Projektas „Prie Širvintų krašto kultūros versmių“

Šiaudų sodai yra gera vaizdinė priemonė mokantis matematikos

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos matematikos mokytoja Valerija Danienė kuria unikalius meno kūrinius - šiaudinius sodus.

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos matematikos mokytoja Valerija Danienė kuria unikalius meno kūrinius - šiaudinius sodus.

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokytojų kambaryje, palubėje, lėtai supasi elegantiški šiaudiniai sodai. Lietuvos tautodailėje svarbią vietą užimantys sodai yra meno kūriniai, sukurti rišant, pinant ar tam tikra tvarka suneriant sausus šiaudus. Progimnazijos mokytojus iš nuostabos ir susižavėjimo aikčioti verčiantys sudėtingų kompozicijų šiaudų raštai – tai matematikos mokytojos Valerijos Danienės darbai. Jie buvo demonstruoti mokytojų kūrybinių darbų parodoje „Kūrybos versmė“. Paprastai tokie unikalūs meno kūriniai gimsta žiemos metu, kai vakarai ilgi, o vasara prabėga ruošiant žaliavą, skinant ir džiovinant augalus. Šiaudų sodai – svarbus kultūrinis paveldas tiek savo ritualine, tiek ir menine prasme. Apie sodus, jų rišimą, kruopštumo ir atidumo reikalaujantį darbą papasakoti sutiko pati menininkė, mokytoja Valerija Danienė.

- Turbūt nesuklysiu pasakęs, kad esate tikra tautinio paveldo produkto gamintoja. Tokius sodus, surištus patyrusių meistrų rankų, galima apžiūrėti tik muziejuose. Iš ko paveldėjote tokį talentą – rišti šiaudinius sodus? Kas pastūmėjo į tautodailę? Kokių dar talentų turite? Papasakokite apie tai.

- Man patinka įvairiausi rankdarbiai, tačiau nepavadinčiau savęs tikra menininke. Mėgstu nerti, megzti, karpyti karpinius, o sodų rišimas buvo mano sena didelė svajonė. Skaityti daugiau »

Susitikimas su poete, aktore Birute Mar

Širvintose apsilankė poetė, režisierė, aktorė Birutė Mar (Marcinkevičiūtė).

Širvintose apsilankė poetė, režisierė, aktorė Birutė Mar (Marcinkevičiūtė).

Širvintų viešoji biblioteka vykdo projektą „Užauginti skaitytoją: skaitome ir tobulėjame augdami“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto tikslas: vaikų ir paauglių skaitymo skatinimas. Jo finansavimo lėšos įgalina pakviesti į svečius rašytojus, atlikėjus.

Gruodžio 9 dieną šio projekto dėka Širvintose apsilankė poetė, režisierė, aktorė Birutė Mar (Marcinkevičiūtė). Ji 1993-aisiais baigė Sankt Peterburgo teatro akademiją. Nuo 1994-ųjų -Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė. 1993-aisiais stažavosi R. fon Labano judesio ir šokio centre Londone. 1999-aisiais – pas E. Barbą Tarptautinėje teatro antropologijos mokykloje Holstebro (Danija) 1997-1998-aisiais. Tokijuje studijavo tradicinį japonų šokį, no teatrą Kita No mokykloje. Sukūrė monospektaklių, juose vaidino, turėjo vaidmenų J. Vaitkaus ir kitų režisierių spektakliuose. Dalyvavo Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Azijos, Afrikos teatro festivaliuose. Sukūrė vaidmenų kino filmuose. Skaityti daugiau »

Nuotaikingi renginiai – kūrybingumo atspindys

Prasidėjo smagioji renginio dalis - klasių prisistatymai

Prasidėjo smagioji renginio dalis - klasių prisistatymai

Tradiciškai metų pabaigoje rajone vyksta daug įvairių renginių. Ne išimtis – ir mūsų mokykla. Gruodžio 19 dieną Gelvonų vidurinėje mokykloje vyko du renginiai: vienas buvo skirtas 5-12 klasių mokiniams, o kitas – priešmokyklinukams ir 1-4 klasių mokinukams.

Nuotaikingai vyresniųjų renginį „Muzikinė kaukė animacijos pasaulyje“ pradėjo Gintarė Bartkevičiūtė – policininkė iš „CSI: Majamio“ (jos kolegė – Samanta Kvietkauskaitė). Ji pristatė dvyliktokus – svečius, kurie atvyko iš įvairiausių pasaulio kampelių. Svečiai – tai ir vyrai juodais drabužiais (Dalgirdas Amulis, Matas Paliukėnas, Paulius Jakimavičius), ir legendinis boksininkas Rocky Balboa (Žilvinas Rutkauskas), ir „Žalgirio“ krepšininkės (Kristina Juzonytė, Greta Alsevičiūtė), ir geišos (Rūta Daunoravičiūtė, Viktorija Švedaitė), buvo net viešnios iš Afrikos (Orinta Miknevičiūtė, Viktorija Vaitkutė). Pristačiusi svečius, renginio vedėja pranešė, kad šventė pradėta.

