Galbūt sutapimas, tačiau darbuotojų sveikata „pasitaisė“ tik tada, kai sunerimusi įstaigos vadovė kreipėsi į „Sodrą“

Didžiausio mūsų rajone Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Liudmila Braškienė neslepia kartais sulaukianti įmonės vadovų prašymų „patikrinti“, „pasidomėti“, ar jų darbuotojams teisėtai išduodami ligos biuleteniai. Tai, kad darbuotojai yra linkę piktnaudžiauti savo tikromis ar tariamomis ligomis, yra vieša paslaptis, kurią pripažįsta ir ligos atveju apdraustiesiems pašalpas mokanti „Sodra“. Dirbantys šalies gyventojai moka ligos socialinio draudimo įmokas, o jeigu suserga ir gydytojas išduoda nedarbingumo pažymą, jie gauna ligos socialinio draudimo išmoką iš „Sodros“, kuri siekia 80 proc. jų buvusio atlyginimo. 

Dažniausiai manoma, kad žmonės tuo piktnaudžiauja norėdami išspręsti asmeninius reikalus, kai darbas tampa kliūtimi kokiai nors asmeninei veiklai, pavyzdžiui – šventėms, neatidėliotinų reikalų tvarkymui, išvykoms. Neretai liga prisidengiama, kai kyla rimtų problemų darbe, juk sergančio žmogaus negalima atleisti iš darbo, skirti užduočių, kurių šis nenori atlikti. Žinoma, būna ir priešingų atvejų, kai darbuotojai yra skatinami imti nedarbingumo pažymas, kad taip būtų taupomos darbdavio mokamos lėšos. Kartais negaudami vėluojančių atlyginimų, darbuotojai savo iniciatyva pinigų „prasimano“ iš „Sodros“. Tokiu atveju ekonominių problemų prispausti darbdaviai tik trina rankas.

Turbūt kiekvienas esate girdėję apie tariamą vieną ar kitą atvejį, kai Širvintose neva už sutartą atlygį ar „gražias akis“ kai kurie gydytojai, sakykime taip, išrašo nedarbingumo lapelius. Sunku pasakyti, kiek tokios kalbos yra pagrįstos, bet, žinia, dūmų be ugnies nebūna.

– Jeigu kyla abejonių, jog pažyma išduota nepagrįstai žmogui, kuris iš tiesų neserga, ligos išmoka jam nepriklauso ir ją mokant būtų padaryta žala visuomenei. Todėl kilus abejonių dėl nedarbingumo pažymos pagrįstumo, gydymo įstaigos gydytojų konsultacinė komisija (GKK), kurioje dalyvauja ir „Sodros“ atstovai, tikrina, ar iš tiesų pažyma išduota pagrįstai ar kokia yra paciento būklė, ar jis laikosi nustatyto gydymo režimo, ar jis yra nedarbingas, – „Širvintų kraštui“ apie tokias situacijas aiškino „Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

GKK kompetenciją tiriant tokius atvejus patvirtino ir Liudmila Braškienė, paaiškinusi, kodėl nei ji, nei įstaigos gydytojai neteikia jokios informacijos apie aplinkybes, kuriomis buvo išduota nedarbingumo pažyma.

– Pagaliau, yra asmens duomenų apsaugos reikalavimai, o visa informacija apie žmogaus sveikatos būklę yra medicininė paslaptis, kuri gali būti atskleista tik pačiam pacientui ar jo įgaliotam asmeniui. Todėl tokiems vadovams, kurie galbūt ir turi rimto pagrindo abejoti apie esamą savo darbuotojų sveikatos būklę, visada patariu kreiptis į „Sodrą“ ir oficialiai paprašyti, kad GKK būtų išsiaiškinta, ar asmeniui buvo pagrįstai nustatytas nedarbingumas.

Liudmila Braškienė iš dalies patvirtino „Širvintų kraštą“ pasiekusį gandą, kad su panašia situacija buvo susidūręs ir Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Mūsų žiniomis, ilgą laiką dėl darbuotojų ligos nedirbo vienas įstaigos padalinys. Beje, nedarbingumo pažymas PSPC darbuotojams buvo išdavusi kita sveikatos priežiūros įstaiga.

– Neminėdama konkrečių asmenų, nes tai pažeistų jų privatumą, galiu tik pasakyti, jog turėjome atvejį, kai dėl beveik tuo pačiu metu susirgusių kelių darbuotojų ir gana ilgo jų nedarbingumo laikotarpio tęsimo buvo sutrikdytas vieno įstaigos padalinio darbas. Tai galėjo smarkiai atsiliepti mūsų teikiamų paslaugų kokybei, jeigu nebūtų skubiai imtasi priemonių užtikrinti, kad pacientams laiku būtų suteiktos visos jiems būtinos paslaugos. Manau, kad ypatingų nepatogumų dėl šios situacijos pacientai nepajuto (bent jau skundų dėl to negavome), nes pavyko operatyviai išspręsti visus kylančius nesklandumus. Šiuo metu įstaiga jau dirba įprasta tvarka, – sakė Liudmila Braškienė.

