+

Donoro kortelė

Pokalbį apie organų donorystę šeimoje gali paskatinti pamatytas siužetas per televiziją šia tema ar perskaitytas straipsnis. Matydamas, kad tai yra pretekstas pokalbiams, Nacionalinis transplantacijos biuras gražiausių pavasario švenčių metu kviečia tokiam pokalbiui šeimoje ir skelbia informaciją apie sutikimo organų donorystei pasirašymo skaičius – kiek gi tautiečių sutinka donorystei po mirties.

Svarbiausia – pokalbis su artimaisiais

Sutikimą organų donorystei gali išreikšti bet kuris veiksnus Lietuvos pilietis, sulaukęs 18 metų. Jaunesni asmenys tokios valios pareikšti negali. Tai yra vienintelis apribojimas: įtakos pasirašant sutikimą neturi nei senyvas amžius, nei esamos ar persirgtos ligos, nei vartojami vaistai. Sutikimo donoro kortelei gauti pasirašymas nereiškia, kad žmogus taps organų donoru – tai tėra asmens valios išraiška, kad jis po savo mirties sutinka padovanoti savo organus transplantacijai. O tokią valią gali išreikšti bet kokio amžiaus žmogus – ir jaunas, ir senas. Ne žmogaus amžius, o jo sveikatos būklė lemia, ar organai po mirties tiks transplantacijai. Pildant sutikimą, sveikatos niekas netikrina. Donoro sveikatos būklė tiriama tiktai tuomet, kai jis pradedamas ruošti donorystei – tai yra tik po ligoninės reanimacijos skyriuje konstatuotos specifinės – smegenų – mirties. Tai – svarbiausia sąlyga organų donorystei. Jei asmuo, pasirašęs sutikimą po mirties padovanoti organus donorystei, miršta kitur ir kitomis aplinkybėmis, organų donoru jis netampa.

Turint paties žmogaus sutikimą arba gavus jo artimųjų pritarimą, ligoninėje atliekami išsamūs medicininiai tyrimai: jų metu nustatoma, ar organai ir audiniai tinka transplantacijai. Jei žmogus sutikimo donorystei nebūna pasirašęs arba jei apie organų donorystę jis su artimaisiais nebūna pakalbėjęs, ištikus nelaimei jiems sunku pasiryžti dovanoti mirusiojo organus donorystei: jie nežino, ar žmogus pats būtų tam pritaręs. Todėl labai svarbu rasti laiko pokalbiui su namiškiais šia svarbia tema. Paradoksalu, bet smegenų mirtis dažniausiai konstatuojama žmonėms, kurie nebuvo pasirašę sutikimo donorystei.

Laukiančiųjų – beveik 400

2019 metų balandžio 1 dienos duomenimis, transplantacijos laukia 394 Lietuvos gyventojai. Iš jų 170 laukia inksto transplantacijos, 8 – kasos ir inksto komplekso transplantacijos, 46 – širdies transplantacijos, 7 – plaučių transplantacijos, 3 – širdies ir plaučių komplekso transplantacijos, 71 – kepenų transplantacijos, 89 – ragenos transplantacijos.

Sutikimą organų donorystei jau yra pasirašę 29 707 Lietuvos gyventojai – 19 613 moterų ir 10 094 vyrai.

Vertinant pagal apskritis, daugiausia sutikimų – 11 283 – yra pasirašę Vilniaus apskrities gyventojai. Kauno apskrities gyventojai yra pasirašę 5784 sutikimus, Šiaulių apskrities gyventojai – 2738 sutikimus, Klaipėdos apskrities gyventojai – 2459, Panevėžio apskrities gyventojai – 2351, Alytaus apskrities gyventojai – 1424, Marijampolės apskrities gyventojai – 1394 sutikimus. Utenos apskrities gyventojai yra pasirašę 977 sutikimus, Telšių apskrities gyventojai – 775, Tauragės apskrities gyventojai – 522 sutikimus.

Vertinant pagal amžiaus grupes, dažniausiai sutikimą donorystei išreiškia jaunimas – 18-30 metų gyventojai, jie iš viso yra pasirašę 16 503 sutikimus. 31-40 metų gyventojai yra pasirašę 7477 sutikimus, 41-50 metų gyventojai – 3749 sutikimus, 51-60 metų gyventojai – 1385 sutikimus, 61-70 metų gyventojai – 452 sutikimus, 71-80 metų gyventojai – 117 sutikimų, 81 metų ir vyresni gyventojai – 15 sutikimų.

Kaip minėta, Vilniaus apskrities gyventojai yra pasirašę 11 283 sutikimus donorystei (7240 moterų ir 4043 vyrai). Iš jų Elektrėnų savivaldybės gyventojai yra pasirašę 169 sutikimus (115 moterų ir 54 vyrai). Šalčininkų rajono gyventojai yra pasirašę 58 sutikimus (37 moterys ir 21 vyras). Širvintų rajono gyventojai yra pasirašę 101 sutikimą (64 moterys ir 37 vyrai). Švenčionių rajono gyventojai yra pasirašę 107 sutikimus (76 moterys ir 31 vyras). Trakų rajono gyventojai yra pasirašę 209 sutikimus (148 moterys ir 61 vyras). Ukmergės rajono gyventojai yra pasirašę 290 sutikimų (200 moterų ir 90 vyrų). Vilniaus miesto gyventojai yra pasirašę 9694 sutikimus (6186 moterys ir 3508 vyrai). Vilniaus rajono gyventojai yra pasirašę 655 sutikimus (414 moterų ir 241 vyras).

NTB informacija

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

Iš Astravo atominės elektrinės pasklidus radiacijai, jodo preparatų tabletes turėtų gerti ir širvintiškiai

Skaičiai rodo: mažėjant šernų, Afrikinis kiaulių maras kelia koją iš Širvintų rajono

Nuo žvaigždučių iki kavos puodelių. Kuo daugiau – tuo geriau!

Ministras A. Veryga ragina patikrinti vaikų sveikatą iki mokslo metų

Apie žarnyno infekcines ligas

Poliklinikoje įdiegta eilių valdymo sistema

„Stebuklingam“ Sibiro augalui – pašto ženklas ir atvirukas

Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės – Širvintų rajone

Didmiesčių ligoninės atsigauna, o rajoninės?

Pagalba šeimos gydytojui – 113 kabinetas

„Visą laiką viduje jausdavau, kad noriu padėti žmonėms“

Pirmieji Lietuvoje: Širvintų rajono PSPC veikia nauja telefonijos sistema

Apie tymus

Psichologė įvardijo, kokie sunkumai lydi iš nedarnių šeimų kilusius suaugusiuosius

A. Veryga: „Gaila, kad sveikatos apsaugos sistemos problemos yra aukojamos vardan trumpalaikių „konservatorių“ politinių interesų“

Širvintų rajonas kaunasi dėl „manekenių krašto“ titulo, bet tai nėra gerai

Sergamumas didėja

Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Tūkstančiai širvintiškių parašų A. Verygai

Širvintų rajono vanduo saugus

Kviečiame pasirašyti peticiją už Širvintų ligoninės išsaugojimą!

Dar vienas skundas. Ar prisimenate, kas dėjosi Širvintų ligoninėje?

Seminaras maitinimo įmonių darbuotojams

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+