Šilumos punktų modernizavimas Širvintose duoda priešingą efektą?

P. Cvirkos g. 9-ojo namo renovavimui išleisti milijonai litų, o gyventojams mokėti už šildymą reikia gana brangiai: po 4,42 lito už kvadratinį metrą.

P. Cvirkos g. 9-ojo namo renovavimui išleisti milijonai litų, o gyventojams mokėti už šildymą reikia gana brangiai: po 4,42 lito už kvadratinį metrą.

– Taip neturi būti, – pasakys bent kiek fiziką išmanantis žmogus. – Kam tada reikėtų modernizuoti, automatizuoti, investuoti didžiulius pinigus?

Beje, automatizuotų šilumos punktų įranga sudėtinga, kiekviename šilumos punkte daug įvairiausių siurblių, kurie palyginti labai dažnai genda. Juos nuolat reikia keisti, tam tenka skirti ne vieną ir ne du tūkstančius litų kas mėnesį, todėl šilumininkai rado būdą, kaip išsisukti iš padėties: tuose daugiabučiuose namuose, kuriuose veikia būtent automatizuoti šilumos punktai, šilumos energijos tarifas gyventojams yra didesnis, taigi, suvartojus tokį patį energijos kiekį jiems tenka mokėti daugiau. Be to, gyventojams, kurių daugiabučiuose veikia būtent automatizuoti šilumos punktai, papildomai reikia mokėti už siurblių suvartotą elektros energiją.

Specialistai tvirtino ir tvirtina, kad automatizavus šilumos punktą, galima sutaupyti net iki 15-20 procentų ir dar daugiau šilumos energijos. O kaip yra iš tikrųjų?

Mindaugo g. 8-ajame name gyvenantys žmonės už sausio mėnesį šildytą 60 kv. m. butą turės mokėti 733 litus, nors šilumos punktas automatizuotas, langai plastikiniai, pastogė užpilta spaliais, o namui dar nėra nė 20 metų.

Mindaugo g. 8-ajame name gyvenantys žmonės už sausio mėnesį šildytą 60 kv. m. butą turės mokėti 733 litus, nors šilumos punktas automatizuotas, langai plastikiniai, pastogė užpilta spaliais, o namui dar nėra nė 20 metų.

Sausio mėnuo šiemet buvo ypatingas. Didesni nei įprasta šalčiai labai padidino šilumos energijos suvartojimą, todėl daug aiškiau negu bet kada matyti skirtumai tarp daugiabučių namų, kuriuose veikia automatizuoti šilumos punktai ir kuriuose jų nėra, todėl šilumos kiekis reguliuojamas be jokių kompiuterių, o rankiniu būdu, t. y. senoviškai.

Širvintų rajone centralizuotai be jokios automatikos tebešildomi 35 daugiabučiai namai (Janonio g. 2, visa Kalnalaukio gatvė, Širvintų ir Čiobiškio kaimuose esantys daugiabučiai, Vilniaus gatvės 14-25 namai). Vienam kvadratiniam metrui šildyti per mėnesį daugiausia šilumos suvartojo Kalnalaukio gatvės 25-asis (42,19 kWh), Kalnalaukio gatvės 27-asis (40,77 kWh) namai, o visur kitur šis rodiklis sukasi apie 30 kWh. Vilniaus gatvės 19-asis ir 25-asis namai vienam kvadratiniam metrui buto šildyti suvartojo tik šiek tiek daugiau negu 26 kilovatvalandes. Tokiuose namuose gyvenantiems žmonėms vidutiniškai reikia mokėti po 6,9 lito už kvadratinį metrą.

Suskaičiuokime, kiek už sausio mėnesį butų šildymą mokės daugiabučių namų, kuriuose įrengti brangūs automatizuoti šilumos punktai, gyventojai.

