„Viskam pasiruošta, kad tik žiema gera būtų…“

Traktorius „Valtra“ greitai „išsivaduos“ nuo pakelėms šienauti skirtos krūmapjovės. Techniką pavertus buldozeriu, juo bus talkinama komunalininkams, jei šiems prireiktų pagalbos.

Traktorius „Valtra“ greitai „išsivaduos“ nuo pakelėms šienauti skirtos krūmapjovės. Techniką pavertus buldozeriu, juo bus talkinama komunalininkams, jei šiems prireiktų pagalbos.

Penktadienį Širvintose dantis parodė žiema – iškrito sniegas. Susidūrę su pirmąja šlapdriba, vairuotojai dairėsi į automobilių padangų raštą ir krašto kelius: ar bus saugu važiuoti?

Žiemai – 1400 tonų smėlio ir druskos mišinio

VĮ Vilniaus regiono keliai Ukmergės kelių tarnybos Širvintų meistrijos vadovas Lionginas Vaizgenis sako, kad kelininkai žiemos ritmu šįmet pradėjo gyventi dar prieš kelias savaites, nuo spalio 12-osios. Ko gero, daug anksčiau, nei būta pastaraisiais metais.

– Kaltos orų sąlygos, – sako Lionginas Vaizgenis. – Šįmet labai anksti pašalo. Jau buvome pasirengę į kelius siųsti barstytuvus, tačiau paaiškėjo, kad pašalo sausai, taigi tąkart išsivertėme.

2012-2013 metų žiemos sezonas bus pirmasis, kai Širvintų kelininkai prižiūrės tik savojo rajono kelius. Pavasarį panaikinus Širvintų kelių tarnybą ir ją prijungus prie Ukmergės kelių tarnybos, vilniškei įmonei buvo perduota 135 km krašto kelių, kuriuos širvintiškiai prižiūrėjo Vilniaus rajone. Tiesa, į gretimą rajoną širvintiškiai vis dėlto dar kels koją: jie valys ir Vilniaus rajone besidriekiančius kelis krašto kelio Širvintos-Rimučiai-Kernavė-Dūkštos kilometrus – iki sankryžos su keliu į Vievį.

Anot Liongino Vaizgenio, šį sezoną Širvintų kelių meistrija valys per 280 km kelių, iš kurių apie 30 km sudaro minėtas krašto kelias. Esant reikalui, jis bus valomas nuo 6 val. iki 19 val.

Tai pačiai kategorijai priskirti dar keli kelių ruožai, kadangi jais per parą važiuoja daugiau kaip 1000 automobilių. Kelininkai taip pat pirmiausia išvažiuos į kelią Širvintos-Bagaslaviškis-Kaliakiemiai; kelią Širvintos-Maišiagala, kurį valys iki rajono ribos; kelią Paširvintys-Juodiškiai-Giedraičiai, kurį valys iki Paširvinčio sankryžos su keliu į Alionis; Širvintų kaimo Draugystės gatvę, kurią valys iki Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

– Šiuose keliuose turime dirbti jau nuo 6 val. ryto, – sakė Širvintų kelininkų vadovas. – Į kitus kelius išvažiuosime, kai baigsime valyti krašto kelius.

Lionginas Vaizgenis įsitikinęs, kad žmonėms dėl to didelių problemų nebus. Dar nėra buvę, kad keliai liktų nenuvalyti. Paprastai tarnybos technika į žemesnės kategorijos kelius išvažiuoja apie 9 val. ryto.

Kol kas buldozerių „peiliai“ dar neuždėti ant barstytuvų, o sandėlyje žiemos laukia 1400 tonų druskos ir smėlio mišinio.

Jei prireiks, žiemą į pagalbą barstytuvams išvažiuos ir keli galingi ratiniai traktoriai.

– Su šiuolaikine technika tai padaryti daug lengviau. Turime 3 savaeigius greiderius, jų po reorganizacijos nesumažėjo. Greideriams talkins 2 galingi ratiniai traktoriai, 3 automobiliniai barstytuvai, – suskaičiavo kelininkas.

Esamos technikos turėtų visiškai pakakti keliams valyti. Dalį technikos, pavyzdžiui, – ratinius traktorius, kelininkai nuomoja komunalininkams, kai šie paprašo pagalbos valant miesto gatves.

Tiesa, palyginti su praėjusiu kelių priežiūros žiemos sezonu, sumažėjo vienu barstytuvu, bet šią netektį žadama kompensuoti jau lapkritį – širvintiškiams ketinama perduoti naują barstytuvą. Spėjama, kad tai bus „Renault“ markės sunkvežimis, kuriam bus pritaikytas Širvintų kelių meistrijos turėta barstymo įranga.

