Pavasarinis medunešis šiais metais nedžiugina

Pirmosiomis vasaros dienomis bitininkai skuba į savo bitynus pradėti kopinėti pavasarį sunešto medaus. Dauguma medaus skanautojų būtent pavasarinį medų vertina labiausiai: pirmąjį medų bitutės pradeda nešti iš anksčiausiai pražydusių blindžių, lazdynų, šalpusnių, klevų, kiaulpienių. Vėliau bitės dirba soduose, avietynuose, o galiausiai skrenda į pražydusius žieminių rapsų laukus.

Pasak kalbintų medaus kopinėtojų, šiais metais medunešis buvo kuklesnis už pernykštį. Bagaslaviškyje gyvenantis bitininkas Gediminas Žilinskas dėl to kaltina blogas oro sąlygas: „Šių metų pavasaris bitininkams buvo tikrai nekoks. Pavasario pradžia buvo šalta, paskui truputį atšilo, pradėjo žydėti augalai, tada – vėl šalnos. Kai būna normalus pavasaris, – nužydi vieni augalai, tada žydi kiti. Paprastai pavasarinis medus prasideda nuo šalpusnių, blindžių, toliau – sodo augalai, kiaulpienės, pabaigoje – pavasarinį medunešį baigia kaštonai. O dabar praktiškai visi pavasariniai augalai pradėjo žydėti vienu metu. Todėl bendras augalų žydėjimo laikas sutrumpėjo, ir bitės nespėjo prinešti nektaro. Kurios stiprios šeimos buvo, tai jos šiek tiek dar spėjo prinešti.

Bagaslaviškyje gyvenantis bitininkas Gediminas Žilinskas dėl prasto pavasarinio medunešio kaltina blogas oro sąlygas

Bagaslaviškyje gyvenantis bitininkas Gediminas Žilinskas dėl prasto pavasarinio medunešio kaltina blogas oro sąlygas.

Girdėjau, jog šiais metais, nesulaukusios gero oro, žuvo nemažai kai kurių bitininkų bičių. Pradžioje jos apsiskraidė, po to reikėjo auginti perus, o rudenį duoto bitininkų maisto neužteko, jį visą išnaudojo, o iš kur papildyti, nebuvo. Jausdamas, kad taip gali būti, nes šalti orai vis tęsėsi, ir bitės neskraidė, paruošiau cukraus sirupo ir kiekvienai šeimai kaip paskatinamąjį maitinimą arba kaip gelbėjimo ratą supyliau jo po vieną litrą. Tokiu būdu galėjo maitintis besivystančios bitės, – užaugo nauja jų karta, kuri galėjo gaminti medų.

Stipriom šeimom pridėjau papildomas nedideles meduves. Staiga atšilus orui, prasidėjus masiniam žydėjimui, bitės puolė nešti nektarą sau maitintis ir į papildomas meduves – taip pat. Kopinėdamas atrankos būdu tą medų išėmiau. Meduves išėmus, visas kitas lizdinis medus lieka bitėms. Kas neišėmė to pavasarinio medaus, tai dabar per atšalusias dienas besiplečiančios šeimos jį suvalgys.

Šiais metais bitės nemažai nektaro surinko iš kiaulpienių. Pienių medus – tirštas, sunkiai košiasi, labai aromatingas ir ypatingo skonio. Gaila, kad tinkamas oras tokiam medui pasitaiko maždaug kas ketverius metus. Taigi, nužydėjus kaštonams, baigiasi pavasarinis medunešis. Tada savaitę ar dvi būna pertrauka, nes tokiu metu Lietuvoje nežydi jokie medingi augalai, o su aviečių žydėjimu prasideda didysis medunešis.“

Bitininkė Rita Ryžakovienė iš vienkiemio netoli Šiaulių kaimo prisimena, kad žiema buvo gana švelni ir bičių nenualino, tačiau pavasaris pateikė nemažai staigmenų: buvo šalta, kurį laiką drėgna, o paskui staigiai atšilo, ir augalus džiovino sausra. Nors jie gausiai žydėjo, tačiau žieduose buvo labai nedaug nektaro. „Tad gausiu pavasarinio medaus derliumi girtis tikrai negalime. Turim tik 18 avilių, rimtai visų dar nekopinėjome, tik pradžiai paragavimui išsukome apie 60 kilogramų medaus,“ – sako bitininkė.

Bitininkas Antanas Stimburys iš Akmenių kaimo savo ūkyje turi 32 bičių avilius. Antanas irgi pritaria kolegoms, kad šiais metais bitėms darbuotis trukdė šaltas pavasaris. „Praėjusiais metais medų kopinėjau jau gegužės pabaigoje, o šiais – tik neseniai pradžiai prisukau apie 100 kilogramų. Pavasarinis medus – ypatingas, nes atsibundantis po žiemos miego augalo ar medžio žiedų nektaras suteikia jėgų ir energijos,“ – pažymėjo Antanas.

Pasak širvintiškio bitininko Jono Romaškos, šiais metais su pavasariniu medumi prastai. „Šalto pavasario nualintos bitės pirmiausia skuba maitintis pačios, stiprinti savo šeimas. Tačiau ir tai nėra lengva. Ir ką joms daryti, kai išskridus iš avilio nėra žydinčių žolių ar medžių… Kadangi balandį vos ne kiekvieną dieną būdavo šalnos, bitės iš avilių išskrisdavo vos ne vidurdienį, todėl laiko rinkti nektarui likdavo nedaug. Be to, šiems darbams sutrukdė ir gegužės pradžioje laukus padengęs sniegas. Beveik visiems bitininkams teko maitinti savo bites papildomai cukraus sirupu. Medkopis vėluoja, o ir medaus daug nebus,“ – kalba bitininkas.

Medaus kainos šiais metais įvairios. Vilniuje vienas kilogramas medaus kainuoja 10 eurų. Širvintų turguje galima nusipirkti po 8 eurus, o pas vieną iš minėtų bitininkų nuvažiavus į namus – ir po 7 eurus.

Remigijus Bonikatas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Pavasarinis medunešis šiais metais nedžiugina”

  1. Tranas parašė:

    Siaip bitininkai zmones kantrus ir nedejuoja labiau guodziasi

  2. vycka parašė:

    amzinai tie bytinykai dejuoja

Comments are closed.

scroll to top