E.sistema: „už varčios – ir vėl iš pradžios“?

Mintys ne tik sau

Nacionalinio e.sveikatos projekto I etapo kūrimas ir diegimas Lietuvoje pradėtas 2005 m. rugsėjį. Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centras buvo vienas iš šio projekto bandomųjų triušių. Pristatant pilotinį projektą Širvintų medikams e.sveikatos sistema buvo piešiama ryškiomis rožinėmis spalvomis: esą bus galima registruoti pacientą, peržiūrėti kitų gydytojų pateiktą informaciją, rašyti elektronines pacientų sveikatos istorijas, rašyti siuntimus specialistų konsultacijoms ir tyrimams, palaikyti ryšį su kitomis šalies gydymo įstaigomis ir t.t. Įvairiuose 2006-2007 metų dokumentuose Sveikatos apsaugos ministerija deklaravo, kad laikosi elektroninės sveikatos 2005-2010 metų strategijos. Tačiau kaip vėliau nustatė auditoriai, iki 2007-ųjų spalio jokios patvirtintos strategijos nebuvo…

Jau tada Širvintų rajono PSPC vyriausioji gydytoja Nijolė Dimšienė pripažino, kad bandomųjų triušių kailyje atsidūrusiems medikams dirbti nėra lengva. Gydytojai gydymo eigą bandė fiksuoti ir naujoje elektroninėje sistemoje, ir pildydami įprastas popierines ligos istorijas. Žinoma, buvo sugaištama daug laiko. O kai už kabineto durų eilės pacientų – atvirais pasakius, „žaisti“ nebuvo laiko. Juo labiau, kad ir kompiuterinio raštingumo įgūdžių trūko. Jau pirmosiomis dienomis padirbėję su naująja sistema gydytojai pareiškė, kad ją būtina tobulinti. Vėliau Širvintose apsilankę auditoriai konstatavo, kad net esą negalima nustatyti, ar e.sveikatos sistema taupo gydytojų bei pacientų laiką ir kokios naudos jiems teikia, nes daugybė įvairių nesklandumų, darbo dubliavimo ir t.t.

Valstybės kontrolė nustatė, kad sistemoje daug duomenų saugumo spragų. Esą UAB „Hewlett-Packard“ parengtuose NESS dokumentuose išvardyti pasaulinės praktikos principai, tačiau nedetalizuota, kaip juos taikyti. Užkliuvo ir tai, kad Širvintų medikų pasirašyti įsipareigojimai saugoti pacientų duomenų paslaptį buvo vieninteliai saugumo dokumentai, su kuriais supažindinami Nacionalinės e. sveikatos sistemos vartotojai. Kaip ir tai, kad turint „registratoriaus“ prieigos teises galima sužinoti bet kurio sistemoje užregistruoto Lietuvos piliečio asmens kodą, gyvenamąją vietą. Kontrolieriai padarė negailestingą išvadą: saugus sistemos eksploatavimas gali būti neįmanomas.

Ir apskritai, vertindama nacionalinės e.sveikatos sistemos 1-ąjį etapą, Valstybės kontrolė konstatavo, kad e.sistema buvo diegiama neturint jokio plano ir net supratimo, kaip ji turi veikti. Taip pat buvo piktintasi, kad už daugiau kaip 17 mln. litų, skirtų pirmajam etapui, nupirkta įrangos, kuri jau moraliai pasenusi ir nenaudojama… Auditoriai taip pat atkreipė dėmesį, jog įsisavinta tik 18 procentų e.sveikatos sistemai kurti skirtos 15 mln. litų ES paramos, kuri turėjo būti panaudota iki 2008 metų pabaigos. Tačiau, anot straipsnio „Lietuvos medicinos kronikoje“, nebuvo sklandus pirmasis jos etapas, nepavyko sėkmingai pabaigti ir antrojo.

Žinoma, širvintiškiai čia nieko dėti- „eksperimentas“ darytas „iš viršaus“. Pilotiniame e.sveikatos sitemos projekte dalyvavusio Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojų kabinetuose esantys kompiuteriai, anot Centro vyr. gydytojos Nijolės Dimšienės, dabar naudojami nedarbingumo lapeliams išrašyti, siuntimams, kitokiems dokumentams rašyti ir atsispausdinti.

– Neapsikentę, nelaukdami, kas ką vėl ims daryti centralizuotai, taupome pinigėlius ir bandysime patys nusipirkti reikalingą programinę įrangą,- sako Nijolė Dimšienė. – Kol kas matome tik tokią išeitį…

O Lietuvos mastu – „vėl – už varčios ir vėl – iš pradžios“. Vėl – „starto pozicija“… Vėl naujos „vizijos“…

Žiniasklaida skelbia, kad Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos atstovai Taline surengtoje tarptautinėje e. sveikatos konferencijoje susipažino su Estijos, Suomijos ir kitų šalių patirtimi diegiant e.sveikatos sprendimus.

„Estijos sprendimas visiškai atitinka mūsų viziją, todėl mums labai svarbu perimti Estijos patirtį ir ją panaudoti. Estijos sėkmė – stiprus kompetencijos centras, griežtas teisinis reglamentavimas, ir laipsniškas e. sveikatos paslaugų diegimas“, – sako Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos Bendrųjų reikalų departamento direktorė Asta Meškerevičiūtė.

Šiuo metu Estijoje veikia Nacionalinė sveikatos įrašų sistema, kurioje kaupiama paciento sveikatos istorija. Techniškai paciento sveikatos istoriją turi galimybę matyti kiekvienas gydytojas, tačiau išimtinai sveikatinimo tikslais. Nuo sausio veikia elektroninio recepto sistema ir apie 85 proc. visų išrašomų receptų yra elektroniniai. Įdiegta greitosios medicinos pagalbos sistema – iš greitosios pagalbos automobilio duomenys elektroniniu būdu perduodami į ligoninę, į kurią gabenamas pacientas. Įdiegtas nacionalinis vaizdų archyvas (angl. – PACS). Jame medicininius vaizdus gali saugoti visos Estijos gydymo įstaigos. Veikia pacientų portalas, kuriame pagal Estijos įstatymus kiekvienas asmuo gali uždrausti rodyti savo sveikatos įrašus, tačiau tuomet už tolesnį gydymą pilietis atsako pats. Portale pasirašomi sutikimai dėl kraujo, organų donorystės, matoma visa išrašytų receptų istorija. Pacientai gali matyti, kas ir kada peržiūrėjo įrašus. Visiems šiems projektams Estijoje buvo išleista tik apie 12 mln. eurų.

Už e.sveikatos projektų vykdymą Estijoje atsakingas e.sveikatos fondas, kurį prieš penkerius metus įsteigė Socialinių reikalų ministerija kartu su socialiniais partneriais – ligoninėmis ir asociacijomis. Fondas valdomas valdybos, kuriai atstovauja steigėjų paskirti atstovai. Šiuo metu jame dirba 22 specialistai.

„Lietuva būdama starto pozicijoje diegiant e. sveikatą gali panaudoti mūsų patirtį išvengti brangiai kainuojančių klaidų. Mes esame pasirengę visapusiškai padėti Lietuvai diegiant sistemą“, – sakė E.sveikatos fondo vadovas Madis Tiikas. Jo nuomone, svarbiausia diegti kuo paprastesnę sistemą ir projektus įgyvendinti etapais diegiant naujus funkcionalumus.

Taigi, mokytis yra iš ko. Bet ar nereikia pirmiausia mokytis iš savo klaidų? O užvis geriausia būtų buvę, jei dar 2005 metais Sveikatos apsaugos ministerijai pradedant įgyvendinti e. sveikatos projektą, būtų iš esmės iki smulkmenų numatyti visi šios sistemos diegimo niuansai, parengtas geras pagrindas. Deja, to nebuvo. Ar nebus vėl „plaunami“ pinigai? Gyvensim – matysim.

Aldona Bareckienė

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
  • ? parašė:

    nu blyn naujiena nuo kada pinskus savivaldybes taryboje dirba kam jis ka zadeti galejo nu pakalnis tai dievagojos kad ligonine bus bet net parasai neaisku musu rinkti kur prapuole. Voltui komentatoriui….viskas musu rajono galvos Pakalnio rankose

  • voltas parašė:

    Gal kam teko pagulėti ukmergės ligoninėje,tkra griuvena,omūsų pagal ja tikras stebuklas,tik gaila prapi…… ir meras žadėjo ir Pinskus,bet gavosi didelis šū……..

Kiti straipsniai:

Informacija iš naujausio numerio: Kaip kiškis vanoja nustipusią mešką

Informacija iš naujausio numerio: Kodėl minios buvo nušvilptas Gabrielius Landsbergis?

Vietoje skundų – subtili užuomina

Parodė, kas bus su neištikimaisiais?

Informacija iš naujausio numerio: Ar sulauksime sekmadienį ko nors už 1 ct?

Informacija iš naujausio numerio: Ne pensininkams suprasti, kaip krizė nuskriaudė vargšą Kubilių

Didžioji socialdemokratų paslaptis

Kokių politinių jėgų merai surinktų didžiausias rinkėjų kariuomenes?

Pagal kieno patirtį valstybę valdytų Nausėda?

Ar per vieną dieną išnagrinėti vieną skundą laiko nepakanka?

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Jeigu niekas nesikeis, norinčių dirbti teks ieškoti su žiburiu

Informacija iš naujausio numerio: Apie kokią pergalę sapalioja kariuomenei vadovaujantis eilinis?

Kodėl netaiko jokių nuolaidų už savitarną?

Pasiuntė žinutę, kad laikas išeiti?

Apie „turtingą“ Rasos žodyną

Kaip brangiai pasiskolintus pinigus naudingai perskolinti … pigiau?

Būtume patrauklesni, jeigu nebūtų skundų

Viskas, kas daroma, niekur nedings, liks žmonių gerovei

Kryžkelėje tarp direktyvų apačioms ir apačių balso viršūnėms

Pilietiškumas ar politiškumas?

Kam tos dirbtinės eilės prie taromatų?

Ką išmoko ir ko dar neišmoko opozicija?

Į Vilnių – „indišku“ autobusu skambant rusiškiems „bumčikams“

Ir mūsų rajonas patenka į „partijos šeimos“ įtakos zoną?

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos