Šimtai tūkstančių nereikalingiems darbams

Keliame problemą

Praėjusį ketvirtadienį kelyje Levainiai-Dainiai virė aistros. Arčiau gyvenantys ir tuo keliu besinaudojantys žmonės pasikvietė rajono tarybos narę, Darbo partijos atstovę Mariją Gudonienę. Ši pakvietė Širvintų seniūnę Laimutę Griškienę, Savivaldybės administracijos Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotoją Algirdą Vilčinską (šis į susitikimą su gyventojais neatvyko). Susitikime dalyvavo „Širvintų krašto“ žurnalistas Steponas Liktoravičius.

Žmonės kelerius metus prašė Savivaldybę suremontuoti jų kelią, nes per daugelį metų lietūs žvyrą nuplovė į šalikelę, užvertė griovius. Stipriau palijus, keliose kelio atkarpose tyvuliuodavo didžiulės balos.

2-3 kartus per metus kelią greideriuodavo seniūnijos pasamdytas kelininkų greideris. Žmonės jo darbu nebuvo patenkinti. Seniūnė Laimutė Griškienė aiškino, kad kelių greideriavimas labai brangiai kainuoja, todėl stengiamasi, kad darbai būtų padaryti labai kokybiškai, buvo paskirtas darbuotojas, kuris prižiūrėjo greideriuotoją, skaičiavo kiekvieną nugreideriuoto kelio metrą. Keista, bet visi susirinkusieji (G.Pileckas, V.Baikauskas, J.Čiburas, A.Pukas, K.Baikauskas) kaip vienas tvirtino, kad šis kelias buvo labai prastai prižiūrimas, greideris niekada nėra nuvažiavęs toliau A.Puko sodybos. Atseit atvažiuoja, pusvalandį pastovi ant keliuko, vedančio į ūkininko R.Darvydo javų laukus (jei ūkininkas paprašo, pagreideriuoja tą jo keliuką) ir nuvažiuoja atgal. Seniūnė tikino, kad tai netiesa, sakė, kad greideris kelią greideriuodavo iki galo, dar ir už G.Pilecko sodybos. Seniūnė skambino greideriavimo darbus prižiūrinčiam L.Bankauskui, kuris dievagojosi, kad tikrai taip, kad žmonės neteisūs. Kas supaisys, kaip buvo iš tikrųjų? Bent jau už G.Pilecko esanti kelio atkarpa tikrai ne vienerius metus negreideriuojama, nes apaugusi žolėmis. Jei tikėtume pakelėje gyvenančiais žmonėmis (pagaliau, kodėl jais turėčiau netikėti?), seniūnija, kurios dokumentuose tikriausiai įrašyta, kad kelias Levainiai – Dainiai greideriuojamas iki galo, už darbus sumokėjo daugiau, negu turėjo mokėti.

Pasak gyventojų, buvo būtina pasamdyti greiderį, kuris į pakelę subyrėjusį žvyrą suverstų atgal ant kelio, atkurtų griovius, 3-5 vietose (įvažiavimuose į ūkininkų sodybas) padarytų pralaidas. Viskas. G.Pileckas 14 metų dirbo melioracijoje. Surinkdavo iš kaimynų pinigus ir tą kelią prižiūrėdavo, nė karto niekas nesakė, kad kelias blogai prižiūrimas, kad juo pavojinga važiuoti, kaip yra dabar. V. Baikauskas neseniai remontavo savo keliuką, pirko 10 kubinių metrų žvyro. Sumokėjo 300 litų. Žmonės apytiksliai suskaičiavo, kad visam keliui suremontuoti turėjo užtekti 50-60 kubinių metrų žvyro už 2 tūkstančius litų, visam keliui suremontuoti pakaktų apie 60 tūkstančių litų (bent jau už tiek patys čia gyvenantys ūkininkai savo technika būtų padarę).

Žmonės labai apsidžiaugė sužinoję, kad šį pavasarį rajono taryba jų keliui remontuoti skyrė net 125,8 tūkstančio litų. Kalbėjo, kad dabar tai jau turės patogumą, pagaliau keliu galės be jokios baimės važiuoti net sunkiasvorės R.Darvydo automašinos, vežančios grūdus…

