Elektra bus pigesnė. Už ją sumokėsime keliais, pensijomis ir atlyginimais

Nuotr. iš archyvo

Gaila, kad rinkimai ne kasmet, tada gyventume kaip Dievo užantyje. Nėra abejonių, kad prieš savaitę Seimo priimtas elektros ir dujų kainų subsidijavimo paketas nukreiptas ir į tai. Esant grėsmei, kad jau šį rudenį elektra vartotojui taptų tokia pat prabanga, kaip ir tarpukariu, valdžia susimylėjo ir pasakė „taip“ kompensacijoms, kurios bus skirtos visiems namų ūkiams ir neatsižvelgiant į suvartojimą.

Štai po tuo „neatsižvelgimu“ ir pakastas šuo. Dalį elektros kainos valstybė iš mūsų visų kišenės apmokės ir prie spingsulės vakarojantiems bedarbiams, ir iliuminacijomis savo modernų būstą pajūryje puošiantis turtuolis. Už bedarbį visi sumokėsime dešimtinę, už turtuolį – šimtinę.

Įžvelgdamas tokią socialinę neteisybę, Lietuvos bankas siūlė elektros ir dujų kainų padidėjimo dalies kompensavimo schemą papildyti keliais aspektais. Pasiūlyta taikyti pajamų kriterijus, kurie padėtų identifikuoti paramos labiausiai laukiančius asmenis. Taip pat pasiūlyta priimti rodiklius, kurie nustatytų minimalų būtiną elektros ir dujų suvartojimą vienam asmeniui. Taip būtų sukurtas mechanizmas, kuris sudarytų sąlygas kompensuoti tik minimalaus poreikio neviršijančio elektros bei dujų suvartojimo sąskaitos padidėjimą. Už nustatytą minimalų suvartojamą kiekį viršijantį suvartojimą būtų mokama visa kaina. Būtent taip yra kompensuojamos geriamojo ir karšto vandens išlaidos.

Į repliką, kad pasiūlytas paketas yra „korupcinis“, Skvernelio frakcijos narė Laima Nagienė atsakė, kad siūlomas mechanizmas „bent jau neužkrauna skolų naštos ateities kartoms“. Kadangi elektrą ir dujas kompensuos ne amerikiečiai, o šių kompensacijų sąskaita mažiau asfaltuosime gatvių, mažiau didinsime pensijas ir atlyginimus mažiausiai uždirbantiems, už dosnų valdančiųjų gestą sumokėsime čia ir dabar.

Ne visi 570 mln. „kompensacinių“ eurų bus skirti gyventojams. Iš tos sumos apie 365 mln. eurų bus skirta iki liepos 1 dienos susidarysiančiai „Ignitis“ skolai padengti. Iš likusios sumos apie 165 mln. eurų nuo liepos 1 dienos bus skirta nepriklausomiems elektros tiekėjams, kad jie mums parduotų elektrą pigiau. Planuojama, kad vartotojai antrąjį 2022 metų pusmetį už 1 kWh elektros mokės ne daugiau kaip 23 centus, o likusi kainos dalis tiekėjui bus padengiama iš valstybės biudžeto. Elektra turėtų brangti apie 40 proc.

Bus kompensuojama ir dalis suvartojamų dujų kainos. Dujos vartotojams irgi pabrangs maždaug iki 40 proc.

Konkrečią tvarką, kaip bus kompensuojama, patvirtins Vyriausybė.

Liko mažiau nei mėnuo iki birželio 18-osios, kuri yra paskutinė diena sudaryti sutartims su nepriklausomais elektros tiekėjais. Tai turės padaryti vartotojai, per metus suvartojantys nuo 1000 iki 5000 kWh. Skaičiuojama, kad nesudariusių sutartis dar yra apie 375 tūkst. namų ūkių.

Kaip skelbė ESO, likus vos mėnesiui iki antrojo elektros rinkos liberalizacijos etapo pabaigos, mažiausiai tarp pasirinkusių nepriklausomą elektros tiekėją buvo Mažeikių (42 proc.), Birštono (43,1 proc.) ir Molėtų (43,5 proc.) rajonuose. Iš pateikto šalies žemėlapio matyti, kad Širvintų rajonas patenka tarp savivaldybių, kuriose nepriklausomą tiekėją yra apsirinkė nuo 45 iki 50 proc. gyventojų.

Nespėję to padaryti iki birželio 18 dienos, nuo liepos 1-osios už elektrą mokės ketvirtadaliu brangiau nei tuometinė biržos kaina. Lietuvos elektros energetikos įstatyme numatyta, kad šiems vartotojams vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje indeksuojama 1,25 karto.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 20 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Elektra bus pigesnė. Už ją sumokėsime keliais, pensijomis ir atlyginimais”

  1. Anonimas parašė:

    to Aldona,
    o kai pats buvote valdzioje, ar daug gelbejote???

  2. ALDONA parašė:

    O savivaldybė negali skirti gyventojams kompensacijų už elektrą, už dujas? Juk savivaldybės yra savarankiškos, joms suteikta daug galių savarankiškai priimti sprendimus.
    Širvintų savivaldybė pinigų turi. Gali ir pagelbėti žmonėms nors kartą per paskutinius 6 metus

Comments are closed.

scroll to top