Nepabuvęs kareivėliu…

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Nuo 2014-ųjų kiekvienais metais į Lietuvos kariuomenę pašaukiama apie 3 tūkstančius karo prievolininkų. Šiais metais tėvai ir jų atžalos jau gali būti ramūs, nes spalio 10 dieną į du Lietuvos kariuomenės dalinius Rukloje atvykus paskutiniesiems 502 šauktiniams buvo paskelbta 2016 metų šaukimo į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pabaiga. Vis dėlto reikia žinoti, kad Seimas nutarė pratęsti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą iki 2022 metų. Pirmiausia į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą bus šaukiami jaunuoliai, kurie patys pareikš norą tarnauti. Tik nesurinkus nustatyto skaičiaus savanorių, toliau jau privalomąja tvarka bus šaukiami karo prievolininkai nuo 19 iki 26 metų (įskaitytinai). Internetiniame puslapyje „Informacija apie šaukimą į privalomąją karo tarnybą“ rašoma, kad šauktinių sąrašai pagal regionus sudaromi atsitiktine tvarka naudojantis kompiuterių programa. Lapkričio 3 dieną krašto apsaugos ministras Juozas Olekas pasirašė įsakymą, kuriuo nustatė, kad 2017 metų šaukimo į nuolatinę privalomąją karo tarnybą pradžia – sausio 4 diena. Tą dieną, stebint visuomenės atstovams, bus sudaromas 2017 metų karo prievolininkų sąrašas. Informaciniame pranešime skelbiama, kad pats šaukiamųjų sąrašas bus skelbiamas ne vėliau kaip per mėnesį nuo jo sudarymo. Kitąmet į tarnybą planuojama pakviesti kiek daugiau nei 3,5 tūkst. karo prievolininkų. Be to, pagal Seimo priimtas įstatymų pataisas atsisakyta tvarkos, kuomet nurodymai karo prievolininkams buvo siunčiami registruotu paštu – nuo šiol jie turės tikrinti informaciją internete. Sąrašas, kaip ir iki šiol, bus skelbiamas interneto svetainėse kam.lt, karys.lt ir sauktiniai.kam.lt. Po informacijos paskelbimo krašto apsaugos sistemos tinklalapiuose reikiamus dokumentus karo prievolininkas galės pateikti atvykęs į Regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių arba elektroniniu ar registruotu paštu, per kontaktinį centrą. Vėliau viešai paskelbtame karo prievolininkų sąraše jis pamatys ir informaciją, kada ir kur jam atvykti pasitikrinti sveikatą. Konkreti sąrašo paskelbimo data bus pranešta krašto apsaugos sistemos ir viešose visuomenės informavimo priemonėse.

Ne paslaptis, kad toli gražu ne kiekvienas jaunuolis ir fiziškai, ir psichologiškai pasirengęs tarnybai kariuomenėje. O dar labiau dėl savo vaikų jaudinasi ir išgyvena jų tėvai. Betgi populiarioje liaudies dainoje dainuojama: „nepabuvęs kareivėliu, nebus geras artojėlis“… Ar šie žodžiai neprarado savo aktualumo šiais laikais? Apie tai ir apie kitus dalykus kalbamės su Rukloje dislokuoto Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Vado grupės viešųjų ryšių karininku kpt. Gintaru Striupaičiu.

– Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomasis pulkas. Kam jis reikalingas?

– Jonušo Radvilos mokomasis pulkas yra vartai į Lietuvos kariuomenę. Tai yra pradinė karių rengimo mokykla. Pirmąsias aštuonias savaites šauktiniai kariai dalyvauja Baziniame kario kurse, kurio metu lanko teorines paskaitas, mokosi Rikiuotės ir Karo tarnybos statutų, įgyja karinės taktikos, inžinerijos, topografijos, ryšių ir medicinos žinių, susipažįsta su ginklais ir ryšio priemonėmis. Po Bazinio kario kurso prasideda karių specialistų rengimo etapas. Kolektyvinio rengimo metu šauktiniai mokomi veikti savo padalinio sudėtyje, atlikti jiems paskirtas užduotis.

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Mokomajame pulke baigę 8 savaičių Bazinį kario kursą ir išklausę specialisto rengimo etapą, likusius šešis (kolektyvinio rengimo) mėnesius kariai tarnauja pačių pasirinktuose daliniuose – Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Štabo bei Ryšių kuopose, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalione, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione bei Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione.

– Jūsų pulke mokosi tik šauktiniai?

Pagrindinė Mokomojo pulko užduotis – vykdyti bazinį karinį rengimą, kurio tikslas – Lietuvos kariuomenei parengti karius, gebančius atlikti individualias užduotis taikos ir kovinių veiksmų sąlygomis, ugdyti karių savybes ir vertybes, suteikti teorinių žinių ir praktinių įgūdžių, būtinų ginklu ginant valstybę. Bazinį karinį rengimą mes vykdome privalomosios pradinės karo tarnybos kariams, kariams – savanoriams, Karo akademijos kariūnams, Lietuvos policijos kursantams.

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

– Jaunuoliui su „vakarykštėmis“ buvusiomis teisėmis ir dideliais norais pirmomis tarnybos dienomis, matyt, sunku? Ar greitai šauktiniai adaptuojasi?

– Čia jau veikia psichologija. Natūralu, jog atvykus į naują, žmogui nežinomą vietą reikalingas tam tikras laikas priprasti prie naujos tvarkos. Tai, žinoma, yra iššūkis, pirmas žingsnis į savarankiškumą. Tačiau didžioji dalis jaunuolių gana normaliai adaptuojasi per porą savaičių.

– Vis dėlto, kokie patys sunkiausi išbandymai kariui?

– Sunkiausia yra išeiti iš komforto zonos, t.y. palikti žinomą aplinką, draugus ir pradėti tarnybą. Kitas sunkumas – tai didesni fiziniai krūviai ir apribotas interneto prieigų naudojimas (jis – tik laisvu nuo tarnybos laiku).

– Ar reikia tarnybai kariuomenėje ruoštis iš anksto? Ir fiziškai, ir, matyt, morališkai?

– Tiems, kurie sportuoja ir domisi tarnyba iš anksto, be jokios abejonės, yra žymiai lengviau visomis prasmėmis.

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

Akimirka iš iškilmių...

– Spalio mėnesį šauktiniai davė priesaiką. Tai jaunam kariui svarbi ir iškilminga ceremonija?

– Vadovaujantis Karo tarnybos įstatymu, visi kariai turi duoti priesaiką ne vėliau, kaip per tris savaites nuo tarnybos kariuomenėje pradžios. Tad Mokomajame pulke visi tarnaujantys kariai prisiekia trečios savaitės pabaigoje (dažniausiai penktadienį). Iki to laiko jie jau būna susipažinę su rikiuotės statutu, laipsniais bei išmokę žygiuoti. Taip, priesaika yra iškilminga ir jai yra ruošiamasi. Šventėje dalyvauja karių artimieji, rajono savivaldos atstovai, dalinių vadai ir kiti garbingi svečiai. Spalio 21 dieną Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, Rukloje, vyko nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių ir karių savanorių priesaikos ceremonija, kurios metu Lietuvai prisiekė per 500 karių. Jaunuoliai savanoriškumo pagrindu į kariuomenę atvyko iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Utenos ir Klaipėdos apskričių.

Remigijus Bonikatas
Nuotraukos iš Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko facebook paskyros

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top