Tarp geriausiųjų – ir mūsų rajono mokyklos

Bartkuškio mokykla-daugiafunkcis centras - reitingų viršūnėje

Bartkuškio mokykla-daugiafunkcis centras - reitingų viršūnėje

Pasirodęs naujausias žurnalo „Reitingai“ numeris paskelbė aukštųjų mokyklų, gimnazijų, progimnazijų, pagrindinių ir pradinių mokyklų reitingus. Skaitytojams įdomiausia sužinoti, kaip reitingų lentelėje atrodo Širvintų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklos. 

Kylančia mokykla galima vadinti Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnaziją

Žurnalas skelbia 366 Lietuvos gimnazijų reitingus. Šiais metais gimnazijos vertintos taip pat, kaip ir ankstesniais metais: skaičiuotas visų 2016 metų gimnazijas baigusių abiturientų kiekvieno valstybinio brandos egzamino balų vidurkis, suskaičiuoti gimnazistų gauti 100-ukai, įtraukti duomenys, kiek abiturientų įstojo į Lietuvos aukštųjų mokyklų valstybės finansuojamas studijų vietas, atsižvelgta, kiek abiturientų išvyko studijuoti į užsienio universitetus. Tradiciškai reitingų viršūnėse puikuojasi Vilniaus, Kauno, Klaipėdos gimnazijos, šiais metais tarp geriausių yra Marijampolės marijonų gimnazija.

Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija įrašyta pirmajame reitingų šimtuke – užima 59 vietą (2016 metai buvo 125, 2015 m. – 134, 2014 m. – 201 vietoje). Musninkų Alfonso Petrulio gimnazija yra 214 vietoje (2016 metai buvo 229, 2015 m. – 148, 2014 m. – 253 vietoje), Gelvonų gimnazija yra 282 vietoje (2016 metai buvo 342, 2015 m. – 238, 2014 m. – 193 vietoje).

Žurnale „Reitingai“ akcentuojama, jog šiųmečiais reitingais labai džiaugtis ar liūdėti nereikia. Būtina atkreipti dėmesį į vietą ankstesniais metais: iš to matyti, ar mokykla yra kylanti, ar bepradedanti kilimo pagreitį, o gal krintanti žemyn. Kelerių metų pozicijos parodo, ar krytis buvo atsitiktinis (pavyzdžiui, dėl silpnesnės abiturientų laidos), ar tai jau tendencija. Lygiai taip pat kilimą gali nulemti stipri abiturientų laida.

„Reitinguose“ skelbiamame Gintaro Sarafino straipsnyje akcentuojama, jog mūsų mokinių dejonės apie didžiulius krūvius ir sunkius egzaminus yra visiškas mitas. Atlikti tyrimai parodė, kad Lietuvos mokiniai mokosi labai trumpai, neintensyviai ir neefektyviai, o mūsų brandos egzaminai – vieni iš lengviausių. „Reitingų“ pašnekovų vertinimu, Lietuvoje reikėtų pritaikyti pasiteisinusią kitų valstybių praktiką, padedančią auginti švietimo kokybę. Siūloma, kad galėtų būti sunkesni ir realiai brandą įvertinantys egzaminai po dvyliktos klasės arba rimtas žinių patikrinimas po 8 ar 10 klasės, kuris nulemtų jaunuolio ateitį: jei akademiniai pasiekimai aukšti – keliauji į gimnaziją, o jei prasti – į profesinę mokyklą. Labai daug naudos duotų ir nepažangiųjų palikimas antriems metams, ko Lietuvoje praktiškai nebeliko.

Kokybiškomis pamokomis išsiskiria Gelvonų gimnazija

Žurnale skelbiama, kuriose Lietuvos mokyklose pamokos kokybiškiausios, teigiama, jog per 7 metus Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros specialistai stebėjo ir įvertino daugiau nei 48 000 pamokų. Gerai ir labai gerai buvo įvertinta tik kas šešta pamoka.

