Vyriausybė rado gudrų būdą bedarbių skaičiui mažinti

Dienos tema

Jau kurį laiką bedarbių skaičius šalyje nenumaldomai auga, rugpjūčio 12 dieną šalyje buvo registruota 327,1 tūkst. bedarbių. Tai sudarė 15,13 proc. šalies darbingo amžiaus gyventojų. Tačiau Vyriausybė rado gudrų būdą sumažinti sparčiai augantį bedarbių skaičių – išbraukti kuo daugiau bedarbių ir darbo ieškančių žmonių iš bedarbių sąrašų.

Toks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos priimtas sprendimas, nuo liepos 27 dienos pakeitęs Darbo rinkos stebėsenos sąlygų ir tvarkos aprašą, yra vertinamas dvejopai: daugelis šalies darbo biržos darbuotojų – pritaria, o bedarbiai (ieškantieji darbo) – žinoma, įžvelgia blogąsias puses.

Širvintų darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Rita Dalalienė naujovę vertina teigiamai. Mat iki šiol kurios nors pareigos neįvykdžiusiam Darbo biržos klientui trims mėnesiams tik būdavo sustabdomas bedarbio ar darbo ieškančiojo statusas. Be to, iki šiol žmogus galėjo atsisakyti nepatinkančio ar nepalankaus darbo. O nauja tvarka, anot Ritos Dalanienės, yra kur kas geresnė, nes žmogus atsisakęs jo specializaciją atitinkančio darbo pasiūlymo, gali ir tikriausiai bus šešiems mėnesiams išbrauktas iš bedarbių sąrašo. Tačiau tai nereiškia, kad širvintiškiui bus siūlomas darbas, pvz., Klaipėdoje. Vis dėlto, jeigu atstumas nuo bedarbio gyvenamosios vietos iki potencialios darbovietės bus ilgesnis nei 30 kilometrų, pasak Širvintų darbo biržos direktorės pavaduotojos, jis galės dalyvauti programoje „Judumas“, ir kelionė bus kompensuojama.

Pirmuosius šešis mėnesius Darbo biržos specialistai privalo siūlyti darbą pagal specialybę. Po to gali siūlyti bet kokį žemesnės kvalifikacijos ar net nekvalifikuotą darbą. Kaip jau minėjome, atsisakęs siūlomo darbo ne tik bedarbis, bet ir visa jo šeima, jeigu kiti nariai neturi darbo, šešis mėnesius liks be socialinių garantijų, t.y., neturės teisės gauti socialinių pašalpų, kompensacijos už būsto šildymą. Ir dar privalės mokėti ligonių kasai po 72 litus už kiekvieną šeimos narį.

Naujajame apraše yra ir daugiau apribojimų. Kone labiausiai bedarbius piktina tai, kad pagal naująją sugriežtintą tvarką užteks to, jog tris kartus per porą dienų neatsiliepę į Darbo biržos specialisto skambutį bus išbraukti iš bedarbių sąrašų pusei metų. Tokį neatsiliepimo traktavimą kaip darbo atsisakymą, daugelis bedarbių laiko absurdišku. Juk, anot jų, tuo metu žmogus gali būti vonioje, išėjęs išnešti atliekų ir t.t., o paskambinti praleistuoju numeriu tiesiog gali neturėti pinigų. Tačiau Rita Dalalienė sako, kad naująją tvarką kiekvienas vertina ir komentuoja iš savo pusės, todėl nereikėtų tikėtis vieningos nuomonės. Anot Širvintų darbo biržos direktoriaus pavaduotojos, bedarbis savo telefono numerį pateikia kaip kontaktinius duomenis, įsipareigodamas bet kada atsiliepti. Sako, jeigu žmogui tikrai rūpi susirasti darbą, tai jis visada telefoną turės su savimi ir atsilieps į Darbo biržos specialisto skambutį.

Be to, naujajame apraše teigiama, kad tie, kurie yra įregistravę žemės valdą Žemės ūkio ir kaimo verslo registre, praras bedarbio statusą. Išeitų, kad net hektarą ar tris hektarus žemės turintis bei pasėlius deklaruojantis kaimo gyventojas negalės turėti bedarbio statuso. Bedarbiais ar ieškančiais darbo negalės registruotis ir kiti jo šeimos nariai. Šiuo atveju bus nuskriausti ne stambieji ūkininkai, o mažažemiai, kurie turi po 1–3 hektarus pievų ar kitų nevertingų pasėlių. Už kartą per metus gautas išmokas jie pasisamdo traktorių, kad šis nupjautų žolę. Tačiau įstatymų leidėjai tokius kaimo žmones ir jų šeimos narius prilygina stambiesiems ūkininkams, kurie iš savo ūkio gautų pajamų pragyvena patys ir dar būrį darbininkų samdo.

Taip Lietuvos darbo birža iš daugiau nei 300 tūkst. oficialiai registruotų bedarbių tikisi išbraukti maždaug 100 tūkst. netikrų, kurie, neva, turėdami neoficialių pajamų, piknaudžiauja sistema. Tik ar neatsitiks taip, kad per nesusipratimą ar klaidą iš Darbo biržos bus išbraukti ir asmenys, kurie iš tikrųjų vos suduria galą su galu?

Ivona Komarovska

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

8 Atsakymai į “Vyriausybė rado gudrų būdą bedarbių skaičiui mažinti”

 1. J parašė:

  Istikruju,nieko gero pasiulit negali tik siuncia pas tuos pacius darbdavius,kurie nemoka minimumo o kas gi eis i tas siuvyklas,kur realiai uzdirbt gali 100-300 lt o kelione-200 lt.Ju atsakymas – kelione gali trukt 3val. Kur logika-darbas uz aciu.Visiskai nusivaziavom…..

 2. Fizikas parašė:

  Kada mūsų valdžia nustos malt šūdą, ir realiai pradės kažką daryti. Darbo birža nebeatlieka jokios funkcijos, išskyrus bedarbių registraciją(kažkuom tai reikia pateisinti jos egzistavimą).
  Skaudu matyt, kaip žmonės vis labiau ir labiau mulkinami bei jų teisės atiminėjamos.

 3. gogija parašė:

  citata ,,Aną dieną nueinu atsižymėt, mergelka kavą geria“ reiketu konkreciai,juk ta ,,mergelka“turi pareigas,varda pavarde

 4. Anonimas parašė:

  Lietuva ir taip bonzu krastas, ir dabar dar taps bonzu gamykla su tais istatimais!

 5. juta parašė:

  Pasikėlusios sėdi ten, ne tas žodis. Įrašyti reikės. Išvyt visas lauk ir atiduot darbo paieškų sektorių į privačias rankas.

 6. Šiaulių kaimas parašė:

  Panaikint darbo biržas – atsiras daaaaaug pinigų! Aną dieną nueinu atsižymėt, mergelka kavą geria. Sakau: autobusan nespėsiu, 8km pėsčias eit turėsiu. Ta liepė duris uždaryt. O paskui dar moralą atskaitė, kad pats neieškau darbo, kad jos rodiklius gadinu.

 7. aha parašė:

  durniu laivas

 8. Ritai:) parašė:

  nebus bedarbiu, nereiks ir Darbo birzos paslaugu, o ka ten dabar veiks pavaduotoja ir burys konsultanciu?

Comments are closed.

scroll to top
+