Daugiausiai šilumos energijos vienam kvadratiniam metrui šildyti suvartojo Mindaugo gatvės 8-asis, 6-asis namai (57,16 ir 51,15 kWh). Ne viename daugiabučiame suvartotos energijos kiekis viršija 40 kWh (Mindaugo gatvės 5, Nepriklausomybės a. 3, P. Cvirkos g. 8, I. Šeiniaus g. 3,5,7 namai). Juose gyvenantys žmonės turės mokėti po 9-12 litų už kvadratinį metrą. Visuose kituose, išskyrus gal tik vieną kitą naujai renovuotą namą, žmonėms už kvadratinio metro buto šildymą reikės mokėti apie 7 litus. Automatizuotus šilumos punktus turintys daugiabučių namų gyventojai už kvadratinio metro buto šildymą sausio mėnesį visutiniškai mokės po 7,1 lito, t. y. šiek tiek netgi daugiau negu tų namų gyventojai, kuriuose tokių punktų nėra. Pridėjus mokestį už siurblių suvartotą elektros energiją, kvadratinio metro šildymas dar pabrangsta.

Stebuklų nebūna. Nėra abejonės, yra tokio kuriozinio, gal tik Širvintoms būdingo, atvejo priežastys, kurias turėtų išsiaiškinti specialistai. Viena jų gal galėtų būti ne itin kvalifikuotas šilumos punktuose esančių „kompiuterių“ užprogramavimas. Kalbama, kad neapšiltintuose, nepakeistais langais butuose pačią šalčiausią sausio mėnesio naktį buvo daugiau kaip 18 laipsnių šilumos, o ten, kur gyventojai apsišiltino sienas, lubas, pakeitė langus, žmonės buvo priversti atidaryti langus, nes temperatūra butuose viršijo 23 laipsnius. Kita, mano manymu, galima priežastis – šilumininkai Širvintose nesilaiko pačių sudarytų ir patvirtintų temperatūros režimų. Pagal šilumos punktuose esančių žurnalų įrašus, į namus tekantis termofikacinis vanduo visada yra daug šaltesnis, negu turėtų būti pagal lauko temperatūrą. Dėl šios priežasties grįžtančio į katilinę vandens kiekis yra daug didesnis negu galėtų būti, o šis rodiklis būtent įeina į šilumos energijos skaičiavimo formulę, pagal kurią dirba šilumos apskaitos skaitikliai. Be to, taip elgdamiesi šilumininkai patiria daug didesnių nuostolių trasose, nes į katilinę kilometriniais vamzdžiais grįžta ir žemę šildo didelis termofikato kiekis.

Gal yra ir dar kitų tokią nenormalią situaciją sąlygojančių veiksnių? Suversti viską tik namų gyventojams, esą nenorintiems renovuoti būstų ir taip mažinti šilumos energijos sąnaudas, negarbinga, juo labiau, kai turime tai įrodantį konkretų pavyzdį: P. Cvirkos g. 9-asis už mokesčių mokėtojų pinigus renovuotas daugiabutis. Pakeisti vamzdynai, apšiltintos sienos, stogas… O gyventojams reikės mokėti už sausį po 4,42 lito už kvadratinio metro šildymą, kai teoriškai turėtų užtekti gal tik dviejų litų. Faktas: arba tas namas renovuotas prastai, nebuvo geros Savivaldybės specialistų techninės darbų priežiūros, arba brangų jo šildymą taip pat sąlygoja kitos priežastys. Tad gal nereikia rodyti šio namo pavyzdžiu, nes kiti gyventojai gali nesuprasti daugiabučių namų renovacijos naudos. Sakysime, Kalnalaukio gatvės 22-ojo namo gyventojai, mokantys po 5,77 lito už kvadratinio metro šildymą, taip renovavę namą sutaupytų gal tik litą už kvadratinį metrą (50-60 litų per mėnesį). Suskaičiuokime, kiek metų reikėtų, kad atsipirktų renovacijos išlaidos. Per tą laiką ir namas gal sugriūtų?

Steponas Liktoravičius

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

21 Atsakymas į "Šilumos punktų modernizavimas Širvintose duoda priešingą efektą?"

 1. vofka parašė:

  moku 7.50 ir dabar mokesim dar daugiau nachalai mordas razbit nada

 2. Petras parašė:

  Ar tiesa kad vel pabrango šiluma?

