Jei esate pakankamai turtingas, kad nusipirktumėt elektromobilį, už jo įkrovimą 5 metus sumokės neturtingieji

Prie „Norfos“ likusi tik vieta, kur vis dar „įrenginėjama“ pernai kuriam laikui įrengta įkrovimo stotelė.

Prieš pusmetį, kai elektros kainos ėmė sparčiai kilti, Lietuvoje buvo apie 80 nemokamų elektromobilių įkrovimo stotelių. Prakalbus apie naujas kainas priminta, jog maždaug trys dešimtys, kurios yra šalia valstybinės reikšmės kelių, taps mokamos. Iki tol stotelės buvo finansuojamos iš praėjusio 2014-2020 metų finansinio laikotarpio. Viena iš sąlygų buvo, kad 5 metai nuo stotelės įrengimo jos paslauga turi būti nemokama.

Nemokama vartotojui, bet ne mums, važinėjantiems automobiliais su vidaus degimo varikliais.

Teigiama, kad tokių stotelių išlaikymas mokesčių mokėtojams kainuoja apie 300 tūkst. eurų per metus. Taigi, Lietuvoje turtingi žmonės yra ne tie, kas sau leidžia įsigyti elektromobilį „Tesla“, o senu „pasatu“ važinėjantis Bartkuškio, Gelvonėlių ar Rubikonių gyventojas. Tai jo sąskaita „Tesla“ ar „Nissan LEAF 2019“ vairuojantis politikas, prieš artėjančius rinkimus atvažiavęs į Širvintas „kabinti makaronų rinkėjams“ apie jų laukiantį geresnį gyvenimą, savo automobilį gali įkrauti nemokamai.

Pagal dabar galiojančią tvarką, pasibaigus 5 metų terminui už europinius pinigus įrengtos krovimo stotelės yra apmokestinamos. Šių metų rudenį kaip tik sukanka 5 metai, kai Širvintose, P. Cvirkos g. 15A, buvo atidarytas naujai pastatytas socialinis daugiabutis. Būtent jo kieme yra viena iš dviejų šiuo metu rajone veikiančių elektromobilių įkrovimo aikštelių. Ar kas nors iš gyventojų turi elektromobilį, galima tik spėlioti. Pagal tai, kad daugiabutis skirtas atitinkamo socialinio sluoksnio (ir pajamų) žmonėms, vargiai galime tikėtis kieme stovinčios „Teslos“. Bet kiemas atviras bet kuriam elektromobilio vairuotojui iš Vilniaus ar Palangos, netgi iš užsienio.

Nors labai lėtai, tačiau nemokamai kraunamas automobilis prie P. Cvirkos g. 15A namo. plugshare.com nuotr.

Kol kas P. Cvirkos g. 15A namo kieme elektromobilius įkraudami nemokamai, vairuotojai už elektrą ir paslaugą netrukus jau turės susimokėti.

Interneto svetainė elektrodegalines.lt ir sistema plugshare.com nenurodo šios stotelės galingumo, bet iš negausių atsiliepimų galima susidaryti vaizdą, kad ja galėtų būti patenkinti tik šio daugiabučio namo gyventojai, galintys automobilius krauti visą naktį.

Tokį spėjimą patvirtina ir 2019 metais Aplinkos apsaugos instituto atlikta savivaldybių apklausa. Tada širvintiškiai nurodė, jog ši vieša elektromobilių įkrovimo stotelė yra lėto įkrovimo.

„2 kw duoda. Ir gerai, kad bent jie yra. Nes prie Kultūros namų dvi mašinos pakabintos, o daugiau variantų Širvintose nerasta,“ – pernai birželį plugshare.com rašė vienas vairuotojų, pasinaudojęs įkrovimo stotele prie P. Cvirkos g. 15A namo. Kitas jam paantrino, kad „iš tiesų tik 2 kilovatai“, bet trečias pastebėjo, jog „krauna lėtai (kaip iš rozetės), bet ačiū, kad yra“.

Komentarai papildyti įkraunamų automobilių vaizdais.

Prie Širvintų kultūros centro, Vilniaus g. 69 esanti įkrovimo stotelė turi du lizdus – dvigubai daugiau nei P. Cvirkos gatvėje. O ir galingumas daug didesnis. Kaip atsiliepimuose rašė kai kurie vairuotojai, jie automobilius įkrovė gaudami 25 kW ar 22 kW srovę. Nieko keisto – jos projektinis galingumas yra būtent 22 kW. Stotelę Širvintų rajono savivaldybei skyrė Transporto kompetencijų agentūra.

Nuo 2022 metų pavasario čia irgi galima įkrauti nemokamai. Prie Kultūros centro esančiai stotelei 5 metų laikotarpis baigsis pirmoje 2027-ųjų pusėje.

