Esame tik trečdalis Deltuvos pietinės apygardos, tačiau turime didžiausią rinkimų apylinkę

Ruošdamasi kitų metų spalį vyksiantiems parlamento rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sudarė 71 vienmandatę Seimo rinkimų apygardą ir patvirtino jų ribas.

Pirmąjį apygardų ribų projektą VRK visuomenei pristatė šių metų rugsėjo pradžioje. Antrasis ir pagal suinteresuotų asmenų ir įvairių regionų bendruomenių gautus pasiūlymus pakoreguotas variantas buvo paskelbtas spalio mėnesį.

Patobulinus ir pastarąjį variantą, lapkričio 30 d. VRK posėdyje buvo priimtas sprendimas patvirtinti 2024 m. Seimo apygardų ribas.

Kaip jau esame rašę apie planuojamus pokyčius ir vis labiau įsigalinčią apygardų pavadinimų kakofoniją, VRK naujai patvirtino 61-ąją Deltuvos pietinę apygardą, kuri buvo per maža. Iki šiol Deltuvos pietinė apygarda buvo sudaryta iš visų Ukmergės rajono rinkimų apylinkių ir Jonavos rajonui priklausančios Upninkų rinkimų apylinkės.

Dabar visa šiaurinė Ukmergės rajono dalis – Taujėnų, Balelių, Siesikų, Laičių, Rečionių, Vidiškių ir Žemaitkiemio rinkimų apylinkės prijungtos prie Deltuvos šiaurinės apygardos, taip pat Upninkų apylinkė prijungta prie Jonavos apygardos.

Prie Deltuvos pietinės apygardos prijungtos visos Širvintų rajono rinkimų apylinkės.

Didžiausia visoje Deltuvos pietinėje apygardoje bus Širvintų mieste esanti I. Šeiniaus rinkimų apylinkė, kurioje suskaičiuota 2919 rinkėjų. Širvintų miesto rinkimų apylinkėje, kurios rinkėjai paprastai balsuoja „Atžalyno“ progimnazijoje, suskaičiuotas 2301 rinkėjas.

Daugiau kaip 2 tūkstančius rinkėjų Deltuvos pietinėje apygardoje dar turi Ukmergės mieste esančios Anykščių (2541), Krekšlių (2417), Linų (2401) ir Pivonijos (2104) apylinkės. Per tūkstantį rinkėjų dar skaičiuoja Ukmergės mieste esančios Kauno (1936), Maironio (1589), Kęstučio (1735), J. Basanavičiaus (1377) ir Smėlių (1233) apylinkės., taip pat Ukmergės rajone esanti Deltuvos (1527) apylinkė.

Mažiausia Deltuvos pietinės apygardos apylinkė taip pat mūsų rajone. Tai 160 rinkėjų skaičiuojanti Kiauklių apylinkė. Viesų apylinkėje įrašytas 171, Alekniškio – 175 rinkėjai.

Ukmergės rajone tarp visų tenykščių apylinkių mažiausia 271 rinkėją skaičiuojanti mūsų kaimynystėje esanti Krikštėnų apylinkė.

Apskritai iš 37 313 apygardoje suskaičiuotų rinkėjų Širvintų rajono teritorijoje gyvena tik 13 157 rinkėjai, o tai sudaro vos 35,26 proc. Šiek tiek daugiau nei trečdalį. Apytiksliai, vienam širvintiškių balsui teks du ukmergiškių balsai. Ir tokia aritmetika turint galvoje, kad Deltuvos pietinei apygardai tenkanti Širvintų rajono teritorija plotu yra didesnė, nei sudaro Ukmergės rajono dalis.

Pastebėtina, kad iš 71 rinkimų apygardos net 28 yra trijuose didžiausiuose šalies miestuose: pusė jų, 14, – Vilniuje, 8 – Kaune, 6 – Klaipėdoje. Po dvi apygardas yra Šiauliuose ir Panevėžyje, po vieną – Alytuje ir Marijampolėje, be to, yra ir Pasaulio lietuvių rinkimų apygarda, maždaug dešimtadaliu viršijanti apygardos rinkėjų vidurkį. Tad pusė visų tiesiogiai išdalijamų mandatų teks ne regionuose renkamiems Seimo nariams. Išvadas, kam ir kaip atstovaujama Seime, kaip sakoma, pasidarykite patys.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gruodžio 8 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top