Igno Šeiniaus 125-osioms metinėms: „Sugrįžimas į tėviškės padangę“

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin lankėsi Igno Šeiniaus muziejuje.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin lankėsi Igno Šeiniaus muziejuje.

Balandžio 4 dieną Širvintų rajono Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinėje mokykloje vyko rašytojo ir diplomato Igno Šeiniaus 125-ųjų gimimo metinių minėjimas „Sugrįžimas į tėviškės padangę“. Į renginį susirinko daug garbingų svečių: Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas, Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin ir ją lydinti informacinių ir kultūros projektų koordinatorė Giedrė Berželionytė, Užsienio reikalų ministerijos projektų valdymo skyriaus vedėja Gitana Skripkaitė ir vyriausiasis specialistas Bertas Venckaitis, Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvių ir lyginamosios literatūros katedros vedėja profesorė Sigutė Radzevičienė, Širvintų rajono meras Vincas Jasiukevičius, rajono švietimo ir kultūros sričių darbuotojai, mokytojai ir mokiniai.

Renginys – iš trijų dalių. Pirmoji dalis – netradicinė pamoka, kuri vyko mokyklos aktų salėje. Pasak Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinės mokyklos direktoriaus Prano Kamieno, netradicinė pamoka ta prasme, kad tą popietę kartu mokėsi ir mokytojai, ir mokiniai. Pamoką pravedė buvęs ambasadorius Švedijoje, o šiuo metu Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas.

Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin rašo atsiminimų knygoje (švediškai).

Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin rašo atsiminimų knygoje (švediškai).

Mokiniams buvo išdalinti pažintiniai žurnalai jaunimui apie Europą, paskui vyko įdomi diskusija, kurioje buvo gilinamasi į aktualius klausimus: „Kodėl atsirado Europos Sąjunga? Kada iširo Sovietų Sąjunga? Kas gintų Lietuvą, jei vyktų panašus scenarijus kaip Kryme? Kodėl Europos Sąjungos vėliavoje tik dvylika žvaigždučių? Kokie privalumai ir trūkumai studijuojant užsienio aukštosiose mokyklose? Kada vyks Lietuvos Prezidento rinkimai?“ ir dar daugelį kitų klausimų, susijusių su ES. Beveik visiems klausytojams buvo įteikti Lietuvoje sukurti inovatyvūs (patobulinti) atšvaitai, kuriuos nešioja žmonės visoje Europoje.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin perkirpo simbolinę juostelę ir atidarė dokumentinę parodą „Ignas Šeinius: tarp Švedijos ir Lietuvos“.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas ir Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin perkirpo simbolinę juostelę ir atidarė dokumentinę parodą „Ignas Šeinius: tarp Švedijos ir Lietuvos“.

Antra dalis. Dokumentinės parodos „Ignas Šeinius: tarp Švedijos ir Lietuvos“ atidarymas. Renginio vedėja lietuvių kalbos mokytoja Roma Vareikienė ir jos pagalbininkė septintokė Justė Rutkauskaitė gausiai susirinkusiems svečiams pristatė rašytojo Igno Šeiniaus kūrybinį palikimą. Pasak mokytojos, šiandien yra puiki proga pažvelgti į rašytojo, diplomato Igno Jurkūno – Šeiniaus gyvenimą, nes paroda, apie kurią bagaslaviškiečiai tik svajojo, jau yra čia, mokykloje.

„Tikiu, kad ši paroda suteiks galimybę geriau pažinti Igną Šeinių ir tuo pačiu praplės mokyklos edukacines erdves. Parodos medžiaga galės naudotis ne tik mokyklos mokiniai, bet ir visos rajono mokyklos. Prisiminkime 1989 metų balandžio 3 dieną. Tą dieną Ignas Šeinius pirmą kartą sugrįžo į gimtinę, tą dieną mokykloje vyko šimtųjų rašytojo gimimo metinių minėjimas, o jau po dešimties metų mokyklai buvo suteiktas Igno Šeiniaus vardas. Šiais metais vyksta jau 25-as renginys. Renginiai organizuojami, kad mokiniai nepamirštų mūsų tėvų kultūrinio palikimo. Mokyklos misija – saugoti krašto paveldą. Literatūriniai renginiai kasmet vyksta vis kitomis formomis. Igną Šeinių gali pagerbti ir sportininkai – vyksta estafetinis bėgimas aplink Gelvanės ežerą,“ – kalbėjo mokyklos direktorius Pranas Kamienas.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas už teisingą atsakymą devintokei Justinai Rakauskaitei dovanoja stilingą atšvaitą.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas už teisingą atsakymą devintokei Justinai Rakauskaitei dovanoja stilingą atšvaitą.

