Kol kas panaudota tik 16 proc. skirtų lėšų

Rajono vaikai sveikatą grąžinančiam gydymui važiuoja ir į Druskininkų vaikų reabilitacijos sanatoriją "Saulutė"

Rajono vaikai sveikatą grąžinančiam gydymui važiuoja ir į Druskininkų vaikų reabilitacijos sanatoriją "Saulutė"

Įvairiose šalies žiniasklaidos priemonėse rašoma, kad Lietuvoje vaikų sanatorinio gydymo srityje susiklostė sunkiai suprantama situacija. Tėvai skundžiasi, kad gydytojai nelinkę ligotų vaikų siųsti į sanatorijas, jų darbuotojai dejuoja, kad sanatorijos stovi tuščios, ligonių kasos tikina, kad lėšų vaikų sanatoriniam gydymui skiriama pakankamai, gydymo įstaigos tai patvirtina ir dar paaiškina, jog pinigų gaunama netgi daugiau, nei yra ligotų vaikų, kuriuos būtų galima siųsti į sanatorijas…

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas spaudai Kazys Žilėnas „Širvintų kraštą“ informavo, kad 2008 metais Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas vaikams suteiktoms medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugoms apmokėti skyrė 30 136 000 litų (su papildomomis rezervo lėšomis), tačiau panaudoti buvo tik 25 567 692,56 Lt, 2009 metais skirta – 26 550 300 Lt, panaudota – 23 487 861,84 Lt, 2010 metais skirta – 24 594 000 Lt.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos Statistikos skyriaus vedėja Ryta Treigienė „Širvintų kraštui“ sakė, kad Širvintų savivaldybės gydymo įstaigų (VšĮ Širvintų ligoninė, VšĮ Širvintų  rajono pirminės sveikatos priežiūros centras, UAB „Širvintų sveikatos centras“) vaikų siuntimams medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui 2010 metais skirta 93 824 litai. Širvintų savivaldybės, kaip ir kitų savivaldybių, vaikai gydosi ir kitose stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kur po stacionarinio gydymo gali gauti siuntimą medicininei reabilitacijai.

Kazys Žilėnas rašo: „Visada buvo ir yra siekiama, kad ne mažiau kaip 20 proc. lėšų, numatytų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti, atitektų vaikų gydymui.

Tačiau kasmet ne visos lėšos, skirtos vaikų medicininės reabilitacijos paslaugoms apmokėti, yra panaudojamos. Tai sąlygoja keletas priežasčių: medicininės reabilitacijos paslaugos buvo suteiktos vaikui gydantis stacionare, tėvai dėl šeimyninių aplinkybių atsisako vaikams siūlomos medicininės reabilitacijos, slaugantys asmenys turi mokėti priemokas sanatorinėse gydymo įstaigose, tėvai dėl nepakankamo mokymo lygio atsisako į sanatorijas išleisti mokyklinio amžiaus vaikus, kūdikiai ir vaikai iki 3 metų amžiaus be slaugančio asmens į sanatorijas nepriimami (pablogėja paslaugos prieinamumas vaikams iš globos namų ar asocialių šeimų), mažėjo vaikų gimstamumas. Taip pat dėl tėvų siekių suderinti savo kasmetines atostogas su vaikų gydymu sanatorijoje vaikai netolygiai siunčiami į medicininės reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas. Su apgailestavimu tenka konstatuoti, kad Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos nurodytų priežasčių paveikti negali.“

Anot Rytos Treigienės, 2010 metų sausio-balandžio mėnesiais mūsų rajono gydymo įstaigos (VšĮ Širvintų ligoninė, VšĮ Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centras, UAB „Širvintų sveikatos centras“ – red. pastaba) įsisavino tik 16,75 proc. metams skirtų vaikų medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo lėšų (galėjo įsisavinti 33 proc.). Informacija apie medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo lėšų panaudojimą kiekvieną mėnesį atnaujinama Vilniaus teritorinės ligonių kasos internetiniame tinklalapyje (www.vilniaustlk.lt) – įstaigos ir patys gyventojai gali šią informaciją surasti. Dėl nepakankamo vaikų medicininei reabilitacijai skirtų lėšų panaudojimo gydymo įstaigoms priminta raštu.

VšĮ Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytojos pavaduotoja medicinos reikalams Nijolė Opanovičienė sakė, kad šiemet į Sanatorijas buvo išvažiavę 13 vaikų. Ji taip pat pabrėžė, kad pavasarį dėl to, kad nenori atitrūkti nuo mokyklos ir dėl šaltoko oro, tėvai nelabai nori siųsti savo vaikų į sanatorijas. O ir patys vaikai be tėvų (tėvai kartu važiuoja, iki vaikui sukaks 7 metai) nelabai nori važiuoti į sveikatą grąžinančias gydymo įstaigas. Anot Nijolės Opanovičienės, vaikai dažniausiai važiuoja į Abromiškes, rečiau – į Druskininkų sanatoriją „Saulutė“, ir tik kelių vaikų tėvai nusprendžia savo vaiką siųsti į Palangos sanatoriją. Šiuo metu irgi yra ruošiami dokumentai vaikų reabilitaciniam gydymui. Tačiau, pasak Nijolės Opanovičienės, nėra tiek norinčių į sanatorijas važiuoti vaikų, kiek norima. Po traumų ir operacijų vaikai visada važiuoja į sanatorijas sveikatą grąžinančiam gydymui, reguliariai ten gydosi sergantys stuburo osteochondroze, beveik visada reabilitacijai važiuoja vaikai, sergantys bronchine astma, tačiau po plaučių uždegimo retai kuris nori važiuoti į sanatorijas.

Ivona Komarovska

Nuotrauka: www.lrytas.lt

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+