Balsai iš praeities: ar negalėtų biudžeto sąskaita pasipelnyti … „šabašnikas“?

Spalio 26 dieną Širvintų rajono taryba patvirtino Širvintų rajono savivaldybės susisiekimo komunikacijų ir inžinerinių tinklų prie daugiabučių gyvenamųjų namų statybos, rekonstravimo, remonto darbų bei projektavimo paslaugų, dalyvaujant fiziniams ir / ar juridiniams asmenims, tvarkos aprašą, dėl kurio šį pirmadienį į Savivaldybę pakvietė daugiabučių namų gyventojų atstovus.

Dar prie ankstenės valdžios buvo parengti Širvintų daugiabučiams namams priskiriamų teritorijų planai. Nors šiuose planuose buvo pagaliau parodyta, kokia namo valda priklauso konkrečiam daugiabučiui, iš esmės niekas nepasikeitė, nes buvo užfiksuota tik esama situacija. Tiems, kurie pageidavo erdvesnių kiemų, didesnių automobilių stovėjimo aikštelių, sutvarkytos dangos, įrengtos lietaus kanalizacijos, buvo paaiškinta, kad galimybė tam yra, tačiau būtina atlikti projektavimo darbus, surinkti tam lėšų, nes Savivaldybės biudžete tai nebuvo numatyta.

– Nuo pat pirmųjų dabartinės administracijos veiklos dienų Savivaldybė svarstė, kaip padėti gyventojams išspręsti jų problemas. Iš esmės visos šios teritorijos kol kas dar yra valstybės nuosavybė, vadinasi, jų tvarkymas dar galimas biudžeto lėšomis, – sakė Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė. Jos žodžiais, Administracijoje buvo daug apie tai diskutuota, ieškota geriausio sprendimo žmonėms, kuris tuo pačiu neprieštarautų įstatymams, galiojančiai tvarkai. Apsistota ties tuo, kad gyventojai galėtų prisidėti savo lėšomis, o Savivaldybė iš savo biudžeto padengtų didesnę dalį išlaidų: – Yra savivalybių, kurios nusprendė apmokėti 50 proc. kiemų sutvarkymo išlaidų, kai kurios tą dalį padidino iki 70 proc. Gerai suskaičiavę, radome galimybę apmokėti net 80 proc. visų reikalingų išlaidų, jei gyventojai sutiks padengti likusius 20 proc.

Nesileidžiant į detales, galima pasakyti, kad Širvintų rajono savivaldybė siūlo gyventojams patiems nuspręsti, ar jie nori tvarkyti, rekonstruoti, remontuoti savo kiemus, aikšteles ir kas būtų daroma. Jei namo gyventojų susirinkime daugiau nei pusė gyventojų nutartų tai daryti, būtina iki šių metų gruodžio 31-osios Savivaldybei pateikti nustatytos formos prašymą, kuris yra pridedamas prie tvarkos aprašo ir visa tai galima rasti Širvintų rajono savivaldybės interneto svetainėje www.sirvintos.lt (prie atitinkamo Tarybos sprendimo) ar gauti pačioje savivaldybėje. Pateiktas paraiškas Savivaldybė įvertins ir priims sprendimą. Jei prašymas bus pripažintas tinkamas finansuoti, namo gyventojams reikės sumokėti 20 proc. projektavimo išlaidų, o paskui – 20 proc. projekto įgyvendinimui būtinų lėšų (pvz. – už darbus, medžiagas ir pan.).

Gyventojų susirinkime būta įvairių nuomonių, tarp jų ir tokių, ar ne pigiau būtų, jei darbus atliktų „šabašnikas“? Juk Savivaldybėje paslaugos bus skaičiuojamos su visais PVM ir pan., o tai atseit labai sukels darbų ir medžiagų kainą. Buvo net pasiūlymas, kad Savivaldybė … galėtų duoti medžiagas, o gyventojai patys sutvarkytų kiemą ar pasamdytų kokį „šabašniką“ savo nuožiūra, supraskite – už „juodus“ pinigus, be jokių „pa-vė-e-mų“, mokesčių. Žmonėms buvo paaiškinta, kad toks dalykas nediskutuotinas – viskas bus daroma atliekant paslaugų viešuosius pirkimus, taigi procesas bus skaidrus. Jei žmonės nutartų, kad užsakyti projektą patiems būtų pigiau, – prašom, tačiau būtina atminti, kad toks projektas vis tiek turės būti suderintas ir įvertintas, darbai turės būti atliekami konkurencingai, nes tam bus naudojamos Savivaldybės biudžeto lėšos.

