Kam gi didinti mokesčius, jei iš karto galima rekvizuoti?

Tai, kad panelė Šimonytė nuo Lietuvos visuomenės slepia, kada Seime bus balsuojama už apynasrio pavidalu jai maunamą nekilnojamojo turto mokestį, signalizuoja, jog net konservatoriams baugu viešai pripažinti, jog turtingųjų interesus norima spręsti skurstančiųjų sąskaita. Tačiau noras sau ir panašiems į save palengvinti mokesčių naštą atimant kąsnį iš turinčio mažiau yra toks stiprus, jog premjerė net neužsimena apie galimybę „palaukti geresnių laikų“.

Pasakyti, kokiu pavidalu į plenarinė salę atkeliaus mokesčio projektas, faktiškai neįmanoma. Neatmestina, kad jis jau dabar „tobulinamas“ per kiekvieną valdančiųjų arbatėlę, o balsuojama bus už „naktinę mokesčio reformą“, kokią jau esame turėję 2009-aisiais, valdant konservatoriui Kubiliui. Tada su 60 mokesčius liečiančiomis naktinėmis pataisomis ir „laikinai“ iki 21 proc. padidintu PVM mokesčiu gyvename ir šiandien. Pasitvirtina, kad nėra amžinesnio dalyko už laikinumą.

Prieš kelias savaites spausdinome vienos skaitytojos laišką, kuriame ji pasidžiaugė Širvintų savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės matomumu ir kovingumu. Apibendrinant jos mintis, skaitytojai patinka, kad merė neužsidaro tarp savivaldybės problemų, nes gerai suvokia, jog dalies jų būtų galima išvengti viršuje priimant protingus ir blaivius sprendimus. Todėl merė ir važiuoja į televizijas, kalba portalams, laikraščiams, aiškina, kokių lūkesčių turi regionuose gyvenantys žmonės, atveria visuomenei akis, kad karūnas oriai nešiojantys politikai iš tiesų yra nuogi.

Živilė Pinskuvienė neliko abejinga ir dėl mūsų sprandui matuojamos didesnės mokesčių naštos. Pakviesta į TV3 laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“, Širvintų rajono savivaldybės vadovė piktinosi gresiančia dar viena socialine nelygybe, kai turtingųjų gyvenimą ketinama paversti dar turtingesniu, o skurdžiau gyvenančių diržuose išdurti dar vieną skylutę kelnėms prilaikyti.

„Grįžkime šiek tiek į realybę!“ – Jakilaičio laidoje pasipiktinusi siūlė Živilė Pinskuvienė. Anot mūsų savivaldybės merės, kai kurie politikai sprendžiant šį klausimą elgiasi nesąžiningai su rinkėjais, o visuomenę įaudrinusios diskusijos, jos įsitikinimu, iš viso buvo galima išvengti.

„Mes šiandien šia tema galėtume net nekalbėti, nediskutuoti. Bet situacija yra labai šlykšti, kadangi yra daug politikų, kurie meluoja ir meluoja labai šiurkščiai, – portalas TV3.lt cituoja laidoje kalbėjusią politikę ir tęsia jos žodžius: – Šitą įstatymą neerzinant visos Lietuvos visuomenės buvo galima nupūsti kaip dulkes nuo knygos, kartu turbūt su biudžeto komiteto pirmininku. Tuo metu, kai vyko šio biudžeto svarstymas, 13 opozicijos narių nedalyvavo šiame svarstyme. 44 opozicijos nariai net nedalyvavo balsavime. Seime svarstomas vienas svarbiausių klausimų, kuris liečia absoliučiai kiekvieną žmogų – tiek pensininką, tiek jauną šeimą. Kur išeina Rima Baškienė, kur buvo Saulius Skvernelis, kur Jonauskas, kur Paluckas, kur Lukas Savickas? Tie, kurie gauna eterio ir kiekvieną dieną mums į televiziją verkia – „mes už žmones, mes esame už jus“. Kodėl šie žmonės kalba į ekraną viena, kai reikia, galimybė balsuoti, kad šio įstatymo net nebūtų, jie visi dingsta?“

Laidos vedėjas pripažino, kad Živilės Pinskuvienės pateikti pavyzdžiai, kokio dydžio mokestis lauktų turtingųjų ir neturtingųjų, iš esmės yra teisingi. O ir kas iš to, jei mažas pajamas gaunantiems žmonėms pakelti atlyginimai paskui bus atsiimami per turto mokestį. Viena ranka duosime, kita – atimsime, bet galėsime garsiai šaukti, kad Vyriausybė rūpinasi visų piliečių gerove.

Konservatorius Lingė, Seime vadovaujantis Biudžeto ir finansų komitetui, bando svaičioti, kad pakeitimai padidins būsto įperkamumą. Supraskite, įvedus mokestį, jo nenorintys ar neišgalintys mokėti žmonės parduos savo būstus, tad jų rinkoje padaugės, o dėl didelės pasiūlos kris būstų kainos.

Tai gal geriau iš karto įvesti antro, trečio ir pan. būsto ar viršpločio rekviziciją, o atimtą gyvenamąjį plotą už dyką dalyti valdžios numylėtiniams, kaip buvo sovietmečiu, kaip dabar yra Šiaurės Korėjoje. Tada būsto „įperkamumas“ pasiektų tokias aukštumas, kad Lingei net galva apsvaigtų.

Širvintų merė mano, kad taip didinti „įperkamumą“ būtų nesąžininga.

„Regione gyvena žmonės ir tėvai, būna, kad iš paskutiniųjų paima paskolą. Sūnus užaugs, Vilniuje reikės mokytis, ir perka būstą. Lygiai taip pat nuomoja, moka mokesčius, ima paskolas ir dabar ateina tokia diena, kai sako – gerbiamieji, jei jums iš regiono per brangu, pardavinėkit“, – laidoje piktinosi Ž. Pinskuvienė.

Ji socialiniame tinkle pateikė akivaizdžių pavyzdžių, kieno interesams pataikaujama planuojant visuotinį nekilnojamojo turto mokestį, ir kaip skiriasi politikų kalbos ir jų darbai.

O juk iš tiesų puiku, kad nedidelės regioninės savivaldybės vadovė nebijo viešai trankyti valdantiesiems antausius ir rėžti į akis, jei neadekvačiai besielgiantis karalius yra nuogas.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite lapkričio 10 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top