Jei nenutiks taip, kaip sugalvojo Kupiškio politikai. Ten taupydami lėšas, vietos politikai 2022-ųjų pabaigoje nusprendė, kad nuo sausio už elektromobilio pakrovimą vienoje iš trijų stotelių rajone reikės susimokėti. Pažadėjo apmokestinti ir kitas.

Kaune prie pilies nuo valandos iki pusvalandžio buvo sutrumpintas nemokamo įkrovimo laikas. Bet sako, kad žmonės gudrauja. Po pusvalandžio ištraukia prijungimo laidą ir vėl įkiša. Nauja įkrovos sesija – naujas pusvalandis.

Ieškodamos būdų, kaip įkrovimą padaryti mokamu anksčiau, savivaldybės svarsto tas įkrovimo aikšteles išnuomoti nepasibaigus 5 metų laikotarpiui ir net uždirbti iš to. Kad ir sumokant netesybas. Bandydami pasiteisinti, tų rajonų politikai aiškina, kad stotelės buvo įrengtos vietos žmonėms, tačiau įsikrauti nemokamai atvažiuoja iš didesnių miestų.

Kad taip yra ir Širvintose galima suprasti iš Plugshare sistemoje vairuotojų viešinamų nuotraukų. Jose – svetimų verslo įmonių, kitų rajonų politikų automobiliai. Tuo tarpu „Regitros“ duomenimis, balandžio 1 dieną mūsų rajone buvo įregistruota 40 vien tik elektra varomų transporto priemonių: 23 – mopedai ar motoroleriai, 17 – lengvieji automobiliai.

166 transporto priemonės buvo varomos benzinu/elektra, 39 – benzinu/dujomis/elektra, 14 – dyzelinu/elektra.

Dar 2022 metais Širvintose, Zibalų g. 11, prie naujojo prekybos centro „Norfa“ buvo atsiradusi stotelė su dviem lizdais. Bet Plugshare.com duomenimis, ši vieta vis dar įrenginėjama. Nors stotelės realiai nėra, sistemoje nurodoma jos paslaugos kaina: šiuo metu ji sudaro 0,51 Eur už kilovatvalandę, plius taikomas 0,30 Eur įkrovimo sesijos mokestis.

Kas dėl įkrovimo prie „Norfos“, 2022-ųjų vasarį vienas vartotojų teigė, kad „stotelė jau pastatyta ir šviečia“ mėlynai, bet įjungus laidą niekas nevyksta. Matyt, paleis kai atsidarys „Norfa“. Liepos pabaigoje, kai „Norfa“ veikė penktą mėnesį, tas pats vartotojas papildė, kad „stotelė dingo… Liko tik žymėjimas ant asfalto, kur ji buvo“…

Šiandien, prabėgus dar beveik 9 mėnesiams vairuotojus pasitinka tuščia grindinio vieta, pažymėta elektromobilio simboliu. Yra ir parkavimo vietos ženklas, nurodantis, kad parkavimosi laikas – 2 val. Supraskite, ilgiau krauti nebūtų galima net mokant pinigus.

Kiek reikia energijos įkrauti automobilio akumuliatorių nurodyta jo techninėse charakteristikose. Vidutiniškai skaičiuojama, kad 100 km reikia apie 15 kW elektros energijos. Tačiau šis skaičius priklauso nuo įvairių niuansų. Pavyzdžiui, apynaujo „Hyundai KONA Electric“ akumuliatoriaus talpa yra 64 kWh. Jei automobilį krausime 0,42 Eur kainuojančia „Ignitis“ DC elektra, baterijai įkrauti teks pakloti 26,88 Eur. Pilnai įkrautu šiuo akumuliatoriumi minėtas automobilis pagal charakteristikas vidutiniškai nuvažiuoja 482 km, tad nuvažiuoti šimtą kilometrų kainuos apie 5,50 Eur. Per mėnesį nuvažiuojant apie 2500 km (sakykime, kelionė į darbą Vilniuje ir atgal), o įkraunant nemokamai, mokesčių mokėtojai per metus automobilio savininkui padovanoja apie 1650 Eur.

2022-ųjų rugsėjį Lietuvoje iš viso buvo virš 500 įkrovimo vietų. Planuota, kad per 8 metus jų turėtų atsirasti 60 tūkstančių, o bent 6000 jų bus viešosios. Galima neabejoti, kad įkrovimo stotelių daugės ir Širvintose. Kaip esame rašę, ji turėtų atsirasti ir prie prekybos centro „Maxima“ suprojektuotoje automobilių plovykloje. Galbūt netolima ta ateitis, kad prie elektromobilių pereis savivaldybės, policija, tad išaugs tokių „tarnybinių“ stotelių poreikis.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite balandžio 14 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top