Žemės grąžinimas – politinės valios dalykas?

 

Buvusi Jachimavičių žemė, įrengus Širvintų "marias" ir pasodinus parkelį, tapo yžač patraukli...

Buvusi Jachimavičių žemė, įrengus Širvintų "marias" ir pasodinus parkelį, tapo yžač patraukli...

Per pastaruosius dvejus metus „Širvintų krašto“ puslapiuose ne kartą atsirado vietos ir žinomai istorijai, kuri palietė rajono tarybos narės Melanijos Jachimavičienės šeimą. Priminsime, kad vietos politikės sutuoktinis pageidavo, jog jam būtų natūra grąžinta laisva (neužstatyta) žemė, esanti Širvintų mieste. Tai – parkas palei Širvintų „marių“ įlanką ir asfaltuota aikštelė, kurioje dar sovietmečiu ketinta įrengti dirbtinės dangos žolės riedulio aikštę. Šią žemę, tiksliau – dalį jam jau anksčiau grąžinto sklypo, Mykolas Jachimavičius mėgina susigrąžinti beveik 20 metų, tačiau kaskart atsiranda įvairių kliūčių.

Grąžino bendruomenės naudojamą žemę

Dar 2004 metais Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Mykolo Jachimavičiaus skundą, kuriuo ieškovas prašė įpareigoti Širvintų rajono tarybą priimti jam naudingą sprendimą. Tačiau teismas nutarė, kad šie sklypai, tarp kurių tada prašyta ir paplūdimio, yra suplanuoti ir realiai pritaikyti miesto bendruomenės poreikiams tenkinti, todėl nėra pagrindo juos pripažinti laisvais. Po kiek laiko šią teismo nutartį paliko galioti ir Vyriausiasis administracinis teismas.

Pagal įstatymą, nelaisva (užstatyta) žemė yra išperkama valstybės ar kompensuojama natūra kitoje vietoje.

Nors barjeras pakeltas, įvažiavimas veda ne į Jachimavičių žemę.

Nors barjeras pakeltas, įvažiavimas veda ne į Jachimavičių žemę.

Rajone pasikeitus valdžiai, o tuo pačiu – politinei situacijai, Jachimavičiai vėl pradėjo judinti žemės grąžinimo klausimus. Juo labiau, kad pretendento sutuoktinė Melanija Jachimavičienė ir dukra Milda Bružienė buvo išrinktos į rajono tarybą, tapo valdančiosios koalicijos narėmis, o jų bendrapartietis – „Tvarkos ir teisingumo“ rajono lyderis Alfredas Astikas – tapo rajono mero pavaduotoju. Žodžiu, atsirado gana neprastos prielaidos savai tvarkai ir teisingumui.

Ir tikrai, iš pradžių žemės grąžinimo reikalai pajudėjo iš mirties taško. 2008 metų sausio 29 dieną rajono taryba valdančiųjų balsų dauguma, sukeldama opozicijos ir daugelio rinkėjų nusistebėjimą, nutarė miesto bendruomenės naudojama žemę grąžinti Mykolui Jachimavičiui. Tąkart už tokį sprendimą balsavo net rajono meras Kęstutis Pakalnis, žemės grąžinimo peripetijoms paaukojęs netgi svarbų susitikimą Vilniuje. Beje, apie tai, kad Kūno kultūros ir sporto departamento vadovai veltui laukė į pasitarimą dėl naujo stadiono statybos Širvintose atvykstant mero, „Širvintų kraštas“ taip pat rašė.

