Čiobiškyje išdygo kraujuojantis Ąžuolas

Vėjuotą spalio 21-ąją Antakalnio kapinėse Vilniuje iškilmingai palaidoti Pietų Lietuvos partizanų apygardos vado, pulkininko Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai. Tądien į ne mažiau iškilmingą renginį rinkosi ir čiobiškiečiai – miestelio centre atidengtas monumentas „Čiobiškio ąžuolas“. Jis skirtas už Lietuvos laisvę kovojusiems ir žuvusiems Didžiosios kovos apygardos Ukmergės apskrities „A“ rinktinės partizanams. Jie daugiausia veikė buvusio Musninkų valsčiaus teritorijoje, o savo štabą buvo įkūrę Čiobiškyje.

Greta monumentui parinktos vietos yra Čiobiškio kapinės, kuriose ilsisi kai kurių partizanų, jų šeimos narių, ryšininkų, rėmėjų palaikai.

Monumentas „Čiobiškio ąžuolas“ išdygo to paties pavadinimu įsteigto Paramos fondo dėka. Sumanymo autorius – Dainius Drazdauskas. Projekto autoriai – skulptorius Algirdas Kuzma, architektai Ričardas Krištapavičius ir Ričardas Krištapavičius jaunesnysis.

Sumanymas pastatyti monumentą gimė prieš šešerius metus, kai Musninkuose buvo atidengtas monumentas už Lietuvos nepriklausomybę kovojusiems šių apylinkių savanoriams. Įsteigus paramos fondą, kiekvienas galėjo prisidėti savo lėšomis.

Dalinį finansavimą skyrė Krašto apsaugos ministerija.

Monumento idėja prasminga. Stilizuotas ąžuolo kamienas išpjautas iš plieno lakštų, kurie nepadengti gruntu, nenudažyti. Nuo korozijos ant monumento susidarančios rūdys su vandeniu bėga per šviesų postamentą, sudarydamos kraujuojančio kūno įspūdį. Čiobiškio ąžuolas yra simbolis brangiai kainavusios aukos, dėka kurios šiandien Lietuva yra laisva.

Monumento atidengimo iškilmėse dalyvavęs Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pastebėjo, kad šis kraštas ir jame veikę partizanai garsėjo savo kovingumu, patriotiškumu.

Gausiai susirinkę vietos gyventojai gėrėjosi kostiumuota rekonstrukcija, kurią išpildė istorinės atminties puoselėtojai, persirengę pokario partizanais. Savo atstovus atsiuntė kariškiai, šauliai, skautai, partizanų dainas traukė svečiai iš Siesikų kaimo kapelos „Vieversa“. Padėkos žodį sumanymo autoriui ir visiems prisidėjusiems tarė Širvintų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Laima Versekėnaitė ir Čiobiškio seniūnės funkcijas atliekanti Jovita Šakinytė.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 27 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top