„Likimas lėmė, kad 2006 metais pradėjau dirbti Lietuvos Respublikos ambasadoriumi Švedijoje. Turėjau mintį giliau susipažinti su Igno Šeiniaus kūryba ir jo visuomenine veikla. Pirmuosius žingsnius ta linkme jau buvo žengusi profesorė Sigutė Radzevičienė, kuri viena iš pirmųjų Stokholmo universitete dėstė lietuvių kalbą. Įdomu, kad lietuvių kalbą studijuoja ne tik švedai, man išvažiuojant iš Švedijos lietuvių kalbą studijavo net dvi japonės…

Mokyklos muziejuje yra profesorės padovanota monografija „Neatrastasis Ignas Šeinius“, kurioje atskleidžiamas bemaž penkis dešimtmečius trukęs (1915-1959) lietuvių rašytojo ir diplomato Igno Šeiniaus gyvenimas Švedijoje. Svarbu žinoti, kad Igno Šeiniaus aktyvios veikos dėka buvo žengti pirmieji svarbūs žingsniai tarp Švedijos ir Lietuvos,“ – pasakojo buvęs Lietuvos ambasadorius Švedijoje Remigijus Motuzas ir čia pat pabrėžė: „Aš Bagaslaviškį suradau Stokholme. Bendraudamas su Irviu Šeiniumi jo namuose mačiau daug laiškų būtent iš jūsų mokyklos. Igno Šeiniaus sūnus Irvis džiaugėsi atvirukais, papuoštais gėlytėmis, šiaudeliais, gautais įvairių švenčių proga. Jis labai džiaugdavosi gautais laiškais, juos rūšiuodavo ir saugodavo.“

„Labai džiaugiuosi matydama jus susirinkusius į Igno Šeiniaus gimimo metines krašte, kuriame jis gimė. Ignas Šeinius yra svarbi kultūros ir diplomatijos asmenybė, sujungusi Lietuvą su Švedija. Jis buvo vienintelis žymus Lietuvos rašytojas, kuris rašė švedų kalba. Jo kūryba yra aktuali ir šiandien, nes pagrindinė kūrinių tema – kova prieš totalitarines jėgas. Ignas Šeinius buvo ir žymus diplomatas. Jis sukaupė ir išsaugojo Lietuvos ambasados archyvą, atstovavo Lietuvai okupacijos metu. Šio žmogaus likimas buvo sudėtingas, kaip ir visos Lietuvos. Svarbu, kad jis nebūtų pamirštas, todėl šiandien svarbiausi žmonės esate jūs, mokytojai ir mokiniai, nes saugote jo atminimą,“ – lietuviškai savo kalbą perskaitė Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin.

Svečiams iš Širvintų švietimo centro labiausiai patiko mokyklos kraštotyros muziejuje.

Viešnioms iš Širvintų švietimo centro labiausiai patiko mokyklos kraštotyros muziejuje.

Iniciatyvinės grupės, siekiančios Igno Šeiniaus atminimą įamžinti paminklu, iniciatorė ir garbės pirmininkė lietuvių kalbos mokytoja Danutė Miliukienė padėkojo mokyklos bendruomenei už įneštus į sąskaitą pinigus, kurie reikalingi rašytojo paminklui pastatyti. Pinigai buvo gauti mugėje mokiniams pardavus savos gamybos prieš Kalėdas pieštus ir karpytus atvirukus. Danutė Miliukienė padovanojo dailės mokytojos Stasės Rulevičienės paveikslą su rašytojo citata. Ant paveikslo pasirašė renginyje buvę svečiai.