Direktorė pripažino, kad įvertinusi minėtą situaciją, nustatyta tvarka kreipėsi į „Sodrą“ su prašymu patikrinti nedarbingumo pažymėjimų VšĮ Širvintų rajono PSPC darbuotojoms išdavimo ir jų tęsimo pagrįstumą. Gautas oficialus atsakymas, kad šiuo atveju nedarbingumo pažymėjimai darbuotojoms išduoti vadovaujantis LR sveikatos ministro patvirtintų jų išdavimo taisyklių reikalavimais.

– Nenorėčiau, kad dėl šio atvejo kiltų spekuliacijų, tačiau negaliu paneigti ir to, kad toks kreipimasis yra veiksminga priemonė iš vienos pusės sudrausminti darbuotojus jų galimų piktnaudžiavimų atvejais, o iš kitos pusės – patvirtinti arba išsklaidyti darbdavio abejones dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo tam tikromis aplinkybėmis pagrįstumo, – prisipažino PSPC vadovė.

Pasidomėjus apie šį konkretų atvejį, jo nepanoro komentuoti ir „Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis. Jis apgailestavo, tačiau sakė, kad „gandų komentuoti negali“.

– „Sodra“ rūpinasi, kad visos išmokos, taip pat ir ligos, gyventojams būtų skiriamos ir mokamos pagrįstai – nebūtų piktnaudžiavimo ar sukčiavimo, nes tai visų gyventojų sumokėtos įmokos- kiekvieno iš mūsų pinigai ir jie turi būti leidžiami itin atsakingai, – savo atsakyme teigė skyriaus vadovas ir pridūrė, kad labai svarbu žinoti, jog pati „Sodra“ neturi kompetencijos nustatyti diagnozės ir įvertinti ar žmogui nedarbingumo pažymėjimas išduotas ir ligos išmoka mokama pagrįstai. – Tai gali nustatyti tik gydytojai. Tokiu atveju gydytojų konsultacinės komisijos kiekvieną atvejį vertina individualiai.

Anot Sauliaus Jarmalio, ši kontrolė vykdoma ir kitu lygmeniu: operatyviajai laikinojo nedarbingumo kontrolei atvejus, dėl kurių kyla įtarimų, atrenka programinė įranga – Elektroninių pažymėjimų tvarkymo sistema. Tuomet sistemos atrinkti atvejai tikrinami individualiai. O jei vadovams kyla abejonių, galima iš karto kreiptis į „Sodrą“.

– Pranešti apie piktnaudžiavimą nedarbingumo pažymėjimais galima bendruoju „Sodros“ informacijos telefonu 1883. Pranešėjo anonimiškumas garantuojamas, o kiekvienas pranešimas perduodamas „Sodros“ specialistams ir tiriamas, – apie tokias situacijas aiškino „Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas.

Atsakyme „Širvintų kraštui“ teigiama, kad pernai reaguodama į šalies darbdavių, gyventojų, kitų institucijų prašymus patikrinti, ar pagrįstai išduoti nedarbingumo pažymėjimai, „Sodra“ iškvietė beveik 600 asmenų, dar apie 1000 – gavus kito pobūdžio informacijos.

„Vis dėlto didžioji dalis pažeidimų nustatoma vykdant operatyviąją laikinojo nedarbingumo kontrolę, kai gyventojai sveikatos būklės ir darbingumo įvertinimui atrinkti programinės įrangos – Elektroninių pažymėjimų tvarkymo sistemos (EPTS) pagalba – beveik 23 tūkst. atvejų ir beveik 8000 – pagal rizikingų atvejų sąrašą.

Iš viso per 2017 m. į gydytojų konsultacines komisijas iškviesti 32,5 tūkst. asmenų. Kontrolė yra itin efektyvi ir nukreipta į įtarimų keliančius atvejus, o daugelis pacientų nedelsiant „pasveiksta“ – net 85 proc. įtartinų atvejų žmogus pripažįstamas darbingu.

Gyventojui tokiu atveju nutraukiamas ligos išmokos mokėjimas, o jeigu yra įrodymų, jog jis, gaudamas ligos išmokas, nesilaikė gydytojo nustatyto režimo, jam gali tekti sugrąžinti iš „Sodros“ gautas išmokas,“ – rašoma „Sodros“ atsakyme, kuriame užsimenama ir apie galimas sankcijas piktnaudžiaujančioms sveikatos priežiūros įstaigoms. Pasirodo, jeigu nustatoma, kad Asmens sveikatos priežiūros įstaiga nedarbingumo pažymėjimus išduoda nepagrįstai, „Sodra“ gali nutraukti sutartį dėl teisės išduoti elektroninius nedarbingumo pažymėjimus. Tokiu atveju šios sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai tokių pažymėjimų nebegalėtų išduoti. Jeigu „Sodros“ biudžetui dėl neteisėtų veiksmų padaroma žala, ji išieškoma iš kaltininko.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+