Valgiaraščius suderino ne visos mokyklos

maistas

Švietimo įstaigose vaikams turėtų būti sudarytos sąlygos pavalgyti šilto maisto.

Pernykštė naujovė – nustatytas higienos normas atitinkantis vaikų maitinimas mokyklose tuomet sukėlė daug sumaišties švietimo įstaigose – virėjos su nerimu sudarinėjo valgiaraščius, atitinkančius rekomenduojamas paros maisto medžiagų ir energijos normas, o direktoriai paruoštus valgiaraščius derino su Visuomenės sveikatos centru. Tačiau ši naujovė, privertusi nerimauti tikriausiai kiekvieną švietimo įstaigos vadovą bei virėjas, ir lėmė tai, kad beveik visos mokyklos iki rugsėjo 1 dienos susitvarkė su nauja užduotimi ir valgiaraščius suderino laiku. Tačiau šiemet švietimo įstaigų vadovai, matyt, atsipalaidavo, nes iki rugsėjo 18 dienos 4 mokyklos nebaigė derinti valgiaraščių, o viena jo net nepateikė.
 
Vadovaujantis higienos normomis, mokinių maitinimas turi atitikti fiziologinius jų amžiaus ypatumus bei sveikos mitybos principus ir taisykles. Bendrojo lavinimo mokyklose maitinimas turi būti organizuotas taip, kad būtų sudarytos sąlygos visiems pavalgyti šilto maisto, o ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikai turi būti maitinami vietoje pagamintu šiltu maistu. Tiek mokyklose, tiek ikimokyklinėse ugdymo įstaigose maitinimas turi būti organizuojamas pagal valgiaraščius, patvirtintus mokyklos vadovo, ir suderintus su visuomenės sveikatos centru. Valgiaraščiai privalo būti sudaromi atsižvelgiant į rekomenduojamas paros maisto medžiagų ir energijos normas vaikams bei patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašus pagal mokinių amžiaus grupes.
 
Nors jau beveik baigiasi pirmasis mokslo metų mėnuo, bet, anot Vilniaus visuomenės sveikatos centro Širvintų filialo vyriausiosios specialistės Gražinos Ivanauskienės, iki praėjusio penktadienio ne visos Širvintų rajono mokyklos buvo suderinusios valgiaraščius. Štai Musninkų vidurinė mokykla pagal amžiaus grupes (7-10, 11-14 ir 15-18 metų) turėjo suderinti 3 valgiaraščius. Tačiau iki rugsėjo 18 dienos buvo suderintas tik vienas, o du – grąžinti derinti. Nebaigtas derinti ir Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos valgiaraštis. Jis grąžintas gimnazijai taisyti, nes prie maisto produktų nenurodyta energinė vertė. Kernavės Juozo Šiaučiūno pradinio ugdymo skyrius vis dar derina valgiaraštį, o Bartkuškio pagrindinei mokyklai dar liko suderinti 7-10 metų amžiaus grupės valgiaraštį. Čiobiškio pagrindinė mokykla iki praėjusio penktadienio valgiaraščio derinti net nebuvo pateikusi.
 
Gražina Ivanauskienė patikino, kad, kaip ir numatyta higienos normoje, visų kitų mokyklų pateiktuose valgiaraščiuose prie kiekvieno patiekalo nurodyta jo energinė vertė (kcal), maisto produktai bei jų kiekiai. Apskaičiuoti kiekvienos dienos ir vidutiniai (ne mažiau kaip 10 dienų valgiaraščių) baltymų, riebalų, angliavandenių kiekiai (g) ir energinė vertė.
 
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai reikalauja, kad maisto paruošimas ir patiekalų įvairumas turi atitikti vaikų amžiaus ypatumus ir sveikos mitybos principus bei taisykles. Sudarant valgiaraštį jie pataria atsižvelgti į tai, kad mokyklinio amžiaus vaikams pusryčiai turėtų sudaryti 25 proc. su maistu per parą gaunamos energijos, pietūs 30-40 proc., priešpiečiai arba pavakariai, jeigu tokie yra, – 15 proc., vakarienė – 20-25 proc.
 
Mokinių maitinimui tiekiamų maisto produktų asortimentas sudaromas vadovaujantis rekomenduojamų ir nerekomenduojamų maisto produktų grupėmis.
 
Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintomis higienos normomis „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, rekomenduojamos maitinimui maisto produktų grupės yra – daržovės, bulvės, vaisiai, uogos (ypač iš ekologinės gamybos ūkių) ir jų patiekalai, sultys (ypač šviežios); grūdiniai (duonos gaminiai, kruopų produktai) ir ankštiniai produktai; pienas ir pieno produktai (ypač liesi); liesa mėsa (paukštiena, jautiena, veršiena, triušiena ir kt.) ir jos produktai; žuvis ir jos produktai; augalinis aliejus, kiaušiniai, geriamasis vanduo ir natūralus mineralinis bei šaltinio vanduo (negazuoti).
 
Tarp nerekomenduojamų maisto produktų grupių: bulvių traškučiai ir kiti riebaluose virti gaminiai; saldainiai, konditerijos gaminiai su kremu ir (ar) šokoladu; nealkoholiniai gėrimai su maisto priedais (dažikliais, konservantais, saldikliais), gazuoti gėrimai; genetiškai modifikuotas maistas ar genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių turintys produktai. Taip pat nerekomenduojami kiti daug riebalų (daugiau nei 21 g/100 g), sočiųjų riebalų rūgščių (daugiau nei 6 g/100 g), cukraus (daugiau nei 18 g/100 g) ar druskos (daugiau nei 2,4 g/100 g) turintys produktai (mėsos produktai, konditerijos gaminiai).
 
Anot šalies vaikų gydytojų ir dietologų, kai kurių produktų mokiniai turėtų gauti kiekvieną dieną – daržovių, vaisių ar uogų, pieno ar jo produktų, mėsos, duonos, o kiti produktai (vaisių ar daržovių sultys, žuvis, sūris, kiaušiniai, grietinė) gali būti patiekiami kas antrą dieną (bet ne rečiau kaip 1-2 kartus per savaitę.
 
Moksleiviams iki 9 metų amžiaus rekomenduojama suvalgyti po tris patiekalus iš pirmos (pienas ir jo produktai) ir antros grupės (mėsa ir mėsos produktai, žuvis, paukštiena, kiaušiniai, riešutai, ankštinės kultūros – pupos, žirniai, pupelės ir kt. – bei po keturis patiekalus iš trečios (vaisiai ir likusios daržovės) ir ketvirtos grupės (grūdų produktai – duona, pyragai, košės, bandelės ir kt.).
 
Vaikams nuo 12 metų rekomenduojama nuolat vartoti ne mažiau nei 16 įvairių patiekalų – po 6 iš pirmos ir antros grupių bei 4 iš trečios ir ketvirtos grupių.
 
Mokyklose turi būti organizuojamas ir tausojantis maitinimas sergantiems virškinamojo trakto, inkstų, kepenų ir kitomis ligomis. Tokio maitinimo valgiaraštis irgi turi būti suderintas su Visuomenės sveikatos centru.
 
Apmaudu, kad kai kurios rajono mokyklos, sprendžiant iš to, kad nesuskubo suderinti valgiaraščių, per mažai rūpinasi moksleivių sveika mityba. Iki spalio 15 dienos visuomenės sveikatos priežiūros specialistai privalo patikrinti, ar švietimo įstaigose tiekiant maisto produktus laikomasi nustatyto jų asortimento, ar mokinių maitinimas organizuojamas pagal patvirtintus ir suderintus valgiaraščius.

Žinoma, skeptikai gali prieštarauti – kam tokie biurokratiniai reikalavimai krizės metu: svarbu, kad vaikas iš viso gali pavalgyti. Tačiau kaip tik sunkmečiu, kai toli gražu ne kiekviena šeima išgali ar sugeba tinkamai pamaitinti vaiką, švietimo įstaigos pareiga pasirūpinti visaverčiu augančiosios kartos maitinimu.

Ivona Komarovska

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

6 Atsakymai į “Valgiaraščius suderino ne visos mokyklos”

 1. Laszlo parašė:

  pati dirbau prvaadeja (ne maisto prekese). dar pirmomis dienomis, kai buvau apmokinama, buvo pasakyta, kaip deti prekes (naujesnes i gala, o su besibaigianciu galiojimu i prieki)

 2. Širvintientis parašė:

  pakeiskit straipsnius. kiek galima tą patį skaityti?
  Kur nauji straispniai?

 3. Haju parašė:

  ei trintuk

 4. oho parašė:

  zydrus visus i urano kasyklas ten tegu vienas kita obliuoja

 5. gabana parašė:

  2x+x-x-2x/2x-x+x-2x-x+2x-2x=?

 6. ;-;- parašė:

  x mokykloje valgyklos darbuotojos galetu ruosti ir geresni maista, nes 2x mokykloje maistas ypac kokybiskai ruosiamas.

Comments are closed.

scroll to top
+