Mokykla – ugdymo ar socialinė įstaiga?

Du laiškai ta pačia tema


Mokiniai, kurių šeimų pajamos yra nedidelės, nemokamai maitinami jau seniai – tai buvo daroma dar prieš karą, sovietmečiu. Patirtį perėmė nepriklausoma Lietuvos valstybė. Niekas dėl to niekada nesiskundė, nediskutavo, kad tai yra blogai, juo labiau, kad tokių nemokamai maitinamų mokinių ne taip jau daug būdavo. Visą reikalą sujaukė šių metų liepą Lietuvos Respublikos Seime priimtas įstatymas, kad nemokamai maitinti būtina visus pradinių klasių mokinius. Seime diskutuota ilgai, bet balsuota beveik vieningai – kas išdrįs pakelti ranką prieš tokį populistinį sprendimą artėjant Seimo rinkimams? Pradinukų nemokamam maitinimui šiemet skirta 70 milijonų litų. Nors suma nemaža, bet vienam mokinukui per dieną skiriama tik 3,9 lito. Daugumos nuomone, tai yra labai mažai. