.

 3. zayka parašė:

  Medziotojam dzin, jie tik pasijuokia atvaziave ir nuostoliu neatlygina. Rudeni kai šernai bus imite atvaziuos pasisaudyt.

 4. Lina sirvintiske parašė:

  O musu bulvytes Avizoniu kaime irgi sernai iskniso.. Aptvertos su spygliuota viela.Taigi, sukruskit medziotojai, bus gardzios mesytes!Dar girdejau,kad nuostolius atlygina, bet tai lasas juroje(kokiu 30lt) 🙂

Comments are closed.

scroll to top
+