Medaus kainos kyla kartu su termometro stulpeliu

"Su tokiomis bitėmis ir dirbti malonu", - sako bitininkas Gediminas Žilinskas.

"Su tokiomis bitėmis ir dirbti malonu", - sako bitininkas Gediminas Žilinskas.

Dienos tema

Prasti orai pavasarį gadino ne vien gamtos išsiilgusių turistų ir poilsiautojų planus. Tik lietingus orus galima kaltinti ir dėl to, kad šiandien parduodamas pavasarinis medus toks brangus. Liepos mėnesį orai pakrypo į priešingą pusę, užėjo karščiai, tačiau medaus kainų kryptis nesikeičia – jos kyla toliau.  Šiuo metu kilogramas lietuviško šviežio medaus kainuoja apie 20 litų, tačiau Vilniaus rajone ūkininkai už kilogramą medaus jau prašo 25 litų. “Širvintų krašto” kalbinti mūsų rajono bitininkai sutaria, kad šiais metais derlius gerokai mažesnis, ir artimiausiu metu medaus kainos neturėtų kristi. Priežastis ta, kad Lietuvoje įsivyravo bitėms nepalankūs orai.

Mintimis apie medaus derlių sutiko pasidalyti bitininkas iš Pyplių kaimo Stasys Bagdonas: “Per didelį karštį bitės sėdi aviliuose ir pučia (vėdina avilį). Bitės keliasi anksti, jau apie 6 valandą išskrenda rinkti nektaro. Karštomis dienomis grikių laukuose skraido iki 11-12 valandos. Termometro stulpeliui pakilus per 25 laipsnius, bitės sėdi avilių viduje, tik viena kita dar skraido, matyt, vandenį neša. Liepų žydėjimo metu birželį gausiai lijo, žiedai trumpai žydėjo. Prie avilių turiu pasodinęs plotelį medingo augalo – sirinio klemalio. Dabar bitės daugiausia jų žieduose dūzgia. Pavasarį dar buvo pienių nektaro, tačiau šeimos gausiai spietėsi, o susidariusios naujos šeimos buvo silpnos. Daug bičių šeimų po žiemos išmirė. Palyginti su praėjusiais metais, dabar turiu tik trečdalį buvusio derliaus. Skambino draugas iš Rudaminos ir sakė, kad šiais metais kilogramas medaus pas juos kainuoja 25 litus”.

Ir gardu, ir sveika...

Ir gardu, ir sveika...

Kad šiais metais bitininkams ne pyragai, patvirtino ir bitininkas iš Bagaslaviškio Gediminas Žilinskas: “Karštomis dienomis, esant per 28 laipsnius šilumos, augalų žiedai nebeišskiria nektaro. Tokiomis dienomis jos surenka nedidelį kiekį nektaro, kuris yra pačių bičių suvalgomas. Motinėlė jaučia, kad neišmaitins daug palikuonių, todėl deda mažiau kiaušinių. Užauga mažai bitučių, todėl jaunos šeimos stiprėja silpnai. Kaitri saulė iškaitina žiedus, ir nektaras išgaruoja, o užėjusios liūtys žiedus nuplauna. Be to, tokiomis oro sąlygomis sutrumpėja visų augalų žydėjimo laikotarpis. Taip yra šiuo metu su grikiais. Birželio mėnesį ir liepos pradžioje (liepų žydėjimo metu) gausiai lijo. Liepos žydėjo labai trumpai, jų nektaras susikristalizavo. Tokį nektarą gali paimti tik įvairios žiedmusės. Medis “dūzgia” ir galima pagalvoti, kad tai bitės renka nektarą…” Nors šeimininko sodyboje auga daug medingų augalų: agurklė, čiobrelis, anyžinis lofantas, bazilikas, vaistinis isopas (liaudyje vadinamas juozažole), tačiau sode stovi tik keletas avilių. 47 bityno aviliai suskirstyti į keturis mobilius skyrius. Jie vežami į grikių laukus arba į pamiškes. Pasak bitininko, šiais metais derlius menkas. Vėlavo pavasaris, po to užėjo lietūs, dabar – karščiai ir liūtys. “Pernai tokiu pačiu metu buvau prisukęs pusę tonos medaus, tai šiais – apie 150 kilogramų. Derlingiausi buvo 2003 metai. Tada iš šeimos buvo gauta 70 kg medaus. Palyginimui: 2008 metais – 48 kg, pernai – 38 kg. O šiais metais, ko gero, bus antirekordas,” – sako  šeimininkas. Norėdamas akivaizdžiai parodyti, kaip bitutės dirba ir kiek medaus turi, drąsiai priėjo prie kieme stovinčio avilio. Be jokios apsaugos nuėmė dangtį. Šio straipsnio autorius jau norėjo padus pasipustyti, tačiau bitininkas nuramino, kad šiame avilyje gyvena mišrios ir labai ramios bitės – Kaukazo kalnų pilkųjų ir itališkos rasės, atkeliavusios iš Suomijos, palikuonės. Nedidelė tirštai aplipusi meduvė buvo sunki. Vadinasi, medaus ten turėtų būti. Pasak šeimininko, su tokiomis bitėmis ir dirbti malonu. Tiesa, laukuose yra tokių piktų šeimų, kad vos iš mašinos išlipus jų sargyba tuoj pat prisistato.

Bitininkas sodyboje augina daugiametį, ne tik dekoratyvinį, vaistinį, prieskoninį, bet ir medingą daugiametį augalą - anyžinį lofantą.

Bitininkas sodyboje augina daugiametį, ne tik dekoratyvinį, vaistinį, prieskoninį, bet ir medingą daugiametį augalą - anyžinį lofantą.

Bitininkas Antanas Ruseckas iš Anciūnų laiko apie 90 avilių, tačiau taip pat pritaria, kad derlius šiais metais labai menkas. “Nėra apie ką net šnekėti…” – sako vyras. Širvintų rajono bitininkų draugijos pirmininkas Aleksandras Masiulionis, paklaustas apie šių metų medaus derlių, trumpai aiškiai tarstelėjo: “Badymetis! Jeigu iš šeimos surinksiu 10 kilogramų, tai bus dar gerai…”

Pakalbinti širvintiškiai medaus vartotojai lietuvišką medų, palyginti su užsienietišku, vertina kaip geresnį, natūralų produktą. Dažniausiai jį vartoja kaip vaistą, todėl ir jo pirkimas padidėja rudenį ir žiemą, kai žmonėms ima skaudėti gerkles. Manau, kad medaus mėgėjams neverta laukti ligų sezono, nes kartu bus galima sulaukti dar vieno medaus kainų šoktelėjimo.

Remigijus Bonikatas

Savivaldybės naujienos

Širvintų parapija

Web ir SEO sprendimai

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Kiek asmeniniams automobiliams skirtų degalų per mėnesį sunaudoja Jūsų šeima?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Židiniai
Kreditas
Plytelės
Buitinė technika namams
Pigūs baldai
Vertimai iš anglų
Lagaminai
Microblading
NeoLife vitaminai
Įmonių steigimas
Išparduotuvė
Optimizavimas paieškos sistemoms

  
Statistika
Dabar svetainėje: 27 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.