Kai šalia gyvenantis žmogus nėra abejingas

Povilas Kartenis sako negalėjęs likti abejingas Pyplių koplyčios likimui. Šalia jos ilsisi ūkininko artimieji, čia kaimynų, draugų šeimų ir jų artimųjų kapavietės. Koplyčią supančių kapaviečių paminkluose įrašyta Bagaslaviškio ir jo apylinkių istorija.

1845 metais dvarininko Dirmos Hrynevičiaus (Grinevičiaus) lėšomis Pyplių kapinėse pastatyta akmenų mūro koplyčia šiuo metu yra viena iš 335 rajone esančių nekilnojamų kultūros vertybių ir viena iš 7 šiame sąraše esančių rajono koplyčių. Nereikia būti ypatingai dideliu realistu, kad suprastum, jog tiek daug nekilnojamų vertybių prižiūrėti nėra pigus dalykas, ką jau kalbėti apie rimtesnius priežiūros bei išsaugojimo darbus. Jie priklauso ne tik nuo skiriamų lėšų, bet ir kultūros vertybių tvarkymui keliamų reikalavimų. Norint gauti lėšų, reikalaujama laikytis įvairių papildomų procedūrų: pagrįsti darbus (atlikti tyrimus) ir jų sąmatą, užsakyti projektą, sulaukti finansavimo, skelbti darbų konkursą…

Kiek paprasčiau, kai tokiems darbams surandamas mecenatas.

Žičkų kaime gyvenantis ūkininkas Povilas Kartenis sako tai išgirdęs, kai pasiūlė sutvarkyti kiaurą Pyplių koplyčios stogą. Kapinėse palaidoti jo artimieji, giminaičiai, pažįstami, kaimynai, tad susirūpinimas gerai suprantamas. Tik iš pirmo žvilgsnio koplyčia atrodo įspūdingai ir sufleruoja, kad ji čia stovės amžinai. Deja, dėl kiauro stogo kentėjo koplyčios vidaus aplinka. Paaiškėjo, kad maždaug prieš dešimtmetį stogo perdengimo darbai buvo atlikti, jei taip galima pasakyti, neūkiškai. Povilas surado ir parodė kelias šalia koplyčios gulinčias senosios dangos lenteles, kurios tiesiog byrėjo rankose. Nors įprasta laikyti, kad gontais ar skiedromis dengti stogai pastatus nuo lietaus, saulės, sniego ir vėjo saugo dešimtmečius, panašu, kad tada dirbusieji apie tai nesusimąstė.

Pasitaręs su klebonu, Savivaldybės darbuotojais Povilas Kartenis sulaukė jų pritarimo savo lėšomis perdengti koplyčios stogą. Nupirko medienos, metalinės čerpių dangos, lietvamzdžių. Sunkiau buvo dėl darbininkų, kadangi koplyčia stovi ant pačios kalvos viršūnės, sienos aukštos, stogą pasiekti sunku. Vilniuje surado darbuotojų, kurie apžiūrėjo ir sutiko. Povilas Kartenis sako, kad jie per tris dienas perdengė koplyčios stogą. Tiesą, senosios medinių gontų dangos neardė, tiesiog ant jos įrengė karkasą naujai dangai.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 8 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3.67 (3 įvert.)

1 Atsakymas į "Kai šalia gyvenantis žmogus nėra abejingas"

  1. vilkelis parašė:

    ka, tik galima pasidziaugti,kad tokiu zmoniu,kaip Povilas,yra ne vienas Bagaslaviskio kraste,bet ir Sirvintu rajone,taciau ne apie visus paraso( Sirvintu krastas) ir mes, skaitytojai,nesuzinome,kaip dabar sakoma,apie sponsorius.,kuriu deka grazinamas Sirvintu rajonas.Aciu jiems!!!

Comments are closed.

scroll to top
+