Po sveikinimo kalbų Remigijus Motuzas su Švedijos ambasadore Lietuvoje Cecilia Ruthström-Ruin perkirpo simbolinę juostelę ir mokyklos pirmo aukšto koridoriuje atidarė dokumentinę parodą „Ignas Šeinius: tarp Švedijos ir Lietuvos“.

Naudodamiesi proga svečiai lankėsi Bagaslaviškio Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje, kurioje klebonas Vytas Bučinskas papasakojo apie bažnyčios istoriją. Bagaslaviškio pieninėje svečiai susipažino ne tik su pieno produkcijos gamyba, bet ją ir degustavo.

Remigijus Bonikatas

***

Rašytojo I. Šeiniaus mėgstamiausia daina „Ant kalno karklai siūbavo“ suvienijo šventės dalyvius.

Rašytojo I. Šeiniaus mėgstamiausia daina „Ant kalno karklai siūbavo“ suvienijo šventės dalyvius.

Trečioji rebginio dalis. Igno Šeiniaus 125-ųjų gimimo metinių minėjimo šventė prasidėjo šeiniūniečių parengta literatūrine kompozicija „Sugrįžimas į tėviškės padangę“. Mokiniai ir mokytojai grojo, dainavo, skaitė Igno Šeiniaus, Irvio Šeiniaus ir mokinių, dalyvavusių konkursuose, rašinių ir kūrybinių darbų ištraukas. Medis „pasipuošė“ sugrįžusiais paukščiais. Visus šventės dalyvius suvienijo bendra rašytojo mylimiausia liaudies daina „Ant kalno karklai siūbavo“.

Renginyje dalyvavo ir įdomią paskaitą apie rašytojo Igno Šeiniaus švediškąjį gyvenimo laikotarpį skaitė prof. dr. S. Radzevičienė.

Vertinimo komisijos pirmininkė Širvintų r. Švietimo centro direktorė D. Vinciūnienė pasveikino renginio dalyvius ir pasidžiaugė kūrybingais mokiniais, kurie neabejingi menui. Šventę tęsė jaunieji kūrėjai, kurie vienas po kito lipo į sceną ir skaitė savo kūrinius.

Vertinimo komisija (Širvintų r. Švietimo centro direktorė D. Vinciūnienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė D. Miliukienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė E. Rutkauskienė) perskaitė ir įvertino 10 jaunųjų kūrėjų darbų.

Domantas Kancleris, Samanta Marcinkevičiūtė, Brigita Mikolajūnaitė, Tautvydas Milašas, Renata Šalkauskaitė (Musninkų Alfonso Petrulio gimnazija, IIg kl., mokytoja S. Urbonavičienė) pateikė kūrybinį darbą „Neišsiųsti laiškai (pagal I. Šeiniaus „Kuprelį“)“. Kamilė Puzinaitė (Musninkų Alfonso Petrulio gimnazija, Ig kl., mokytoja Z. Palionienė) parašė rašinį „Juokas mano gyvenime“. Linas Blusevičius (Širvintų „Atžalyno“ progimnazija, 7c kl., mokytojos I. Gatelienė, R. Blusevičienė) nudžiugino dienoraščio forma parašytu rašiniu „Sugrįžimas į tėviškės padangę“.

Scenoje Musninkų A. Petrulio gimnazijos jaunieji kūrėjai.

Scenoje Musninkų A. Petrulio gimnazijos jaunieji kūrėjai.

Jomantė Rinkevičiūtė (Širvintų L. Stuokos – Gucevičiaus gimnazija, IIIa kl., mokytoja E. Rutkauskienė) vertinimo komisiją žavėjo miniatiūrų grakštumu.