Nors atskirai akcentuota nebuvo, akivaizdu, kad kalbos dėl „šabašnikų“ šiuo atveju prasilenkia su realybe. Kai kuriems vis dar sunku išsivaduoti nuo praeities stereotipų. Sutikdama apmokėti net 80 proc. išlaidų, Savivaldybė leidžia žmonėms vos už penktadalį būtinų lėšų sutvarkyti savo kiemus. Vargu ar būtų įmanoma rasti „šabašniką“, kuris padarytų penkis ar daugiau kartų pigiau, nei kainuos laikantis oficialių procedūrų. Juk statybinių medžiagų veltui niekas neduos, o perkant jas patiems tos medžiagos kainuos tą patį ar net brangiau, kadangi darbų rangovai didelius kiekius statybinių medžiagų paprastai perka pigiau tiesiai iš gamintojų ar importuotojų. Pagaliau, ar „visų galų šabašnikas“ darbams suteiks garantiją, ar išlaikys projektuotojų numatytas sąlygas? Tai – tik penas pasvarstymams.

Tai, kad į susirinkimą atėjo labai daug žmonių, rodo ne tik augantį gyventuojų bendruomeniškumą, bet ir tai, jog problema iš tiesų egzistuoja, o žmonės norėtų ją išspręsti. Kiek daugiabučių gyventojų daugumui priimtiną sprendimą, kol kas sunku pasakyti – juk teks padengti penktadalį visų išlaidų, o tam atliekamų pinigų, ko gero, suras ne visi. Bet kuriuo atveju tenka pripažinti: Savivaldybė nudirbo didelį darbą, pateikė viliojantį pasiūlymą, gyventojams beliko tarti savo žodį… ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

6 Atsakymai į “Balsai iš praeities: ar negalėtų biudžeto sąskaita pasipelnyti … „šabašnikas“?”

  1. Pasvarstykime parašė:

    Aš matau situaciją savo name ir žinau padėtį. bei žmonių nuomones bei jų galimybes. Tai ir norėjau pasakyti. Sutvarkyti gyvenamųjų namų kiemus, aikšteles yra būtina, nes puošnus centras ir žmonių gyvenamoji aplinka labai jau nesiderins. Tiesiog pagalvojau, kad gal ir būtų galima mums skirtas europines lėšas žmonių labui panaudoti tikslingiau. Tai mano geranoriškai iišreikšta nuomonė, tai ko taip mane puolate iš karto?
    Tiesiog norėjau pasiaiškinti, nes maniau, kad tie darbai bus daromi iš europinių pinigų. Tik tiek.

  2. --------- parašė:

    Gal žmogus sako, kad buvo galima padaryti geriau? O Europinės lėšos nėra jokia dovana ir ne taip lengva jų gauti, o dar gali tekti bent jau dalį grąžinti. Čia kita reikalo pusė.

  3. to Pasvarst parašė:

    O jeigu anksčiau nieko nedarė, tai gerai?

  4. to Pasvarst parašė:

    Jeigu savivaldybė ką nors darė ar daro, tai blogai daro? Ar tai norėjote pasakyti?

  5. Pasvarstykime parašė:

    Dar kartą perskaičiau straipsnį ir supratau, kad tas 80 procentų yra biudžeto lėšos. Ar ne taip?
    Betgi aplinka prie daugiabučių namų tai irgi viešosios erdvės, tai kodėl joms tvarkyti nenaudojamos europinės lėšos? Kiek domėjausi, tai jas tvarkyti galima iš europinių lėšų ir kitos mažesnės savivaldybės tą darė, realiai padėdami savo žmonėms, tiesa, jos nestatė tokių milžiniškų ir labai brangių sporto kompleksų bei nešvaistė lėšų ten, kur galima sutaupyti. Daugiabučiuose namuose gyvena beveik vieni biudžetininkai, minimalių algų gavėjai ir pensininkai. Jų prisidėjimas gali būti visiškai minimalus. Rezultate kiemų, jų būklės atnaujinimas bus nežymus, o kai kur ir visai nevyks. Be to, žmonėms apsispręsti ir susiorganizuoti savivaldybė skyrė labai mažai laiko.

  6. ?Manau parašė:

    Paaiškinkite, kokios tai lėšos tas 80 procentų – savivaldybės biudžeto ar Europos Sąjungos?

Comments are closed.

scroll to top