Tačiau skandalingos pergalės garbei iššauto šampano purslai vis dėlto susigėrė į dar negrąžintą žemę: paprieštaravus Vyriausybės atstovui šis rajono tarybos sprendimas buvo pripažintas neteisėtas ir mažiau nei po pusmečio – panaikintas. Taigi Jachimavičių žemė vėl pakibo ore, it ta mistiškoji Fata Morgana…

Raštą surašė prašomas

Tie, kas mano, jog šioje istorijoje galutinai buvo padėtas taškas, labai klysta. Net Vyriausybės atstovo išaiškinimas ir rajono tarybos sprendimas panaikinti ankstesnį nutarimą grąžinti žemę Jachimavičiams, tuo dar nesibaigė. Tolesni veiksmai pradeda priminti filmą, kai sprogimo dūmai išsisklaido ir, atrodė, jau žuvę kariai vėl kyla iš duobės ir atstatę durtuvus žengia pirmyn. 2008 metų liepos 10 dieną Mykolas Jachimavičius kreipėsi į Širvintų rajono savivaldybės Žemėtvarkos skyrių su prašymu grąžinti natūra jau mūsų aptartą laisvą (neužstatytą) žemę ir pateikė reikiamus dokumentus…

Užbėgdami įvykiams už akių iš karto pasakysime, kad šįsyk dar vieno tarybos posėdžio neprireikė, o bendraminčiai šampano taurių už pergalę prieš bendruomenės interesą nebekėlė. Tiesa, ir šįkart nesėkmingas pretendentų pastangas vainikavo Vilniaus apygardos prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, taip pat dėl netikro dokumento pagaminimo ar dokumento suklastojimo. Tyrimas buvo pradėtas gavus Mykolo Jachimavičiaus žento Romualdo Bružo skundą. Pareiškėjas įtarė, jog jų gautas 2009 metų sausio 16 diena datuotas Savivaldybės raštas apie priežastis, dėl kurių žemė negali būti grąžinta, yra suklastotas. Savo argumentams sustiprinti pretendentai pateikė 2008 metų liepos 31 dienos raštą, kurį pasirašė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Purvaneckas. Būtent šį raštą galima prilyginti artilerijos sviediniui, pataikiusiam į Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje bei Širvintų rajono savivaldybės pozicijų tvirtovę. Šia pažyma Jonas Purvaneckas viską apvertė aukštyn kojomis patvirtindamas Mykolui Jachimavičiui naudingą teiginį, kad aptariama žemė vis dėlto nėra priskirta valstybės išperkamai žemei, kaip teigta iki tol. Žodžiu, iš pažymos aišku, kad pageidaujama yra laisva, neužstatyta, taigi – gali būti grąžinta Jachimavičiams.

Bet sensacijos apie Savivaldybėje demaskuotą klastotojų klaną Jachimavičiai nesulaukė. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad neteisingi yra ne dokumentai, kuriais rėmėsi Savivaldybė, o pats raštas, kurį Jonas Purvaneckas surašė Romualdo Bružo prašymu. Surašė, nes žinojo, jog buvo tarybos sprendimas grąžinti šią žemę Mykolui Jachimavičiui. Nors 2008 metų gegužės 20 dienos sprendimu šis tarybos sprendimas buvo panaikintas, vienas rajono vadovų yra įsitikinęs, kad „politinė valia išlikusi iki šiol“.

Rinkimai – ne už kalnų

Lygiai prieš metus, 2009 metų sausio 16 dieną, Širvintų rajono savivaldybės administracija panaikino Jono Purvanecko pasirašytą raštą ir apie tai informavo Jachimavičius. Būtent tai ir sukėlė pretendentų, kurių rankose jau buvo teisių į žemę atkūrimo bylos su perduodamų neatlygintinai naudotis žemės sklypų bylomis, nepasitenkinimą.

Nenustačius valdininkų piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo faktų, šis ikiteisminis tyrimas nuvo nutrauktas, žemės bylos grąžintos Širvintų rajono žemėtvarkos skyriui, o Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Purvaneckas įspėtas, kad nedarytų teisės pažeidimų.

Tiesa, net tuo ši istorija gali nesibaigti. Viena, Mykolas Jachimavičius ir Romualdas Bružas šį sprendimą dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo gali apskųsti. Be to, lieka vilties, kad kada nors rajono taryba vis dėlto pakeis pagrindinę tikslinę šios žemės naudojimo paskirtį ir nebebus juridinio pagrindo žemės nebegrąžinti. Ko reikėtų, kad taip nutiktų? Matyt, nesuklysime pasakę, kad visų pirma vėl reikėtų patiems ar užtarėjams patekti arčiau valdžios lovio – rinkimai į vietos tarybą ne už kalnų…

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

36 Atsakymai į “Žemės grąžinimas – politinės valios dalykas?”

 1. patyrusi parašė:

  apie romualdo bruzo darbelius daug galetu papasakoti pirmoji uosviene- ji kaip ir pirmoji zmona liko tik su bruzo pazadais ir ilgomis jo skolu uodegomis- tokiems vieta uz grotu..

