Demokratijos pamoka: vadovams viskas leidžiama

Latvijos jaunimo organizacija NEXT įgyvendina tarptautinį jaunimo demokratiškumo projektą “Jaunimo stebimi”. Šiame projekte kaip partneriai dalyvauja Širvintų ir Trakų rajonų savivaldybės. Širvintų rajone yra sudaryta penkių jaunų žmonių grupė (Indrė Urbanavičiūtė, Justina Vaitiekūnaitė, Laura Kiškytė, Viktoras Keliuotis, Vykintas Lūčiūnas), kuri inicijuoja ir įgyvendina įvairias veiklas, skirtas šiam projektui įgyvendinti. Projektas yra finansuojamas ES programos “Veiklus jaunimas”.

Projekto tikslas – padėti jaunimui išmokti priimti sprendimus, susipažinti su savivaldos struktūra, funkcijomis, analizuoti demokratijos sistemą bei pasidalyti patirtimi su kitų šalių jaunimu. Jaunimui suteiktos sąlygos susipažinti ne tik su vietos, bet ir kaimyninių šalių (Latvijos, Estijos) savivaldybėmis. Projekto planuose minima netgi pažintis su Europos Parlamentu Briuselyje. 

Šios savaitės pirmadienį projektą įgyvendinančių jaunų žmonių grupė Širvintų kultūros centro mėlynojoje salėje prie arbatos puodelio susitiko su rajono vadovais ir tarybos nariais. Deja, į susitikimą su jaunimu atėjo tik du rajono tarybos nariai: Vincas Jasiukevičius ir Nikolajus Dorofejevas. Palaukę, kaip pridera pagal visas demokratijos taisykles, penkias minutes, projekto dalyviai pradėjo pokalbį. Parodę, kad demokratijos taisykles galima pažeidinėti, negerbti kitų laiko, po 15 minučių į salę įėjo rajono meras Kęstutis Pakalnis, administracijos direktorė Elena Davidavičienė ir rajono tarybos narė Jadvyga Raudeliūnienė. Pavėlavusieji pasiaiškino, kad atėjo tik ką iš kito posėdžio, tuo parodydami, kad vadovams viskas leidžiama, kad baigti posėdžius taip pat galima nesilaikant reglamento. Tokia “demokratijos” mokykla, nėra abejonės, užsifiksuos jaunų žmonių sąmonėje, sunku pasakyti, bet gal ir jie kada nors darys tą patį, nekreipdami dėmesio į jokias taisykles, elementarų mandagumą, pagarbą kitiems. O gal, pasak rajono mero, į tokias “smulkmenas” net korespondentai neturėtų kreipti dėmesio, rašyti reikėtų tik tai, kas patogu ir paranku valdantiesiems? O gal jaunimas, gavęs tokį valdžios vyrų ir moterų “demokratijos” pradžiamokslį, susimąstys ir niekada nekartos save vadinančių patyrusiais politikais žmonių (patyrusieji taip tikrai niekada nesielgia, ypač tada, kai žino, kad eina mokyti kitų demokratijos elementoriaus) klaidų.

Kiekvienas susitikimo dalyvis prisistatė, pareiškė savo pageidavimus, dalyvavimo projekte tikslus. Širvintų Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazijos moksleivė Justina Vaitiekūnaitė sakė dalyvavusi rajono tarybos posėdyje. Ji tikėjosi didesnių diskusijų, ginčų, bet nieko panašaus neišvydo – įspūdis toks, kad viskas iš anksto paruošta, surašyta, tarybos nariams belieka tik pakelti mandatus (beje, kai kurie Širvintų rajono tarybos nariai vis dar balsuoja keldami ranką be tarybos nario pažymėjimo ir į tai posėdžio pirmininkas ne tik nekreipia dėmesio, bet ir pats balsuoja plika ranka).

Tarybos narys N. Dorofejevas aiškino, kad didžiausios diskusijos vyksta tarybos komitetų posėdžiuose, ten parengiami sprendimų projektai. V. Jasiukevičius kvietė tiek jaunimą, tiek žurnalistus stebėti komitetų darbą, diskusijas aprašyti vietos spaudoje. Didesnio rajono valdančiųjų žmonių ryšio su visuomene pageidavo ir mokytoja Laura Kiškytė. Pasak jos, įspūdis toks, kad paprasti rajono gyventojai apie valdžios sprendimus sužino tada, kai tie sprendimai jau būna priimti.

