„Bazaras“

Gal į daug kalusimų atsakytų privalomas balsavimas?

Širvintiškiai, ko gero, jau pastebėjo, kad išorinės reklamos ir skelbimų stenduose jau atsirado ir rinkimų agitacijai skirtų plakatų. Nuotraukų redagavimo programomis neatpažįstamai atjauninti ir atšviežinti kai kurių partijų veikėjai vėl kvies jais pasitikėti ir, anot garsiojo kombinatoriaus Ostapo Benderio, siūlys opiumą liaudžiai. Tik siūlydami taip ir nepasakys, po kiek tą opiumą pilsto.

Aną dieną Širvintose žvilgsnis užkliuvo už plakatėlio. Tiksliau, žvilgsnis „užlūžo“ perskaičius rinkiminį Darbo partijos šūkį, kuriuo reklamuojamas kandidatas į Seimą tvirtina, jog „atsako už savo žodžius“.

Esmė ta, kad reklaminis šūkis, kuri partija patvirtino dar 2018-aisiais ir buvo skirtas Savivaldybių rinkimams, iki skausmo girdėtas visai kitame kontekste. Pastarąjį dešimtmetį ekranus užplūdusių detektyvinių rusiškų serialų gerbėjams, ko gero, žinomas kriminalinėse struktūrose vartojamas terminas „atsakyti už turgų“.

Kaip čia nepaminėti 2013 metais Vilniaus universiteto dėstytojo dr. Roberto Kudirkos parengto „Kalėjimo, kriminalinio ir narkomanų žargono žodyno“, į kurį jis sudėjo beveik 10 metų trukusių tyrinėjimų rezultatą. Rinkdamas medžiagą šiam žodynui, mokslų daktaras daug laiko praleido kalinių, vagių, narkomanų ir narkotikų platintojų draugijoje. Žodyną sudaro kalėjimo, kriminalinio (kišenvagių ir kt.) ir narkomanų žargono žodžiai bei frazeologizmai. Žodynas skirtas kalbininkams, vertėjams, lietuvių leksikologiją studijuojantiems studentams ir visiems, besidomintiems slengu, socialine dialektologija, subkultūrų kalba ir pan. Tik vargu ar manė, kad jo žodynu gali tekti naudotis bendraujant su pretenduojančiais į Seimą politikais.

Žinoma, toks darbas ne pirmasis ir, ko gero, ne paskutinis. Dar XX a. pradžioje Carinėje Rusijoje buvo išleistas analogiškas žodynėlis, į kurį buvo sutalpinti įvairūs terminai ir posakiai, kriminaliniame pasaulyje žinomi bei vartojami dar ir šiandien. Net internete galima rasti rusišką „Kriminalinio ir pusiau kriminalinio pasaulio žodyną“, kuriame daugybė keistų ar visai kitokią prasmę turinčių žodžių, tarp jų ir turgų reiškiantis tiurkiškos kilmės žodis „bazar“. Nuo šio žodžio kilo net keli posakiai ir išsireiškimai. Darantis „bazarą“ gali reikšti ir kraustantį kišenes viešoje vietoje, ir pliurpiantį žmogų. Na, o be pagarsėjusio posakio „Atsakai už bazarą?“ neapsieina nė viena kriminalinių veikėjų „strielka“, kurioje sprendžiami iškilę nesutarimai tarp klanų.

Tai va. Kyla įtarimas, jog jį galimai ir nusižiūrėjo Darbo partija iš pradžių savivaldos, o dabar jau ir Seimo rinkimams.

Kita vertus, kai partija net knibžda nuo teistų asmenų, o idėjinis jos vadas ir kai kurie lyderiai taip pat teisti, toks skolinys neturėtų stebinti. Nebent įspėtų kitus, kas čia ruošiasi atsakyti už „bazarą“. Juk tame pat internetiniame žodyne paaiškinta, kad kriminaliniame ir pusiau kriminaliniame pasaulyje pliurpiantis („bazarinantis“) žmogus tėra plepys, kuriuo negalima tikėti.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

scroll to top
+