Daugiausia kokybiškų pamokų užfiksuota Lietuvos pradinėse mokyklose, taip pat kitose, kur mokomi pradinukai. Pamokas ekspertai vertina pagal 8 kriterijus. Atkreiptas dėmesys, jog pamokose jau matoma šiuolaikinė mokymosi paradigma (kur mokinys aktyvus ir atsakingai besimokantis), trečdalyje pamokų bandoma dirbti šiuolaikiškai, naudojami aktyvaus mokinių mokymosi metodai.

Tarp Lietuvos mokyklų, išsiskiriančių kokybiškomis pamokomis, pažymėta Gelvonų gimnazija.

Pastebėtas indėlis į ketvirtokų ir aštuntokų sėkmę

Labai keistai sureitinguotos pradinės ir pagrindinės mokyklos bei progimnazijos. Reitingams sudaryti pasirinktas 2012 metais į I klasę atėjusių pirmokų ir 2016 metais baigusių ketvirtokų skaičių procentinė išraiška. Pagal tai Širvintų pradinė mokykla užima 20 vietą (2016 metai buvo 18-19 vietoje, 2015 m. – 75 vietoje), 2012 metais priimti 85 pirmokai, 2016 metais baigė 89 ketvirtokai (procentinė išraiška – 104,7 proc.).

Pagal 2012 metais priimtų penktokų ir 2016 metais baigusių aštuntokų skaičių Širvintų „Atžalyno“ progimnazija 68-69 vietomis dalijasi su Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazija. Abiejose mokyklose priimta po 86 penktokus, o iš jų baigė 82 aštuntokai (procentinė išraiška – 95,3 proc.).

Tarp mokyklų, nebijančių parodyti savo indėlio į pernykščių ketvirtokų sėkmę, minimos 3 Širvintų rajono mokyklos: 75 vietą užimanti dar senu pavadinimu įvardinta Gelvonų vidurinė mokykla, 98 vietą – Širvintų pradinė mokykla, 128 vietą – Čiobiškio pagrindinė mokykla.

Tarp geriausių mokyklų, nebijančių parodyti savo indėlio į pernykščių aštuntokų sėkmę, paminėtos 3 rajono mokyklos: Čiobiškio pagrindinė, surinkusi 10,41 balo, užima 17 vietą, Širvintų „Atžalyno“ progimnazija, surinkusi 10,09 balo, užima 24 vietą, dar senu pavadinimu įvardinta Gelvonų vidurinė mokykla, surinkusi 8,69 balo, užima 96 vietą.

Bartkuškio mokykla-daugiafunkcis centras – reitingų viršūnėje

Reitingų sudarytojai skelbia, kad, nagrinėjant pagrindinių mokyklų rezultatus, pastebimas vienas nonsensas: mažose mokyklose rezultatai žymiai prastesni nei didesnėse, nors turėtų būti atvirkščiai – juk įprastai individualus darbas daug efektyvesnis ir rezultatyvesnis nei grupinis. Perskaičius tokią informaciją „Reitinguose“, galima pagalvoti, jog reitingų sudarytojai nėra buvę mažose kaimo mokyklose ir net nesupranta, kiek ten mokosi spec. poreikių turinčių mokinių. Todėl iš sudarytų reitingų nebūtina daryti toli siekiančių išvadų.

Šiemet reitinge mokyklos suskirstytos į atskiras kategorijas pagal dydį: smulkias, vidutines ir stambias. Pasirodo, Lietuvoje yra net 170 smulkių pagrindinių mokyklų. Pagal pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo rezultatus „Reitinguose“ paminėtos 4 rajono mokyklos. Kai tikrintų mokinių skaičius nuo 2 iki 9, Bartkuškio mokykla-daugiafunkcis centras yra 1 vietoje, Alionių pagrindinė mokykla – 16 vietoje, Zibalų pagrindinė mokykla – 53 vietoje. Kai tikrintų mokinių skaičius nuo 10 iki 24, Bagaslaviškio Igno Šeiniaus pagrindinė mokykla yra 8 vietoje.

