NVSC specialistai įspėja – bunda erkės

Šiltėjant orams bunda erkės – laikini žmogaus ir gyvūnų parazitai bei ligų platintojai. 2021 m. Širvintų rajone registruota 17 susirgimų erkių platinamomis ligomis, iš jų – 14 atvejų Laimo ligos ir 3 atvejai erkinio encefalito. Sirgo 1 vaikas (13 m.) ir 16 suaugusiųjų (31-69 m. amžiaus). 82,35 proc. susirgimų registruoti moterų tarpe. 82,35 proc. sirgusiųjų sudarė kaimo gyventojai. 58,82 proc. užsikrėtusiųjų nematė įsisiurbusios erkės. Atlikus atvejų epidemiologinę diagnostiką, dauguma sergančiųjų nurodė, kad įsisiurbusias erkes pastebėjo po pasivaikščiojimo miške. 2020 metais Širvintų rajone buvo registruoti 44 susirgimai erkių platinamomis ligomis (31 susirgimas Laimo liga bei 13 susirgimų erkiniu encefalitu).

Peržiemojusios erkės aktyvų sezoną dažniausiai pradeda kovo mėnesį ir jis tęsiasi iki pirmųjų šalnų – lapkričio mėnesio. Aktyviausios erkės būna gegužės pabaigoje – birželio pradžioje ir rugpjūčio gale iki rugsėjo vidurio (antroji erkių aktyvumo banga). Tačiau, esant švelniai žiemai, erkių aktyvumo sezonas gali pailgėti. Vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi, yra +5-7° C. Žmonės erkių platinamomis ligomis užsikrečia miškuose bei savo gyvenamojoje aplinkoje (sodyboje, kolektyviniame sode, nuosavo namo kieme, miesto parke). Pažymėtina, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti maistui naudojant nepasterizuotą karvių ar ožkų pieną. Erkės įsisiurbimas neskausmingas, todėl žmogus ar gyvūnas jo beveik nepajunta. Jeigu įsisiurbusios erkės nepastebime, ji gali gerti kraują net iki 15 dienų.

Dažniausiai erkės užkrečia erkiniu encefalitu ir borelioze, kitaip žinoma kaip Laimo liga.

Laimo liga – infekcinis susirgimas, kuriam būdingas odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo požymiai. Persirgus Laimo liga imunitetas nesusidaro (galima susirgti pakartotinai). Nuo šios ligos nėra skiepų, prevencija yra vienintelis ir svarbiausias žingsnis siekiant išvengti užsikrėtimų.

Erkinis encefalitas – viena iš labiausiai paplitusių erkių platinamų ligų Europoje. Tai – sunkus susirgimas, pažeidžiantis centrinę nervų sistemą ir pasireiškiantis sunkiomis bei ilgalaikėmis komplikacijomis. Po šios ligos dažnai stebimi liekamieji reiškiniai. Persirgus įgyjamas imunitetas. Kitaip nei Laimo ligos, erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus. Atlikus vakcinaciją du kartus su 1-3 mėnesių pertrauka tarp skiepų imunitetas susiformuoja vieneriems metams. Po metų suleidus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai pratęsiamas dar trejiems metams. Toliau kas 3-5 metus reikalingos palaikomosios vakcinos dozės. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus, tačiau rekomenduojama pradėti skiepytis žiemą ar ankstyvą pavasarį, kad užtektų laiko imunitetui susidaryti iki erkių sezono pradžios. Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo EE, praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo. Skiepytis rekomenduojama visiems, ypatingai tiems gyventojams, kurie daug laiko praleidžia gamtoje ar miške. Atkreipiame dėmesį į tai, kad vadovaujantis 2004 m. spalio 14 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-716 „Dėl darbuotojų, kurie skiepijami darbdavio lėšomis, profesijų ir pareigybių sąrašo patvirtinimo“, asmenys, kurių veikla susijusi su darbu gamtoje, yra skiepijami darbdavio lėšomis. Visiems kitiems, norintiems pasiskiepyti erkinio encefalito vakcina, reikia susimokėti patiems. Visais su skiepais susijusiais klausimais reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Siekiant apsisaugoti nuo erkių labai svarbios bendrosios profilaktikos priemonės, todėl patariama einant į mišką apsirengti šviesiais drabužiais (ant jų geriau matosi ropojančios erkės), ant galvos užsidėti gerai priglundantį galvos apdangalą, mūvėti ilgas kelnes, sukištas į kojines ar batus, vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo. Labai svarbu naudoti erkes atbaidančius repelentus. Grįžus į namus būtina atidžiai apsižiūrėti savo kūną, nusiprausti po dušu, gerai išsišukuoti plaukus. Vilkėtus rūbus reikėtų pakabinti negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje, kadangi sausame ore erkės išgyvena labai trumpai. Erkinio encefalito sezono metu patartina vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.

Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia kuo skubiau ją ištraukti, o įkandimo vietą nuplauti vandeniu ir muilu, jeigu galima – dezinfekuoti. Apie mėnesį laiko reikėtų stebėti savo sveikatą, o atsiradus paraudimui įkandimo vietoje ar gripą primenantiems simptomams, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kotryna Žigaitė
Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti Širvintų skyriaus vedėjo funkcijas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top