Ties laipteliu į didelius darbus

Švietimas

Šį, kaip ir kiekvieną pavasarį, artėjant brandos egzaminų sesijai, kuri prasidės gegužės 18 dieną ir baigsis birželio 11-ąją (brandos egzaminus laikys per 50 tūkstančių dvyliktokų), įtampą jaučia ne tik abiturientai, jų tėvai, bet ir mokytojai. Visiems rūpi, kad egzaminų rezultatai būtų kuo geresni. Atrodo, kad mokiniams ir jų tėvams brandos egzaminai tampa gyvybės ar mirties klausimu, nuo kurio priklauso tolesnis dvyliktokų gyvenimas. O mokytojams geri egzaminų rezultatai – galimybė sau padėti dar viena pliusiuką.

Tik pavasarį padidėjęs susidomėjimas mokslu leidžia teigti, kad pati švietimo sistema visų pirma yra orientuota į egzaminus, o ne į mokymą mokytis. Mat jeigu mokiniai per pamokas būtų mokomi mokytis, tai brandos egzaminai taptų tik žinių pasitikrinimo priemone, o ne svarbiausiu dalyku, lemiančiu ateities perspektyvas. Nors teoriškai mokslas dabar ir yra nukreiptas į mokinių kompetencijų ugdymą, bet praktiškai tai dar neveikia arba veikia retais atvejais.

Kad tėvai nepasitiki vaikų paruošimu brandos egzaminams mokyklose, įrodo tai, jog yra samdomi daugelio dalykų korepetitoriai. O ir mokyklose dirbantiems mokytojams tai tik į naudą, nes mokiniai gerai išlaiko egzaminus, o nuopelnai atitenka jiems. Tačiau tai nereiškia, kad mokytojai nesistengia išmokyti mokinių, tiesiog pati švietimo sistema nėra gera, nes svarbus tik mokymosi rezultatas, o ne pats procesas.

Be to, ir tėvai į mokymo procesą žiūri labai pragmatiškai. Jie stengiasi vaiką išleisti į kuo geresnę mokyklą, tikėdamiesi, kad ten jis bus gerai paruoštas egzaminams. Taigi vaikas tampa produktu, kurio vertė matuojama pagal egzamino rezultatus.

Kiekvienais metais abiturientai su nerimu laukia ir pakeitimų egzaminuose. Šiemet keisis lietuvių gimtosios kalbos brandos egzamino įvertinimas. Kitaip nei praėjusiais metais, tiems, kuriems nepasiseks išlaikyti vienos kurios nors egzamino dalies (atsakymas įvertinamas „0“), kita dalis bus įskaityta. O į chemijos egzaminą įtraukta nauja trumpojo atsakymo dalis, kurioje galimas atsakymas bus skaičius arba raidė.

Šie metai abiturientams buvo sunkūs ir dėl ilgai trukusių svarstymų apie priėmimo į aukštąsias mokyklas sąlygų pasikeitimo. Galiausiai paaiškėjo, kad priėmimo į aukštąsias mokyklas taisyklės nesikeis, ir atranka į aukštąsias mokyklas vyks, kaip ir pernai, t.y. abiturientai galės pretenduoti į 16 studijų programų prašyme išdėliodami jas prioritetine tvarka. O nepatekusieji į valstybės finansuojamas vietas, kaip ir anksčiau, galės rinktis mokamas studijas.

Tačiau nuo šių metų aukštosiose mokyklose bus įdiegtas „studijų krepšelis“, t.y. dvejus metus nesikeis studijų finansavimo modelis, pavyzdžiui, abiturientas, įstojęs į valstybės finansuojamą vietą, dvejus metu galės nesijaudinti dėl to, kad gavęs blogesnį pažymį turės užleisti savo vietą studijų draugui. Tačiau tai reiškia, kad studentas, mokantis už mokslą aukštojoje mokykloje, net mokydamasis puikiai dvejus metus negalės pereiti į valstybės finansuojamą vietą. Kiekvienas tokį valstybės sprendimą vertina savaip, tačiau toks sprendimas tik padidina dvyliktokų įtampą prieš egzaminus.

Įvairių išgyvenimų patiria dvyliktokai prieš brandos egzaminus. Nacionalinis egzaminų centras jau septintus metus vykdo akciją nesinervink.lt. Šiemet ši akcija veikia nuo gegužės 4 ir truks iki liepos 3 dienos. Taigi mokiniai, jų tėvai ir net mokytojai visomis savaitės dienomis nuo 10 iki 19 val. gali skambinti nemokamu telefono numeriu 8 800 10118, norėdami daugiau sužinoti apie egzaminus ir tvarką.

Be to, abiturientams patariama nurimti ir visą dėmesį sutelkti į egzamino temą, o ne į rezultatus. Taip pat primenama, kad kiekvienas patiria nesėkmių, o nesėkmes visada galima paversti sėkmėmis. Tėvams patariama neapsunkinti vaikų savo pačiu nerimu, juos palaikyti, padrąsinti bei paaiškinti, kad egzaminas – tai tik dar vienas laiptelis pakeliui į didelius darbus.

Ivona Komarovska

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Ties laipteliu į didelius darbus”

  1. pilietis parašė:

    tada kada Sirvintu krastas paraso visos problemos issprestos per labai trumpa laika dekojame zurnalistams kurie isiklauso i musu problemas ir savo didziule itaka mums pagelbeje.Saunuoliai saunuoliai saunuoliai

  2. .... parašė:

    o kada jie teisingai rašė.

  3. abituriente parašė:

    Ne visai teisingai parašyta, jog abiturientai galės pretenduoti į 16 specialybių. Šiemet įvesta naujovė, nes galima rinktis 16 specialybių universitete + 16 specialybių kolegijose.

Comments are closed.

scroll to top
+