Karas virš debesų

YANK02 – „Beechcraft RC-12X Guardrail“.

Legenda tapęs Jungtinių Amerikos Valstijų žvalgybinis lėktuvas U-2, 1960 metų gegužęs 1-ąją sovietų numuštas virš Uralo, šiandien gali jaudinti tik nepataisomų šnipomanų sielas. Gyvename kosmoso eroje, tad siųsti lėktuvo virš kitos šalies teritorijos nebėra prasmės – virš dominančios valstybės kiaurą parą kabo šimtai žvalgybinių palydovų, o radijo ryšiai ir jų perėmimas taip ištobulėjo, kad tai galima padaryti už dešimčių ar net šimtų kilometrų nuo priešo teritorijos.

Kiek daugiau nei prieš metus rusų karinis portalas militarynews.ru ėmė šurmuliuoti, kad amerikiečiai iš Londono pakėlė ir virš Baltijos jūros skraidina radijo elektroninės žvalgybos lėktuvus, kurių tikslas šnipinėti Kaliningrado sritį ir Lietuvos pasienį su Baltarusija. Taip pat pažymėta, kad iš Šiaulių kyla analogiškas amerikiečių žvalgybinis lėktuvas „Beechcraft RC-12X Guardrail“, kurio šaukinys – YANK02. Šis nuo 1971 metų naudojamas dvimotoris žvalgybinis lėktuvas gali sukti ratus valandų valandas. 2020-ųjų kovą palei sieną su Kaliningradu jis 7 km aukštyje skraidė daugiau kaip 4 valandas. Rusai suskaičiavo mažiausiai 8 praskridimus.

Teigiama, kad žvalgybinio lėktuvo paskirtis – elektroninių signalų perėmimas ir jų šaltinio vietos nustatymas. Tai lyg kažkas panašaus, matyto senuose kariniuose filmuose, kuriuose vaidinama, kaip vokiečių karinė kontržvalgyba važinėja specialiais automobiliais po apylinkes ir besisukančia antena „pelenguoja“ tarybinių žvalgų radijo siųstuvų signalus.

Su Baltarusijos perimtu RYANAIR lėktuvu susiję įvykiai sujaudino pasaulį. Tai atsiliepė ir kariniam aktyvumui valstybių pasienyje. Lietuva baiminasi, kad Baltarusija į Lietuvą gali atsiųsti savo spec. tarnybų agentų, kurių tikslas – galbūt net pagrobti ir išvežti jų opozicijos veikėjus.

Nors šiais laikais daugiausia bendraujama įvairiais interneto kanalais, saugiausias vis dėlto yra savas, nekontroliuojamas ryšys, todėl išlieka teorinė radijo siųstuvų panaudojimo galimybė. Na o kiek šiandien technologiškai pažengęs tas radijo ryšys, čia jau fantazijos reikalas.

Gegužės 28 d. 11.50 val. situacija virš Širvintų rajono.

Gegužės 28 dieną portalo flightradar.com naudotojai galėjo stebėti įdomų reiškinį: nuo pat ryto virš pietrytinės Lietuvos dalies, daugiausia tarp Domeikavos (Kauno r.) ir Lauryniškių (Širvintų r.) 28 tūkst. pėdų (8534 m) aukštyje ratus suko iš Šiaulių Zoknių karinio oro uosto pakilęs JAV kariuomenės žvalgybinis lėktuvas YANK02.

Gal gi ne Lukašenkos šnipo, su siųstuvu įsitaisiusio po kokia Bartkuškio miško pušimi, ieškojo?

Kita vertus, kodėl ne?

Gintaras Bielskis
Vaizdai iš flightradar.com

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)

4 Atsakymai į “Karas virš debesų”

 1. jugoslaviška dublionka parašė:

  Labai keista, kai Upelio-Jaunimo gatvių mikrorajone negyventys žmonės piktinasi norfos statyba. Kai patys viskuo pertekę, tai visiškai nesupranta, kad kitiems be tokio centro yra negerai. Juk masė senų žmonių čia gyvena ir ne kiekvienas po miesto centrą gali lakstyti.

 2. Dainius Graužinis parašė:

  Gera gyventi ten, kur žmonės neskirstomi į kastas, kur yra įsiklausoma į VISŲ gyventojų nuomones, pageidavimus bei pasiūlymus

 3. pries tai rašiusiam parašė:

  Merė sakė, kad bus, vadinasi, bus. Energingos merės dėka gražėja miestas ir jame patogu visiems gyventojams. Aišku, neskaičiuojame tų kelių „teisingųjų“.

 4. Upelis parašė:

  ar matet jau norfos starybas pradejo nu faina

Comments are closed.

scroll to top
+