Įregistruotų gręžinių – vienetai, nors tokių geriamo vandens šaltinių yra dažnoje sodyboje

Gręžiniai Gelvonuose

Kaip tvirtina Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos, nemažai gyventojų susiduria su situacija, kai nežino, ar gręžinys, kurio vandenį jie naudoja, yra įteisintas.

Pasak aplinkosaugininkų, taip dažniausiai atsitinka įsigijus sodybą, sodą namų valdą ar žemės sklypą su jame buvusių savininkų jau įrengtu gręžiniu. Todėl Aplinkos ministerija pasidalijo patarimais, kaip tai išsiaiškinti. Išvada ta, kad gręžinys laikomas įteisintu, jeigu jis yra įregistruotas Žemės gelmių registre.

Ar gręžinys registruotas Žemės gelmių registre galite pasitikrinti patys. Informaciją apie gręžinį rasite Lietuvos geologijos tarnybos tinklalapio (lgt.lt/epaslaugos). Atsivertus šį tinklalapį, Duomenų gavimo iš sistemų skiltyje reikia pasirinkti „Žemės gelmių registras“, o tada – „Gręžinių žemėlapis“. Tada reikia sutikti su sąlygomis ir atidariusiame žemėlapyje artinant vaizdą ieškoti savo žemės sklypo, kuriame įrengtas gręžinys, adreso. Jeigu adreso nerandate, gręžinys nėra įregistruotas Žemės gelmių registre. Jei jis pažymėtas, galima apie jį rasti daugiau informacijos kairėje pasirinkus identifikavimo galimybę ir spustelėjus ant pažymėto objekto.

Pabandėme užmesti akį į kelias rajono vietoves ir įsitikinti, ar gausu gręžinių. Situacija leidžia manyti, kad nemažai rajono gyventojų savo gręžinių dar nėra įteisinę. Štai Gelvonų miestelyje, žemėlapio duomenimis, tėra penki gręžiniai, kurių vienas, išgręžtas 1958 metais ir esantis 116,8 m gylio, jau likviduotas. Naujausias Gelvonuose – 2020 metais išgręžtas 63 m gylio gręžinys Rožių gatvėje.

Tik 5 gręžiniai įregistruoti Družuose, visi jie veikiantys. Musninkuose pagal žemėlapį tėra 6 gręžiniai, iš kurių du likviduoti, o vienas – sugedęs. Tik 5 gręžiniai (vienas jų, išgręžtas 1982 metais, – likviduotas) pažymėti Kernavėje. Čiobiškyje – 4 gręžiniai (vienas jų, išgręžtas 1981 metais, – likviduotas). Zibaluose – 2 gręžiniai, Kiaukliuose – 3, Juodiškiuose – 4, Barskūnuose – 1…

Stebėtinai mažai gręžinių įregistruota Širvintų mieste.

Pavyzdžiui, naujai susiformavusiame Širvintų miesto kvartale Kalnalaukio kaime tėra pažymėti vos 2 gręžiniai, Liepinės kaime – vos 1. Gręžinių apskritai nėra pažymėta už P. Cvirkos gatvės tilto besidriekiančiame Kalnalaukio gatvės rajone.

O štai ties Vilniaus rajono riba esančiose Diržioniškėse, kur formuojamas individualių namų kvartalas, – įregistruotų gręžinių gana daug, 30. Tai rodo, kad vystytojas žino pareigą ir savo darbą padarė.

Kaip aiškina Aplinkos ministerija, jei gręžinys žemėlapyje nepažymėtas, bet jūs jį turite, tai reiškia viena: jis neįteisintas. Tokiu atveju reikia pradėti jo įteisinimo procedūrą.

Aplinkos ministerija primena, kad gegužės 1 d. įsigaliojo Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinasis įstatymas, kuris numato 3 metų laikotarpį, per kurį bus galima įteisinti Žemės gelmių registre neregistruotus arba registruotus, tik neturinčius aktualių duomenų apie savininką, gręžinius.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite liepos 1 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)
scroll to top