 3. Juozas parašė:

  Apmaudu ir man

 4. apmaudu parašė:

  Kaip valdzia mulkina zmones net baisu

 5. Anonimas parašė:

  pritariu „Pasižiūrėkit“

 6. su navarotais parašė:

  raso,…ir zeme sildo didelis temofikato kiekis…gal paprasciau galima,liktoraviciau,is kur tokiu blatnu zodziu prigaudei…“termofikatas“…“rastingi“ tie pisoriai musu…

 7. griuvantis parašė:

  namas Mindaugo 8,bet ir foto daro jusu laikrsciokas,beveik visada kreivi pastatai…

 8. mastantis parašė:

  na mokynt vaikus plikstentis manau labai „rimtas“ uzsiemimas, nes kad tai profesija sunku pasakyt. O is pradziu as maniau kad jis uso draugas.

 9. kančelskis parašė:

  va kokios srities matai, žmonės paaiškina 🙂

 10. naminukas parašė:

  kančelskis dirba treneriu Sporto mokykloje. Moko vaikus plaukioti baseine.

 11. !!! parašė:

  Tokius specus ,kaip tu per televiziją rodo.

 12. kančelskis parašė:

  o tai ant ko man važiuot? ant tavęs? žinai tokiu specu kaip jis pilnos pakampės, pažiūrėk kokį šūdą jis pastoviai rašinėja, net gėda kad skaito žmonės šias blevyzgas, o aš kokios srities specas…. tai galim susitikt, paaiškinsiu kokios…

 13. Kančelskiui parašė:

  Ko tu važiuoji ant Liktaravičiaus ,tau jau manija,matyt pats didelis specas tik neaišku kokios sryties.

 14. lina parašė:

  vilniuje saltas vanduo 3 su centais ir jokio abonimentinio

 15. Pasižiūrėkit parašė:

  Tikrai nebrangiausiai.Pasitikslinkit.

 16. širvintiškė parašė:

  O kur logika kad mes už šaltą vandenį mokam brangiausiai visoje Lietuvoje?

 17. Pasižiūrėkit parašė:

  Pasiteiraukit kokios šilumos kWh kainos Vilniuje ,Kaune, Ukmergėje ,Šiauliuose ir kt., o ką kalbėt apie mažas šilumos įmones , kur savikaina visada žymiai didesnė.Ten ir mokesčiai už šilumą kur kas didesni.Jei Širvintose vasario mėn. šilumos kWh kaina 19,3 ct/kwh(19,5 ct/kwh kai punktai automatizuoti), tai Ukmergėje atitinkamai 23,22 ct/kwh (23,4 ct/kwh)-be PVM.Kaip gali būti mokestis už sausį toks pat kaip gruodį, jei buvo šalčiai iki 30 laipsnių.Paklauskit kas šildosi malkomis, kiek jų sudegino per šalčius. Rašot kad tik kažką apkaltint. Jokios logikos.

 18. širvintiškė parašė:

  Gyvenu Kalnalaukio gatvėje už gruodį mokėjau po 5,12lt už kv.m., o už sausio mėn jau po 7lt

 19. apsimelavusiam parašė:

  tai ka jus netikit(ka sake meras) kad Sirvintose sildymas atpigo melo kojos trumpos

 20. kančelskis parašė:

  eik tu, mažiau skaityk ir mažiau klausyk ką šitas senis rašo… kad šildymo kainos nemažos tai visi žino, bet visą kitą ką čia tas pensininkas prirašė tai pievų gėlės…

 21. asas parašė:

  Ei liktoravičiau tai kiek šilumos mazge yra siurbliu? Ar bent teko buti šilumos mazge ? Ar su matematika silpnai? 1 ar 2 siurbliukai šilumos mazge grunfosai kurie ir genda labai retai . Na nebent koks kitaiskas papigiai iš skupumo nusipirkęs

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+