 2. paslaptis parašė:

  gaila,kad tokie,kaip Romualdas Bružas,daro taip,kaip jam naudinga…juk visi supraskit,kad jei grąžins žemę prie pležo,oi kentėsime visi…bandė net per respubliką išgarsinti ir apkaltinti visai nekaltus žmones…savanaudis,suprantu pats Jakimavičius stengtusi,o ne-kiša nagus ten,kur jam,bružui,naudinga…

 3. pirkėjas parašė:

  To dar nebuvo Širvintu kraštas didžiausias deficitas pasidare

 4. to problema parašė:

  uzsirasyk is anksto per Binka ir vargo nematysi.

 5. problema parašė:

  kur šeštadienini numeri nusipirkti sake geru straipsniuku yra pravariau visas pardes kolonkes niekur ner kas darosi ko tiek mažai duodate laikraščiu i pardes

 6. bedarbis parašė:

  Gerb. rasantis pries bedarbi. Taigi prasyciau ismokti skaityti, o po to mane kritikuoti. Kur as rasiau,kad reikia rinkti „piskai“ ir Uosviene? ( beje kulturingas zmogus taip neraso) O kur mano siulymas rinkti simoneli ir purvenecka??? As rasiau, kad reikia pareiksti nepasitikejima visiems siuo metu esantiems Taryboje,na visu pavardziu nepaminejau,bet manau tai ir nebutina. Zodis visi viskas pasako.

 7. cha parašė:

  Bielskis maladec vyriokas

 8. bravo parašė:

  Žeme žemele žemyte. ai ai

 9. Ignas parašė:

  skaitau abieju straipsnius ir man patinka abu yra skirtingu žanru

 10. Vyga parašė:

  Tai gal Zibalas su bielskiu konkuruot nori?Skysta.

 11. skaitove parašė:

  O man Bielskis patinka suprantu gerb. komentatoriu kad nepatinka jo straipsnis ypac jei raso apie pati ane pataikiau…………

 12. bielsky parašė:

  na nerasyk jei gali ar paprasyk zibalo,nu dabar tai matai zmones nesupranta ka tu cia pritepliojai…kaip jis nori o niekaip nesigauna tam bielskiukui ir ka tu zmogus padarysi,jis vistiek lipa ant podiumo,nori garbes…taigi nerasyk,ne tau sita laime juk yra zmoniu kurie sugeba,kam tu pats vargsti ir kitus kamuoji?

 13. atsakas bedarbiui parašė:

  Bedarbi sakai rinkti Simoneli Purvinecka ir ka jie neturi bizniu visa laika dirbbo valdininkais nuo 8 iki17 ir ka namus issistate zemiu prisipirko keliu iki sodybususitvarke sadybos irgi neprastos is ko is valdininko ar sokejeles algos nepezek bedarbi jie savo bizni buvo valdzioje pasidare sugrisk atgal i netolima praeiti kodel Simonelis negrizo prie lovio(i merus) ogi Pinskiene atejo su darbo partija Simonelis ir mato ja kruvina ir keikia kaip tik gali visur ir visiems pagalvok is taves atimtu lovi su visais gardumynais vataip bedarbi a tu cia pezi nesamones su verslu be verslo……

 14. TO bedarbis parašė:

  tinka tik piskai ir Uošvienė

 15. bedarbis parašė:

  to gogija. Ka as siulau???. Ogi siulau, kad i Taryba butu isrinkti saziningi zmones. Ka manai tokiu rajone nera?. Manai tik jasiukevisius,abramaviciene, simonelis ir purveneckas protingiausi ir geriausi???Manai kad jie nepakeiciami? O gal esi konservatorius?????Reikia rinkti i Taryba zmones kurie neturi savo biznio,saziningi, suprantantis, savu reikalu specialistai, ir ne pagal partijoms priklausomybes o pagal sugebejima ir nora tarnauti rajono zmonems.