„Reitinguose“ pripažįstama, kad pagrindinės mokyklos atsidūrė podukros vietoje, jos labiausiai ignoruojamos, mažiausiai finansuojamos ir jose mokosi silpniausi mokiniai, jose besimokančių vaikų ir paauglių rezultatai yra prasti ar – geriausiu atveju – tik patenkinami. Visa tai nulėmė švietimo reformos spragos ir elementarus neįžvalgumas. „Reitinguose“ pabrėžiama bjauriai skambanti žiauri tiesa, kad mažoms pagrindinėms mokykloms rūpi tik jų pačių išgyvenimas, tiksliau, egzistencija. Apie tai labai griežtai pasisako Nacionalinio egzaminų centro direktorė Saulė Vingelienė: „Aš nuolat keliu klausimą, kam tokios mokyklos reikalingos? Juk jos nėra nei švietimo, nei kultūros židiniai. Turi po kelis vaikus, bet jų nemokina ir neišmokina. Dar daugiau, jos gadina vaikus, kenkia jų ateičiai. Gal gerose mokyklose jie persilaužtų, įgytų pagrindus ir pasiektų gerus rezultatus.“

„Reitinguose“ pateikiama netgi šokiruojančių faktų: daugiau nei 40 proc. Lietuvos aštuntokų jau nori emigruoti, tą patį darytų net 19,3 proc. ketvirtokų. Nagrinėjant tokio mokinukų noro priežastis, pastebėta, jog dalis nepatriotiškumo ir noro emigruoti motyvų yra natūralūs ir suprantami. „Reitinguose“ cituojamos Bartkuškio mokyklos-daugiafunkcio centro direktorės dr. Danguolės Kalesnikienės mintys apie pilietinių bei patriotinių vertybių ugdymą.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

14 Atsakymų į “Tarp geriausiųjų – ir mūsų rajono mokyklos”

 1. nnn parašė:

  Kad nors reitingų neapskųstų

 2. rima parašė:

  labai dziugu, kad musu krasto mokymosi istaigos patenka i Lietuvos reitingus, reikia dziaugtis ir didziuotis

 3. Valuo parašė:

  Gelvoniškiai viagi patwisino gimnazijos vardą.

 4. Jo parašė:

  Galėćiau pavardinti. Gydytojai ir mokytojai. Tai žmonės kurie dirba kas dien pabrėziu ne išimtiniais atvejais. Beskaičiuodami ir nieko yž tai negausami.

 5. to Isties 2017-06-02 21:38 parašė:

  Kokių profesijų žmonės dar neskaičiuoja darbo valandų? Gal galėtumėte pavardinti?

 6. Isties parašė:

  Gelvonu komanda isties stipri. Saunuoliai. Mokytojai neskaiciuoja darbo valandu. Draugiski ir vieningi. Ir geros labai vadoves, jeigu sugebejo suburti gera ir darbscia komanda

 7. juzė parašė:

  Šaunuoliai Gelvoniškiai pedagogai, dirba visi iš širdies.Nesvarbu, kad kaime randasi, bet rezultatai puikūs.

 8. Blinkevičius parašė:

  Pagarba Gelvonų gimnazijos mokytojams.

 9. ooo parašė:

  puikios naujienos, kuo daugiau tokiu naujienu skelbkite, yra kuo musu rajone pasidziaugti

 10. sandra parašė:

  labai smagu matyti musu mokyklas kylancia Lietuvos reitinguose

 11. Rimas parašė:

  labai puikios naujienos, kuo daugiau pozityvo

 12. diana parašė:

  Labai labai dziaugiuosi, jog bendrajama Lietuvos reitinge Sirvintu rajono mokyklos kyla aukstyn, taip pat labai smagu, kad neliko nepastebes Bartkuskio daugiafunkcinis centras, kuris buvo toks reikalingas rajonui. Na, bet musu mokiniai taip pat labai saunus, stengiasi, stropiai mokosi,linkiu tik kilti ir eiti pirmyn, musu VAIKAI SAVO PASIEKIMAIS TIKRAI GARSINS SIRVINTAS

 13. parašė:

  niekada nepamiršiu, kas Širvintose mokyklas išdraskė.

 14. Simas parašė:

  Labai smagu, kad musu mokyklos nelieka nepastebetos

Comments are closed.

scroll to top
+