Širvintose vaikų žaidimo aikštelių renesansas

Per pastaruosius pusantrų metų daugiabučių namų kiemuose įrengta bent keletas estetiškai atrodančių, saugių, patrauklių žaidimų aikštelių.

Per pastaruosius pusantrų metų daugiabučių namų kiemuose įrengta bent keletas estetiškai atrodančių, saugių, patrauklių žaidimų aikštelių.

Dažnas tėtis ar mama visokeriopai siekia, kad vaikas kuo daugiau judėtų, sportuotų ir rinktųsi aktyvų laisvalaikio leidimo būdą. Vis daugiau tėvų pastebi, kad dėl įnirtingo spoksojimo į telefonų ekranus ir dėl nuolatinio tysojimo prie kompiuterio prastėja vaikų sveikata. Nerimo varpais skambina medikai ir vis skatina atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną.

Kad vaikai būtų užimti, reikalingos daugiabučių kiemuose patrauklios vaikų žaidimo aikštelės. Vaikų laisvalaikiui reikalingos sūpynės, laipynės, čiuožyklos, smėlio dėžės. Kad ir kaip bekeiksnotume sovietmetį, bet tuomet, statant daugiabučių kvartalus, buvo įrengta nemažai vaikų žaidimo aikštelių. Deja, per daugiau nei du dešimtmečius iš jų beveik nieko nebeliko, geriausiu atveju – galima „pasidžiaugti“ keliais metaliniais strypais, surūdijusių laipynių likučiais, viena kita neestetiška čiuožykla. Visas šis palikimas netgi kelia pavojų.

Žiniasklaida skelbia, jog Lietuvoje per metus registruojama per 8,5 tūkst. vaikų ir paauglių iki 17 metų traumų, kurios gydomos ligoninių stacionare. Ekspertų teigimu, vaikai neretai susižaloja aktyviai leisdami laiką kieme esančiose netvarkingose žaidimų aikštelėse, todėl labai svarbu užtikrinti saugią aplinką.

Viena svarbiausių suaugusiųjų užduočių – sudaryti saugias žaidimų sąlygas. Tai ypač aktualu Širvintų mieste, kur vietos vaikų pramogoms ir žaidimams, atrodo, yra pakankamai. Deja, ten, kur turėtų būti vaikų žaidimo aikštelės, dabar statomi daugiabučių gyventojų automobiliai, vedžiojami šunys. Tiesa, mokyklinio amžiaus vaikai gali sportuoti mokyklų stadionuose.

Žvalgantis po Širvintų miesto daugiabučių namų teritorijas, šiandieną teigti, kad vaikų žaidimo aikštelės netvarkingos, būtų tiesiog nepadoru. Erdvių vaikams sutvarkymas – vienas iš Savivaldybės vadovybės prioritetų. Juk aktyvus mažųjų laisvalaikis užtikrina ir geresnę jų sveikatą.

Per pastaruosius pusantrų metų daugiabučių namų kiemuose įrengta bent keletas estetiškai atrodančių, saugių, patrauklių žaidimų aikštelių. Jų priežiūra – sudėtingas darbas, nes nėra garantijų, jog aikštelių įrenginiai nebus sulaužyti. Gražiai įrengtų vaikų žaidimų aikštelių yra Kalnalaukio, Upelio, J. Janonio gatvėse. Pati gražiausia, patraukliausia ir sulaukianti daugiausia lankytojų dėmesio yra I. Šeiniaus gatvėje ir pavadinta „Vaikystės stotele“. Dažnas praeivis net stebisi matydamas vienoje vietoje tiek daug krykštaujančių vaikų ir jų žaidimus prižiūrinčių jaunų mamų ar tėčių.

Būtų labai kilnu, jeigu Savivaldybės iniciatyvą palaikytų ir patys gyventojai. Deja, dažniausiai tarpusavyje nesutariama: vieniems reikia vaikų žaidimų aikštelių, nes jose žaidžia jų mažyliai, kiti mažų vaikų neturi, todėl nenori ir aikštelių. Juolab kad ne paslaptis, jog vakarais aikšteles okupuoja sveikata trykštantys jaunuoliai, kurie triukšmauja, laužo įrenginius. Kiekvieno tėvo pareiga būtų pasidomėti, ką iki vėlumos kieme veikia jo vaikas. Jeigu vaikas aikštelėje savo elgesiu šiurpina kaimynus, kilni pareiga būtų sudrausminti, už kaimyno išsakytą pastabą padėkoti.

