Kalėdinė pilis Širvintose – pirmasis toks projektas Lietuvoje

Širvintose kasmet įspūdingai įžiebiamos Kalėdų eglės neatsiejamos nuo „Švenčių studijos“, kuriai pernai buvo patikėta sukurti jubiliejinį tortą primenančią 700-metį atšventusio Vilniaus eglę. „Švenčių studija“ kūrė ir kai kurias įspūdingas bei originalias sostines egles, įžiebtas anksčiau. Tarp bendrovės svetainėje demonstruojamų vaizdų yra nemažai akimirkų, skirtingais metais užfiksuotų Širvintose.

Šiųmetės Pasakų karalystės dizaineris Dominykas Koncevičius „Širvintų kraštui“ prisipažino, kad idėja gimė neatsitiktinai. Kažko panašaus į šį sumanymą pageidavo Širvintų savivaldybė, tad liko tik sugalvoti, kaip visa tai išpildyti. Kadangi su užsakovais kontaktuojama ilgus mėnesius, dar vasarą prasideda planavimai, konkursai, pirkimai, tenka gerokai iki švenčių padirbėti su būsimuoju projektų. Idėjų, anot dizainerio, jis neieško, į kitus nežiūri. Taip neįdomu ir nepatinka, nes kyla rizika, kad gali netyčia pakartoti, nebus autentiška. Tad siūlomi tik pačių sugalvoti ir nuo kitų nenusižiūrėti projektai. Dažniausiai net dekoracijos daromos konkretiems projektams, bet kai ką galima pritaikyti ir iš ankstesnių pavyzdžių. Pavyzdžiui, eglių karkasai naudojami dešimtmečius, ilgai tarnauja standartinės konstrukcijos.

  • Nors daug ką darome konkrečiam sumanymui, stengiamės kurti taip, kad būtų galima pritaikyti bent dar kartą. Aišku, pakeitus formą, apšvietimą, spalvą. Štai ir Širvintose sukurtas sostas gal kada nors bus pritaikytas kitoje vietoje, tačiau žmonės jo neatpažins. Pavyzdžiui, pakis jo formos, bus kitos spalvos apšvietimas, – sakė Dominykas.
Dominykas Koncevičius
Ryškėja Karalių karietos kontūrai
Širvintose montuojama Kalėdų Karalystė

Šįmet Rygoje kelias egles jau pastačiusi, taip pat mūsų Prezidentūros vidiniame kieme eglę sukūrusi „Švenčių studija“ pasiūlė Širvintose pastatyti Pasakų karalystės pilį. Sulaukta siūlymo, kad eglė galėtų būti pilies formos. Diskutuojant, išsirutuliojo sumanymas, kad pilis galėtų būti pati aikštė. Iš pradžių svarstyta, kad pilis gali būti šalia eglės, o paskui nuspręsta eglę perkelti į tos pilies kiemą. Tada keitėsi pilies kontūrai, dydis, atsirado naujų detalių, pavyzdžiui, – įspūdinga karieta, užpildžiusi erdvę priešais pilį.

Kaip sakė Dominykas, anksčiau šventinės pilies idėja ar bent panaši Lietuvoje jų dar nebuvo įgyvendinta, taigi ją galima laikyti debiutine. Beveik visos konstrukcijos buvo daromos pagal šį projektą, tik kelios detalės buvo pritaikytos iš ankstesnių sumanymų. Tikėtina, kad ir dalis Širvintų pilies ateityje kažkur bus panaudota. Vėl gi, pakeitus formas, atskiras detales. Tai jau bus visai kita pilis, o ši liks tik nuotraukose ir prisiminimuose.

Taip Širvintose išdygo kvadrato formos Kalėdų karalystės pilis. Vienos jos kraštinės ilgis – 25 m, tad visa pilis užima daugiau kaip 6 arus. Pilyje stiebiasi 4 bokštai, kiekvieno jų aukštis – 7,5 m. Eglės aukštis – 12 m.

Įžiebimo akimirka. Nuotrauka atminčiai su Savivaldybės mere Živile Pinskuviene.
Karalių pora su mažuoju princu.
Senis Kalėda

Pagrindinį Kalėdų karalystės pilies efektą sukuria apšvietimas, o jį – elektros girliandos. Dominykas Koncevičius atskleidė, kad Širvintose šventinei piliai ir akcentams šalia jos panaudota apie 6 km elektros girliandų. Ištiesus, jų pakaktų apšviesti kelią nuo Širvintų iki Viesų. Vienu metu instaliacija suvartoja apie 4 kW elektros energijos, o tai kainuoja maždaug eurą per valandą.

Sukūrus pilies konstrukcijas, jos sumontavimas truko 4-5 dienas, prie paties projekto ir jo įgyvendinimo dirbo apie 20-25 žmonės. Kai kalbėjomės, „Švenčių studija“ gyveno artėjančiomis eglių įžiebimo Kėdainiuose, Elektrėnuose, Lazdijuose nuotaikomis.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 8 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4 (5 įvert.)
scroll to top