Prasidėjo smagioji renginio dalis – klasių prisistatymai (kiekviena klasė buvo išsitraukusi dainas ir filmukus, pagal kuriuos turėjo paruošti pasirodymą). Pirmieji pradėjo aštuntokai – „Žaislų istorijos“ herojai, tuomet juos keitė vienuoliktokai – „Kung Fu Pandos“ veikėjai. Vėliau pasirodė septintokai, kurie parodijavo „Kempiniuko“ herojus, šeštokai (jie išsitraukė „Ledynmetį“), devintokai įkūnijo „Drakonų kovos Z“ veikėjus, penktokai, kurie pademonstravo puikius filmo „Šrekas“ veikėjų kostiumus, ir dešimtokai, kurie inscenizavo „Aviuką Šoną“. Skaityti daugiau »

Apie tradicijas ir šiandieną

Šį kartą visi žiūrėjome trumpą „Drakoniuko“ teatro spektaklį vaikams „Kalėdinė Kaminkrėčio istorija“.

Šį kartą visi žiūrėjome trumpą „Drakoniuko“ teatro spektaklį vaikams „Kalėdinė Kaminkrėčio istorija“.

Gruodžio 18 dieną Širvintų pradinėje mokykloje vyko integruoto ugdymo diena „Etninės tradicijos ir šiandiena sutinkant šv. Kalėdas“. Pagrindinė dienos veikla – pamokos, tik jos vyksta kiek kitaip. Pasitelkiama mokytojų išmonė, tėvelių pagalba. Tradiciškai šią dieną mokykloje baigiami pradėti darbai, tarsi susumuojami rezultatai. Mokiniai įtraukiami į rimtus darbus, panaudojant įvairius žaidybinius elementus, nes mokykloje žaisti laiko nėra. Stengiamės vaikams padėti suprasti (ne tik šią dieną), kad papročiai vis dar yra, kad tradicijos – kūrybinis procesas.

Lapkričio-gruodžio mėnesiais buvo vykdoma mokyklos tęstinio projekto „Metų ratas“ veikla – akcija „Mažųjų rankų šiluma – artimųjų šypsenoms“. Akcijos tikslas: bendradarbiaujant su UAB „Askovita“ supažindinti su keramiko, puodžiaus profesijomis, mokyti dekoruoti gaminius bei dovanoti juos artėjančių švenčių proga savo artimiems žmonėms. Mokiniai su mokytojais dekoravo keramikų dovanotus gėlių vazonėlius. UAB „Askovita“ juos padengė laku ir gruodžio 18 dieną vaikų darbai grįžo į mokyklą. Dalis šių dirbinių taps namų puošmena per šv. Kalėdas. Nuoširdus ačiū UAB „Askovita“ vadovams, darbuotojams už idėją, už pagalbą. Skaityti daugiau »

Senių Besmegenių „paradas“ Musninkuose

Kalėdų Senis vaikams dalija dovanas.

Kalėdų Senis vaikams dalija dovanas.

Gruodžio 22 dieną Musninkuose priešais bažnyčią esančioje aikštėje susirinko nemažas būrys įvairaus amžiaus žmonių. Centre stovėjo puošni eglė, o po visą aikštės plotą „vaikštinėjo“ Seniai Besmegeniai. Dideli ir maži, liesi ir stori, o vienas iš jų vilkėjo net sijoną, matyt, tai buvo moteriškos lyties Besmegenė. Pasak bendruomenės pirmininkės Jadvygos Kielienės, Musninkai, ko gero, yra vienintelis Lietuvoje miestelis, kuriame tradiciškai prieš šv. Kalėdas iškilmingai įžiebiama eglė ir visų žmonių apžiūrai išstatomi bendruomenės narių pagaminti Seniai Besmegeniai. Pernai jų buvo nedaug, o šiais metais suskaičiavau net dvidešimt penkis… Įdomu, kiek jų bus kitais metais?

Visiems garsiai suskaičiavus nuo penkių iki nulio, aikštės centre stovinti eglė suspindo mėlynais žiburėliais. Skaityti daugiau »

Anciūniškiai pradžiugino šventiniu spektakliu

Arklys ir Ožka – nueinančių ir ateinančių metų simboliai.

Arklys ir Ožka – nueinančių ir ateinančių metų simboliai.

Gruodžio 26-osios popietę Anciūnų kultūros namuose laisvų vietų nebuvo. Pavėlavusiems į kalėdinį renginį „Nueinančių metų dūžiai“ teko glaustis prie sienos arba trypčioti tarpduryje. Norinčių pamatyti bibliotekininkės Ritos Makauskienės parengtą šventinę programą susirinko per pusšimtį Anciūnų ir aplinkinių kaimų gyventojų. Netrūko svečių iš Ukmergės, Širvintų ir Vilniaus. Dažnas anciūniškis į šventę atvyko su vaikais, anūkais, todėl salėje aidėjo juokas, netilo džiaugsmo šūksniai ir plojimai.

