Biologinė sauga – veiksminga priemonė nuo afrikinio kiaulių maro

Nuo AKM kritęs šernas.

Afrikinis kiaulių maras (AKM) jau eilę metų daro didžiulius nuostolius daugeliui Centrinės ir Rytų Europos bei Azijos šalių kiaulininkystei, trukdo vykdyti eksportą, tenka sunaikinti dešimtis tūkstančių kiaulių užsikrėtusiuose ūkiuose. Pastaruoju metu daugybė AKM židinių nustatyta kaimyninėje Lenkijoje, iš ten šią ligą sukeliantis virusas neseniai pateko į Vokietijos šernų populiaciją. Teko sustabdyti vokiškų kiaulių eksportą į Kiniją, susidarė didžiulis kiaulienos perteklius, dėl ko krito kainos visoje Europos Sąjungoje. Vokietijos valdžia skiria milžiniškas lėšas ir pajėgas, siekdama sustabdyti tolesnį viruso išplitimą į šalies regionus.

AKM virusas į Lietuvą pateko 2014 metais, užsikrėtusiems laukiniams šernams migruojant iš kaimyninių šalių miškingų vietovių. Šiuo metu AKM virusas jau yra paplitęs tarp laukinių šernų visoje šalies teritorijoje. Tai patvirtina sumedžiotų šernų ir miške randamų gaišenų mėginių tyrimai. Natūralu, kad šis gamtinis viruso židinys kelia pastovią grėsmę naminių kiaulių augintojams, kasmet vienu ar kitu būdu patekdamas į naminių kiaulių laikymo vietas ir sukeldamas ligos protrūkius didesniuose ar mažesniuose ūkiuose. 2020 metais Lietuvoje nustatyti 256 teigiami AKM atvejai mėginiuose iš nugaišusių ir sumedžiotų šernų, kiaulės AKM susirgo 2 mažuose neversliniuose ūkiuose ir viename dideliame versliniame ūkyje Molėtų rajone, o 2021 metais teigiami AKM atvejai nustatyti 110 šernų mėginių, kiaulių susirgimų kiaulių ūkiuose nebuvo.

AKM virusas Lietuvoje dar neišnyko. AKM visada reikia įtarti, jei kiaulės neėda, yra apatiškos ar joms yra pakilusi temperatūra. Tuomet kuo skubiau reikia kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją, VMVT teritorinį padalinį arba pranešti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403 . Taip pat prašome gyventojų pranešti apie miške rastas šernų gaišenas, kurios yra viruso plitimo šaltinis. Radus jų negalima liesti, tik pažymėti radimo vietą ir informuoti artimiausią VMVT padalinį nurodant vietą (geriausiai – koordinates). Už tokį pranešimą yra mokama 30 eurų.

Birutė Marytė Bernotienė
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento Širvintų skyrius Vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 1 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top