Pasak Liongino Vaizgenio, šiam žiemos sezonui širvintiškiai turi sukaupę 1400 tonų lygiomis dalimis sumaišyto smėlio ir druskos mišinio. Vienam kelių barstymui technika išsiveža apie 24 tonas. Kelininkas svarsto, kad sukaupto mišinio turėtų pakakti visai žiemai, juk pernai 1600 tonų išbarstę kelininkai prižiūrėjo trečdaliu daugiau kelių. Aišku, daug kas priklauso ir nuo to, kokia bus žiema.

Kol kas buldozerių „peiliai“ dar neuždėti ant barstytuvų, o sandėlyje žiemos laukia 1400 tonų druskos ir smėlio mišinio.

Kol kas buldozerių „peiliai“ dar neuždėti ant barstytuvų, o sandėlyje žiemos laukia 1400 tonų druskos ir smėlio mišinio.

Kalbant apie keliams barstyti naudojamą smėlio ir druskos mišinį, dėl kurio vairuotojai turi skirtingą nuomonę, Lionginas Vaizgenis sako, kad mūsų šalyje tokia jau praktika – šis mišinys yra pigesnis. Anksčiau širvintiškiai keliams prižiūrėti naudodavo ir šlapią druską. Turimuose barstytuvuose yra numatyta galimybė paskleisti ne tik smėlio ir druskos mišinį, bet ir šlapią druską. Ši barstymo technologija pranašesnė tuo, kad ant kelio paskleista sudrėkinta druska geriau prilimpa prie apledėjusios dangos. Tačiau tokios technologijos buvo atsisakyta, nes mūsų kelininkai neprižiūri magistralinių kelių.

Beje, klaidingai įsivaizduojama, jog kelininkai yra suinteresuoti, kad būtų daugiau darbo. Iš tiesų, yra priešingai – kuo daugiau išlaidų, tuo kelininkams mažiau lieka iš kelių priežiūrai skirtų lėšų. Lionginas Vaizgenis sakė negalįs pateikti konkrečių skaičių, bet, jo turimomis žiniomis, žiemos darbams atitinkamai skirta maždaug tiek pat lėšų, kiek ir anksčiau. Tiesa, tai nereiškia, kad darbų apimtys liks tokios pat. Kaip jau pažymėta, savų korektyvų gali pateikti orų sąlygos, taip pat ir išaugusios sąnaudos.

Nevalytų gatvių nebūna

Širvintų komunalininkų vadovas Dangeras Pečiulis optimistiškai teigė, kad žiemai pasiruošta. Tačiau pridūrė, kad lėšų sniegui valyti nuo gatvių, palyginti su situacija prieš ketverius-penkerius metus, sumažėjo dvigubai. Tai reiškia, kad liks nevalomų gatvių?

– Ar kada buvo, kad nenuvalytume? – klausė Dangeras Pečiulis. – Mūsų technika darbuojasi jau nuo 4 val. ryto, esant reikalui, valo ir vakare, jei ima stipriai snigti.

Nors miesto gatvės pagal kategorijas neskirstomos, savaime suprantama, kad pirmiausia valomos esančios arčiau miesto centro, taigi – pagrindinių rajono institucijų. Paskui technika pasiekia nuošalesnes gatveles.

Laikraščio skaitytojai ne kartą domėjosi, ar komunalininkai privalo valyti daugiabučių namų kiemus?

Į tai komunalininkų vadovas atsakė dviprasmiškai:

– Jei reikia, tai ir valome. Problema kita – ne į kiekvieną kiemą įmanoma įvažiuoti dėl sustatytų automobilių, nėra kur sniego nustumti.

Anot pašnekovo, jeigu gyventojai prieš žiemą kiemus išlaisvintų nuo rečiau naudojamų ar nenaudojamų automobilių, problemų kiltų mažiau. Dangeras Pečiulis pridūrė, kad būtų puiku, jei kovojant su žiemos stichija daugiau iniciatyvos rodytų patys daugiabučių gyventojai. Pasak komunalininkų vadovo, nėra buvę, kad jie neatsiųstų traktoriaus, jei to prašė sniego kasti susiorganizavę gyventojai. Paprasčiausiai, žiemos kaprizus reikėtų įveikti visiems drauge, o ne to reikalauti vien tik iš komunalininkų.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top