 16. mink parašė:

  Vincai demonstruok savokoncervatoriskai- krikscioniskasias vertybes pirmyn…..

 17. fig parašė:

  manau kad Purvaneckui net plaukas nenukris nuo galvos

 18. mongoliukas parašė:

  ir su klaidomis abiems daug problemu ane…….

 19. y parašė:

  iki siol buvusiems merams irgi su skaitymu nelabai kas.

 20. pastebejimas parašė:

  Pirmiausia issiaiskinkit, kas deda parasa ant sprendimo- to nedaro nei direktorius, nei jo pavaduotojas. Ir dar tiems kurie mero kedeje mato sio laikrascio patrone – meras turetu mokėti skaityti, be klaidu rasyti ir vietoje sudelioti kablelius, pvz, sakinyje“bausti negalima pasigaileti“.

 21. x parašė:

  NU GERAS Povilai SEKAM įVYKIUS

 22. Povilas parašė:

  Astringasis kovotojas Vincas Jasiukevicius rinko parasus ir su savo artilerija verte Pinskuviene Zyvile uz AROGANCIJA ar kovotojas Vincas Jasiukevicius dabar rinks parasus ir inicijuos JonoPurvanecko vertima tik dabar manau daug rimtesni argumentai tai DOKUMENTU KLASTOJIMAS

 23. bolševiko kelias parašė:

  ….grąžinti šią žemę Mykolui Jachimavičiui.

 24. aras- hektaras parašė:

  Tikrai rinkimai ne už kalnu taryba dabar jau imsis veiksmu Purvanecka atstatydinti ………….šeip pritariu už tokius dalykus ir………………… už kitokius laikas

 25. is belanges parašė:

  tai kiek metu gaus Purvaneckas uz dokumentu klastojima

 26. Ivanovski parašė:

  ja to za Piskovene balsosi bardzu faina

 27. Aleksandrai parašė:

  Be muilo……….

 28. laila parašė:

  jopa… oplia taip ir likau nesuprates is straipsnio tai ka grazino ta musu pliaza melanijai ar ne

 29. gogija parašė:

  to bedarbis; ir ka tamsta siulai?

 30. Aleksandra parašė:

  p.Pinskuviene Živile į merus be jokios abejonės aš joje matau mūsų griežta Lietuvos prezidentės p.Grybauskaitės antrininkė

 31. Mindaugas parašė:

  Gerbiu ir vertinu Pinskuviene bande atstoveti neparsidave už administracijos direktoriaus kede negražindama šiai besotei poniutei tarybos narei ir jos dukreliai visuomenes žemes tai Purvaneckas bijodamas irgi buti nuverstas pasirodo…… uzdejo parasa ant to nelemto sprendimo atiduoti zemes apsišiko taryba ir šitas ponulis iki galo…

 32. rinkejas parašė:

  Aš tik už p.Živile Pinskuviene balsuosiu

 33. Stanislava parašė:

  nesakik nesakik uz Maryte Gudaniene as tikrai balsuosiu

 34. edc parašė:

  dabar esantys virsuje po metu bus saraso virsuje. kiek balsuotum ar ne jie bus valdzioje. tokia rinkimu tvarka. nebent kas nors keisis.

 35. Samuele parašė:

  Net MARIJA GUDONIENE???????????????????

 36. bedarbis parašė:

  taigi Gerb. Sirvintu m. bei rajono zmones. Manau jau laikas pradeti mastyti apie busimos Savivaldybes rinkimus. Jei norite kad kazkas tai JUSU gyvenime pasikeistu ( na jau bent kas nors is valdzios prisimintu ir JUSU) manau kaip tik imanoma reikia stengtis, kad nei vienas sios Tarybos narys nebutu isrinktas i nauja. Nuo to Gerb. priklausis JUSU gerove.

Comments are closed.

scroll to top
+