Tarybos narė Jadvyga Raudeliūnienė sakė, kad jaunų žmonių domėjimasis politika gali būti labai naudingas visuomenei. Jaunimas yra drąsus, į akis visada rėžia teisybę, patarimai paskatintų politikos senbuvius daryti mažiau klaidų.

O rajono meras Kęstutis Pakalnis eilinį sykį pabėdojo, kad jauni žmonės yra labai neaktyvūs, vos vienas kitas domisi tuo, kas vyksta Savivaldybėje. Dažniausiai esą tik reikalaujama, o kaip tai galima įgyvendinti, nesvarstoma. Pasak jo, vadovaujantys Savivaldybei politikai ir tarnautojai privalo laikytis įstatymų, todėl atseit didelės demokratijos čia nėra. Nors ir stengiamasi, kad visi rajono tarybos sprendimai būtų teisėti, bet dalį jų yra panaikinęs Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje, dalį – teismai. Pasak mero, net sprendimai dėl karšto ir šalto vandens, šilumos kainų nepriklauso nuo rajono tarybos, nes esą ne ji, bet Valstybės kainų komisija rengia tokius projektus, Savivaldybė tai tik formaliai patvirtina.

Ar nekils jaunimui klausimų: kam tada tokia Savivaldybė apskritai reikalinga; kas kitas, jei ne išrinkti žmonių atstovai turi kovoti, kad taip nebūtų; kas turi išsireikalauti daugiau teisių?

Steponas Liktoravičius

Prie apskritojo stalo susėdo demokratiškumo ugdymo projekto “Jaunimo stebimi” dalyviai ir rajono valdžia.

Pagal visas demokratijos taisykles tiksliai nurodytu laiku į salę įėjo rajono tarybos nariai Vincas Jasiukevičius ir Nikolajus Dorofejevas.

Naujausi komentarai
  • justina    2009-07-15 21:47         

    ;) Net aš, visažinė, tokios versijos smagios nesumąsčiau. Liūdna, kad Fruncei taip pasirodė, tad pasistengsiu kitąkart kitaip “mintis dėliot”, komentuot…

  • juozas    2009-07-15 09:11         

    teisybė frunce

  • frunce2    2009-07-15 09:10         

    Man tai nieko keista, kad Justina užstoja Merą. Taip greičiau tikisi prasimušti į valdžią. gal į Zuoko partiją greičiau priims, į sarašus rinkimuose įrašys? Toks karjeristės gyvenimo matymas. Atėjusi į valdžią ir ji nenorės kad vietinė spauda ją kritikuotų, todėl ir neriasi iš kailio pataikaudama. Mes jaunimas kaip tik turėtume kirsti iš peties, nesitaikyti su vadovų savivale, aplaidumu, nerištingumu, baime prarasti gera darbą, o ne pataikauti ir kritikuoti tuos, kurie kritikuoja.

  • Kulokas-to Fruncė    2009-07-15 07:30         

    Jūsų nuomone yra blogai turėti savo nuomonę?Tai kaip tik gerai. blogai yra už tai žmogui pavydėti.

  • fruncė    2009-07-13 21:20         

    Justina visais klausimais turi savo nuomonę, turbūt būsimoji rajono merė. Dar dvi tokios visažinės yra.

  • justina    2009-07-13 16:44         

    Mums buvo pranešta, kad tie politikai vėluos, tad nematau iš ko vėl darote tragediją? Ir kodėl neparašėte apie tai kaip buvo diskutuota, kaip tik apie tai, kaip buvo diskutuota apie rajono spaudą ir tai, kad iš menkniekių pučiami didžiausi straipsniai….

  • jaunimas    2009-07-08 12:27         

    O kodėl nerašote, kada V. jasiukevičius išėjo? Kodėl išeiti anksčiau, dar nesibaigus pokalbiui, yra geriau nei ateiti vėliau? Kodėl pavėluoti 15 minučių yra blogiau nei visai neateiti? Juk daug politikų išvis neatėjo!

Tavo komentaras
Jūsų vardas:

Jūsų komentaras:
neburnok.lt
Svetainės administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite administracija apie netinkamus komentarus info@sirvinta.net. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.
Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Ar per valstybines šventes keliate vėliavą?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama
SveikinimaiFilmaiMuzika
AutomobiliaiSapnaivardai
PavardesVietovardziaiTrinkeliu klojimas
  • Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas
  • Top100 counter
  
Statistika
Dabar svetainėje: 8 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.