Laukė remontininkų. Sulaukė. Keturias dienas dirbo konkursą laimėjusi UAB „Melinga“ iš Molėtų. Žmonės nuo pirmos minutės pamatė, kad remontininkai daro visiškai ne tą, ką reikia daryti. Užuot ėmęsi tvarkyti pakelės griovius, rengę pralaidas, remontininkai be jokio saiko vežė ir vežė labai blogos kokybės žvyrą ir reikia nereikia pylė jį ant kelio. Darbininkai ėmė kasti kelią tose vietose, kur žmonės savo lėšomis buvo sustiprinę dangą (privežę akmenų, plytgalių, statybinių atliekų ir jas suspaudę). Sakė, iškas per 80 kubinių metrų. To daryti gyventojai kelio remontininkams neleido. Pamatęs, kad darbų niekas nekontroliuoja, V.Baikauskas vos ne kasdien ėmė lankytis seniūnijoje ir Savivaldybės rūmuose. Sako, visi ėmė nuo jo slapstytis. Žmogus vis klausė, kodėl taip neatsakingai elgiamasi? Kodėl bus išleista tiek daug pinigų be jokios naudos, priešingai tik pabloginant, o ne pagerinant kelio kokybę, nes ant jo pilamas labai blogas kokybės žvyras, kuris nesivoluoja, pirmam lietui palijus bus suneštas į pakelę, taip dar labiau didindamas vandens ežerus ant kelio? Išgirdęs, kad visiškam kelio remontui (kilometro ilgio) reikėtų ne 125 tūkstančių, bet pusės milijono litų ir tai, kad mažiau rūpintųsi, nes pinigai yra ne Savivaldybės, o Kelių direkcijos, todėl ne rajono vadovų reikalas juos taupyti, žmogus ėmėsi darbų pats. Sėdėjo nuo ryto iki vakaro ir registravo žvyrą vežančias mašinas. „Melingos“ darbų vykdytojas ant jo pyko, nervinosi.

Pasak V.Baikausko, ant kelio žvyrą išpylė 41 automobilis. Darbų vykdytojas jam sakė, kad kiekvienoje buvo po 10 kubinių metrų žvyro, o Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas A. Vilčinskas – kad viena automašina žvyro kainuoja 1200 litų. Žvyrą pylė net ant Levainių kalno…

Pasak seniūnės Laimutės Griškienės, kelio remontas jau yra baigtas, tik darbai dar nepriduoti. Žmonių pasipiktinimą sukėlė tai, kad ilgai lauktas taip brangiai kainavęs kelio remontas nuėjo perniek. Dar nebuvo didesnio lietaus, bet kai kuriose vietose jau nesaugu važiuoti.

– Išleido šimtus tūkstančių litų, bet kelią ne suremontavo, o tik dar labiau sugadino, – kalba Gediminas Pileckas. – Dėl to labiausiai ir yra pikta. Kai sakysime, kad keliu neįmanoma važiuoti, atsakys, kad jis neseniai suremontuotas, ko dar norite. O reikėjo tiek nedaug: protingai suprojektuoti remonto darbus, jei neišmano, pasitarti su čia pat gyvenančiais žmonėmis, kurie tikrai žinojo, kaip ir ką nebrangiai, bet gerai reikėjo padaryti. Reikėjo darbus kažkam prižiūrėti, nešvaistyti pinigų. Likusius pinigus Savivaldybės vadovai galėjo atiduoti seneliams, našlaičiams, invalidams. Dabar nei mums, nei kitiems. Pinigai – į balą!

Su tokiu požiūriu sutiko ir susirinkime iš pradžių dalyvavęs družiškis rajono tarybos narys Mykolas Bildžiukas. Nepaisant to, kad pasak vyrų, po kelio remonto prie jo gamybinių pastatų paslaptingai atsirado naujai žvyruota aikštelė. Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas A.Vilčinskas atseit žmonėms sakęs, kad toje vietoje buvo sandėliuojamas žvyras. Vyrai vėl nesupranta. Kodėl žvyrą reikėjo sandėliuoti? Juk vežė ir pylė ant kelio. Kažkokia nesąmonė!

Rajono tarybos narė Marija Gudonienė viešai klausia Savivaldybės administracijos vadovų ir specialistų:

1. Ar rugpjūčio 21 dienos duomenimis buvo padaryti visi kelio „Levainiai-Družai remonto darbai, numatyti techniniuose dokumentuose?

2. Kas konkrečiai iš Savivaldybės prižiūrėjo remonto darbus?

3. Ar kelio remontui tikrai išleista 125,8 tūkstančio litų, kuriuos tam reikalui skyrė rajono taryba?

4. Kas projektavo kelio Levainiai – Dainiai remonto darbus ir sudarė sąmatą?

5. Ar rajono vadovai reikalaus iš kaltųjų ištaisyti broką?

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+