Kalėdinį renginį pradėjo pasakotoja Virginija Jankauskienė bei du personažai: nueinančių metų simbolis Arklys (Rita Makauskienė) ir ateinančių Naujųjų simbolis Ožka (Violeta Leonavičienė). Arklys ir Ožka surengė mažiesiems anciūniškiams ir svečiams viktoriną. Imliems ir greitai į klausimus atsakiusiems negailėjo saldžiųjų prizų. Po viktorinos į salę buvo kviečiamas Kalėdų Senelis (Mykolas Jasionis) su Snieguole (Regina Jasionienė) ir Nykštuku (Toma Stankevičiūtė). Skaityti daugiau »

Adventinė popietė

Vaikai savo rankomis iš eglišakių sudėliojo adventinį vainiką

Vaikai savo rankomis iš eglišakių sudėliojo adventinį vainiką.

Gruodžio 18 dieną Musninkų miestelio bibliotekos darbuotoja ir Musninkų vaikų dienos centro vadovė subūrė vaikus į adventinę popietę.

Apie Advento tradicijas, papročius mokiniams pasakojo Vileikiškių kultūros namų vedėja Janina Jankauskienė.

Vaikai savo rankomis iš eglišakių sudėliojo adventinį vainiką, uždegė keturias žvakeles, kurios simbolizuoja Meilę, Viltį, Tikėjimą, Ramybę. O tada visi susikibę už rankų padarė „gyvą“ vainiką ir mintyse atsiprašė draugų už jiems padarytas skriaudas, už blogą žodį. Skaityti daugiau »

Aplankyti yra ką, tik objektų būklė nevienoda

Staškūniškio dvaro sodyba minima tarp mažiau lankomų ir skubiai remontuotinų objektų.

Staškūniškio dvaro sodyba minima tarp mažiau lankomų ir skubiai remontuotinų objektų.

Pagal Kultūros paveldo departamento pateiktus kultūros paveldo vertybių išdėstymo duomenis (2007 m. gegužės 1 d.) Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje buvo 128 nekilnojamosios kultūros paveldo vertybės, įrašytos į Kultūros vertybių registrą. Iš jų Širvintų rajono savivaldybėje 70 pripažinta saugomomis: 41 archeologijos objektas; 3 statinių kompleksai; 6 statiniai; 4 mitologinės vietos; 2 monumentai; 14 laidojimo vietų. Skaityti daugiau »

„Armonikierių DU@I“

Armonikininkų tarptautinėje liaudiškos muzikos šventėje - varžytuvėse „Armonikierių DU@I” Molėtuose groja širvintiškiai Pranas Vrubliauskas ir Jonas Romaška.

Armonikininkų tarptautinėje liaudiškos muzikos šventėje - varžytuvėse „Armonikierių DU@I” Molėtuose groja širvintiškiai Pranas Vrubliauskas ir Jonas Romaška.

Lapkričio 30 dieną įvyko didelė armonikininkų šventė Molėtuose – tarptautinė liaudiškos muzikos šventė – varžytuvės „Armonikierių DU@I“. Ta proga susirinko didelis būrys armonikos meistrų iš visos Lietuvos. Ir ne tik iš Lietuvos. Molėtai sulaukė svečių iš Baltarusijos ir Latvijos. Džiugu, jog šiose varžytuvėse dalyvavęs širvintiškių duetas Jonas Romaška ir Pranas Vrubliauskas pelnė II laipsnio diplomą ir 300 litų piniginį prizą.

Pasak Jono Romaškos, šventės organizavimas buvo aukščiausio lygio. „Molėtuose nuo vaišių stalai lūžo, valgėme net karštuosius patiekalus. Vaišino visas varžytuvėse dalyvavusias 25 duetų poras, organizatoriai sugebėjo rasti pinigų kurui ir pasikviesti į šventę muzikantus net iš užsienio šalių“, – prisimena Jonas.  Skaityti daugiau »

Apie metus, prabėgusius kaimo klube-skaitykloje

Jonas ir Elena Bernotavičiai apie 40 metų gyveno Gelvonuose.

Jonas ir Elena Bernotavičiai apie 40 metų gyveno Gelvonuose.

Tik istorijos vadovėliuose galima pasiskaityti apie praėjusio amžiaus antroje pusėje Lietuvos sodžiuose pradėtus kurti klubus-skaityklas. Vienas iš tokių klubų buvo ir Beivydžių kaime, buvusio „Gražaus ryto“ kolūkio centre. Kadangi kaime tinkamų patalpų nebuvo, todėl klubas-skaitykla apie 1956 metus laikinai įkurdintas pas gyventoją Boleslovą Motiejūną. Skaitykla turėjo 1 kambarį. Jame buvo išdėstyti laikraščiai, žurnalai ir sudėliotas knygų fondas. Bibliotekos fondas knygų gausa pasigirti negalėjo: vos keli šimtai egzempliorių leidinių. Pirmąja Beivydžių klubo-skaityklos vedėja buvo iš Mišniūnų kaimo (Ukmergės rajonas) atvykusi jaunutė mergaičiukė Elena Bernotavičienė. Skaityti daugiau »

Savivaldybės naujienos

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Ar jums buvo įsisiurbusi erkė?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama
  
Statistika
Dabar svetainėje: 11 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.