Greta Alsevičiūtė (Gelvonų vidurinė mokykla,11 kl., mokytoja J. Striškienė) pateikė eilėraštį „Kai „aš“ prabyla“. Gabija Jadzevičiūtė (Bartkuškio pagr. m-kla, 10 kl.,mokytoja R. Karbočiuvienė) pristatė eilėraščių rinkinį „Akrostichas eilėraščiuose I. Šeiniaus apsakymo „Ruduo“ motyvais“.

Profesorė dr. Sigutė Radzevičienė.

Profesorė dr. Sigutė Radzevičienė.

Astos Miliukaitės (Bartkuškio pagr. m-kla, 10 kl., mokytoja R. Karbočiuvienė) darbas – „Akrostichas eilėraščiuose I. Šeiniaus romano „Kuprelis“ motyvais“. Martynas Karbočius (Bartkuškio pagr. m-kla, 10 kl., mokytoja R. Karbočiuvienė) žavėjo komisiją eilėraščių rinkiniu.

Kotryna Kaminskaitė (Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagr. m-kla, 8 kl., mokytoja R. Vareikienė) rašinyje „Vaikystės pasaulio paralelės“ ieškojo sąsajų tarp savo vaikystės išgyvenimų ir Irvio Šeiniaus vaikystės nuotykių. Jurgita Miliukaitė (Bartkuškio pagr. m-kla, 9 kl., mokytoja R. Pivoraitė) pristatė eilėraščių rinkinį.

Šis renginys buvo susitikimų šventė, nes renginyje dalyvavo tie, kurie savo kūrybinį kelią pradėjo dalyvaudami konkursuose, skirtuose I. Šeiniui. Šį kartą susitiko mokytoja L. Varaneckienė, jos mokinė R. Pivoraitė ir mokytojos Ramunės mokinė J. Miliukaitė. Susirinkusiųjų širdis sušildė mokytojos Ligitos atliekamos dainos. Ji prisiminė poetą, mokytoją A. Kryžanauską, kuris dalyvaudavo rašytojo minėjimuose.

Švietimo skyriaus vedėja R. Jagminienė kiekvienais metais dalyvauja renginiuose, skirtuose rašytojui Ignui Šeiniui. Sveikindama šventės dalyvius, žavėjosi mokinių kūrybingumu, mokytojų gebėjimu pažadinti kūrybos ugnelę, visiems linkėjo sėkmės.

Padėkas už dalyvavimą konkurse įteikė Vertinimo komisijos pirmininkė Švietimo centro direktorė D. Vinciūnienė, Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja L. Sterbavičienė nudžiugino dalyvius rėmėjo K. Pakalnio dovanotomis knygomis. Širvintų viešosios bibliotekos direktorė L. Kutiščeva padėkojo mokytojams, paskatinusiems mokinius dalyvauti konkurse, ir įteikė po knygą. Bagaslaviškiečiai kiekvienam šventės dalyviui įteikė po simbolinį paukštelį, primenantį, kad ne tik paukščiai pavasarį į tėviškę grįžta. Kartu su jais grįžta rašytojas, diplomatas Ignas Šeinius.

„Menas – tai žmogaus šventadienis, kad žmogus nors trumpam laikui pamirštų kasdienius reikalus“,- rašė Ignas Šeinius. Balandžio 4-ąją Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinėje mokykloje buvo TAS šventadienis.

Roma Vareikienė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

7 Atsakymai į “Igno Šeiniaus 125-osioms metinėms: „Sugrįžimas į tėviškės padangę“”

  1. x parašė:

    Koks skirtumas

  2. taip ir bus parašė:

    kaip gražu

  3. to Romai parašė:

    Direktorius, kaip ir dera, šalia svečių :). O ką?

  4. to ? parašė:

    pirmoj nuotraukoj, akyse negeroji migla, kad nematai.

  5. ? parašė:

    o ką?

  6. Roma parašė:

    O kur Kamienas?

  7. df parašė:

    Atrodo, kad taip neseniai buvo 100-asis jubiliejus. Kaip greitai laikas bėga. Tada tik profesoriai buvo kiti ir gryčelytė Kaimynėliuose dar stovėjo.

Comments are closed.

scroll to top