Deja, dabar yra kitaip: dėl pastabos užsigaunama, susijaudinama iki širdies gelmių, išsakoma tokių lietuvių kalbos žodynuose neteiktinų žodžių, kad dažnas numoja ranka ir į žaidimų aikštelių niokotojus geriau nekreipia dėmesio. O ko daugiau paaugliams reikia? Paskui belieka tik galva palinksėti ir repliką pamėtėti: „Niekas niekuo nesirūpina.“

Sveikintina iniciatyva, kad susipratę daugiabučių namų gyventojai stengiasi patys tvarkyti ir saugoti kiemuose esančias žaidimų aikšteles. Komunalininkai išmontuoja senus žaidimo aikštelių įrenginius, kurie gali sukelti pavojų žaidžiantiems vaikams. Vietoj jų planuojama įrengti dar daugiau atnaujintų aikštelių. Pagaliau ir Širvintas pasiekė vaikų žaidimų aikštelių renesansas.

Naujų erdvių įrengimas yra itin brangus. Tikėtina, kad projektas bus tęstinis, kasmet bus atnaujinama prasčiausios būklės aikštelės, esančios daugiabučių kiemuose, kur gyvena daug vaikų. Pirmiausia aikštelių reikia ten, kur gyvenamųjų namų bendrijos prisiima atsakomybę už švarą ir tvarką, kur bendromis erdvėmis naudojasi kelių daugiabučių namų gyventojai. Ar kiemuose bus jauku ir gražu, ar atgimusios žaidimų aikštelės džiugins vaikus ir suaugusius savo spalvomis ir tvirtumu, didele dalimi priklausys nuo mūsų pačių – Širvintų miesto gyventojų.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

8 Atsakymai į “Širvintose vaikų žaidimo aikštelių renesansas”

  1. to oho parašė:

    Tie draudžiamieji ženklai turbut skirti tam ponui, kuris savo perkarusi suni atveda nusikinti i „vaiku stotele“. Bet tokie nesupranta.

  2. birute parašė:

    Saunuole mere, kad mieste irenge tiek aiksteliu ir dabar vaikai turi kur zaisti.

  3. Tikrai parašė:

    O, kas išvis beglobiais šunimis rūpinasi? Kur skambinti? Per juos praeiti negalima.

  4. Oho parašė:

    Čia skaičiau paminėti šunys… Ko gero Širvintose šunų laikoma daugiau negu vaikų, tačiau šunims aikštelės tai dar nei vienos nėra:) Oho, Tačiau ženklų, kur draudžiama šunims vaikščioti, tai pilna ant kiekvieno kampo…

  5. Filka parašė:

    Apie žaidimo aikštelę upelio gatvėj porą žodžių pasakysiu . Atvežė kažkokį žioglį , numetė , merė su savo komanda pasifotkino ir viskas . Vaikams šis žioglis labai nepatogus . Šalia buvusį išmontavo ir išvežė . Viskas daroma dėl pliusiuko o ne dėl patogumo vaikams .

  6. pirmam parašė:

    Pirmiausia vaikais pasirupinti reikia, o paskui aiksteliu reikalauti. Ar tose aikstelese bobutes zais, ar diedukai domino loš?

  7. to mums parašė:

    nu jo, anie kaimui dare viska, uztat kaimas uz juos ir nebalsavo, xaxaxa.

  8. Mums irgi reikia aikštelių parašė:

    Paskaitai darbiečių straipsnius ir galvoji, kodėl kaimo žmonės už juos balsavo? JIe kaimuose ne tai , kad nieko nedaro, bet apie ji net ir nekalba. Vien miesto reikalai lyg jie būtų miesto tarybos nariai.

Comments are closed.

scroll to top