Rūta Švelnikienė: „Visada buvau ir esu ieškotoja“

Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė Rūta Švelnikienė yra dviejų matematikos vadovėlių ir mokytojo knygos bendraautorė.

Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė Rūta Švelnikienė yra dviejų matematikos vadovėlių ir mokytojo knygos bendraautorė.

Rūta Švelnikienė – Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos matematikos mokytoja ekspertė, dviejų matematikos vadovėlių ir mokytojo knygos 11 klasei bendraautorė, Ugdymo plėtotės centro (UPC) metodininkė, naujovių nevengianti pedagogė. Ji maloniai sutiko atsakyti į „Širvintų krašto“ klausimus.

– Ar Jūsų darbas yra toks, apie kokį svajojote?

– Taip. Jau besimokydama pradinėje mokykloje, svajojau būti mokytoja. Ir dabar prisimenu savo 3-ioje klasėje rašytą rašinėlį apie tai, kuo būsiu užaugusi.

– Koks žmogus (žmonės) Jums labiausiai padėjo, kai buvote 17-18 metų? Papasakokite apie jį (juos) plačiau.

– Man visada patiko matematika. Ji aštuonmetėje mokykloje sekėsi puikiai, kasmet atstovaudavau savo mokyklai rajono matematikos olimpiadose. Kai mokiausi 7-oje klasėje, į mūsų mokyklą atėjo dirbti jauna specialistė, matematikos mokytoja Stanislava Čepulionytė. Ji užkariavo visų mokinių širdis savo nuoširdumu ir pagarba mokiniui. Pedagogė visada atrasdavo laiko savo mokiniams, kalbėdavo ir diskutuodavo su mumis ne tik apie matematiką. Besimokydama vidurinėje mokykloje, taip pat susidūriau su nuoširdžiu ir matematikos mokytojo darbui atsidavusiu Juliumi Jagminu. Jis matematikos būrelio pamokose skatino mus domėtis sudėtingesnėmis situacijomis, ieškoti, mąstyti.

– 2012-2013 mokslo metų pradžioje dalyvavote programos „Kūrybiškumo plėtojimas mokant ir mokantis“ renginyje. Jis vyko Danijoje. Papasakokite plačiau apie savo vizitą į Daniją?

– Vizitas buvo finansuojamas pagal Europos Komisijos Mokymosi visą gyvenimą programą, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Renginys vyko Danijoje, Egaa gimnazijoje 5 dienas. Šiame renginyje dalyvavo 14 Europos šalių švietimo specialistai. Programos koordinatorės Hansen Lise ir Kirste Skov savo gimnazijos pavyzdžiu pristatė, kaip organizuojamas mokymas(is), skatinantis vaikus mokytis. Egaa gimnazijoje teko stebėti geografijos, fizikos, matematikos, anglų kalbos, sveikos gyvensenos, muzikos pamokas. Geografijos ir fizikos pamokose buvo projektinių darbų pristatymas. Visi projektai paremti kokiu nors tyrimu, apie kurį išvadas mokiniai daro ne tik remdamiesi savo stebėjimu ir patirtimi, bet ir praktikų profesionalų patirtimi. Visose pamokose matėme aktyvų, dėmesingą, ieškantį mokinį. Mokytojo pozicija – konsultantas. Vizito dalyviams buvo pristatytos verslo įmonės, su kuriomis bendradarbiauja Egaa gimnazija organizuodama mokinių tiriamuosius bei projektinius darbus. Vizito dalyviams buvo papasakota ir parodyta, kaip gimnazija bendradarbiauja su muziejais. Buvome pamokos dalyviai mokslo ir išradimų istorijos muziejuje. Čia gidas tik pristato muziejaus erdves, o pamoką muziejuje organizuoja mokytojas, visą veiklą nukreipdamas mokinio iniciatyvumui ir atradimams ugdyti. Kiekvieną dieną, pasibaigus veiklos stebėjimui, gimnazijoje vykdavo aptarimai. Kiekvienos šalies atstovas turėjo galimybę išsakyti savo nuomonę. Taip pat lankėmės Aaros meno muziejuje, Aarhus miesto senamiestyje.

– Sakėte, kad pažintinis vizitas vyko Egaa gimnazijoje Aarhus mieste. Kuo mokymas(is) Egaa gimnazijoje skiriasi nuo mokymo(si) mūsų miesto gimnazijoje?

– Visi gimnazijos mokiniai sistemingai mokosi. Kiekvienas vaikas jaučia atsakomybę už savo pasiekimus. Visas mokymasis pamokoje pagrįstas aktyvia mokinio veikla, jo atradimais, mąstymu, pastebėjimais. Mokinys kalba tik leidus mokytojui, niekas nepertraukia kito kalbančiojo. Mokymosi kabinetai labai erdvūs, turi vieną stiklinę sieną. Tai kaip savotiškas veiklos pamokoje atvirumas. Muzikos kabinetas pilnas muzikos instrumentų, vaikai muzikuoja. Chemijos, fizikos kabinetas su puikia įranga ir priemonėmis laboratoriniams darbams atlikti.

– Esate 2 matematikos vadovėlių bendraautorė. Iš kur semiatės idėjų rengdama užduotis vyresniųjų klasių moksleiviams? Tikėtis tinkamo materialinio atlygio už tokį kruopštų ir ilgą darbą nerealu. Kas palaiko Jūsų idėjas, kas skatina?

– Remiuosi darbo patirtimi, analizuoju įvairių Lietuvos ir užsienio šalių autorių leidinius. Visada buvau ir esu ieškotoja, norinti išbandyti naujas idėjas su savo mokiniais.

– Jeigu rašytumėte matematikos mokytojo garbės kodeksą, koks reikalavimas būtų esminis?

– Pagarba žmogui.

– Ačiū už pokalbį.

Romas Zibalas
Nuotrauka iš asmeninio Rūtos Švelnikienės albumo

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Rūta Švelnikienė: „Visada buvau ir esu ieškotoja“”

  1. mokinė parašė:

    Be proto gerbiu šią Mokytoją. Puikiai dėsto, yra savo srities specialistė, į mokinį žvelgia pagarbiai. Turbūt vienintelė LSG mokytoja, kuri į mokinį kreipiasi „Jūs“. Gerbiu ir lenkiu galvą!

  2. Aivaras parašė:

    Nuostabus zmogus, gera pedagoge :)… Gaila, kad tingejau tuos dvejus metus mokytis matematika pas ja ;///, bet tingedamas irgi nemazai ismokau :))))…

  3. nbnbnb parašė:

    Labai puiki mokytoja. Pagarba.

  4. Dalyte parašė:

    Puiki,sazininga, kukli, darbsti mokytoja.Tyliai dirba savo gerus darbus ir nesigiria, netrukdo kitiems, nepavydi.

Comments are closed.

scroll to top