Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Širvintų PSPC

Širvintų PSPC

Kai tenka lankytis ligoninėje ar poliklinikoje kai kuriems pacientams vis dar kyla klausimas, kaip derėtų elgtis, ar reikia gydytojui neoficialiai atsidėkoti pinigais ar dovanomis. Kartais atrodo, kad visi pas gydytojus eina su vokeliu grynųjų pinigų kišenėje. Tačiau sociologiniai tyrimai rodo ir gydytojai sako, kad situacija jau tikrai nebėra tokia. 

Psichologinės paramos ir konsultavimo centro direktorė, psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė-Stripeikienė sako, kad kyšiai medikams sovietmečiu išplitęs ydingas reiškinys, liūdnas to laikotarpio palikimas. Visuomenėje buvo susiformavusi nuomonė, kad duodamas kyšį tu tarytum užsitikrini sau didesnį gydytojo dėmesį, geresnį gydymą. Tačiau toks požiūris vis retesnis. Jaunosios kartos, aukštesnio išsilavinimo ir geriau informuoti žmonės neoficialiai atsidėkoja vis rečiau, o dauguma jaunųjų gydytojų visiškai atsisako imti bet kokias dovanas iš pacientų.

Kyšis nepagerins gydymo

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. Nendrė Černiauskienė sako, kad nė vienas gydytojas nesielgs taip, kad tyčia pakenktų pacientui, o įbruktas kyšis nepadidins jo kvalifikacijos ir profesionalumo. Bet kuriuo atveju jis gydys kaip leidžia jo turimos žinios, sukaupta patirtis, kaip numatyta gydymo schemose.

„Tai įsisąmonina vis daugiau pacientų. Be to, daugelis supranta, kad tiek kyšio ėmimas, tiek jo davimas yra nusikaltimas, kurį daro tiek medikas, tiek pacientas. Tai gresia rimtomis piniginėmis baudomis, o gydytojas rizikuoja netekti licencijos“, – sako dr. N. Černiauskienė.

Kyšis žemina ir gadina santykius

Apie savo neigiamą požiūrį į pacientų kyšininkavimą vis garsiau kalba ir patys medikai. „Požiūris į kyšininkavimą yra griežtai neigiamas, – sako Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Liudmila Braškienė. – Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad sveikatos priežiūros sistema yra laikoma viena korumpuočiausių sričių. Mano manymu, korupcija sveikatos sektoriuje nėra tiek plačiai paplitusi, kiek stipriai įsišaknijusi ši visuomenės nuomonė“.

Pašnekovė tikina, kad kyšininkavimo mastai mažėja, o visuomenės sąmoningumas didėja: „Kiekvienas pacientas turi suprasti, jog gydytojai turi savo pareigas ir jos neturi būti vykdomos tik davus kyšį. Juk medikai pasirinko tokią profesiją ne dėl „dovanėlių“, o dėl noro padėti žmonėms. Kai pacientai siūlo atsidėkoti, įstaigos darbuotojai jaučiasi tikrai nesmagiai. Juk gydytojų pareiga ir atsakomybė – visiems vienodai gerai teikti numatytas paslaugas“.

Širvintų poliklinikoje informacija antikorupcine tematika yra viešai skelbiama ir prieinama tiek medikams, tiek pacientams. Darbuotojai dalyvavo mokymuose, žino kaip elgtis ir kam reikia pranešti pastebėjus korupcijos apraiškas įstaigoje. Širvintų PSPC vadovė L. Braškienė džiaugiasi, jog atsiranda daugiau pagarbos tiek gydytojui, tiek pačiam sau. „Svarbu yra kurti žmogišką ilgalaikį tarpusavio santykį ir bendradarbiavimą tarp pacientų ir medikų. O toks santykis grindžiamas augančiu paciento pasitikėjimu gydytoju iš vienos pusės ir besąlygišku gydytojo profesinės etikos laikymusi iš kitos pusės. Vis dėlto manyčiau, jog kuriant šį bendradarbiavimo santykį pirmiausia gydytojas turi „ištransliuoti“ žinią, jog juo galima pasitikėti be „dovanėlių“, – sako L. Braškienė.

Skatina apie korupciją pranešti telefonu 112

Pacientams patariama įsiklausyti į medikų bendruomenės atstovų nuomonę, kad ne kyšis gydo. Jis tik gali įžeisti ir pažeminti gydytoją, sugadinti gydytojo ir paciento tarpusavio santykius, kurie taip pat lemia gydymo sėkmę.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. N. Černiauskienė akcentuoja, kad ir gydytojai, ir pacientai skatinami pranešti apie bet kokias korupcijos apraiškas sveikatos priežiūros įstaigose. Yra pavyzdžių, kai buvo iškeltos baudžiamosios bylos ir buvo paskirtos kelis kartus už kyšį didesnės piniginės baudos. Neseniai įsigaliojo nauja tvarka ir apie korupcines veikas galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Užs. Nr. 124

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Neoficialių padėkų gydytojams mažėja”

  1. ? parašė:

    o kas juos vaikė? Išėjo geresnės duonos ieskotis. Lai eina. Uztat liko labai geros gydytojos.

  2. rinkejas parašė:

    tai kad nebėra Širvintose kam ir dėkoti, visi gydytojai išvaikyti

Comments are closed.

scroll to top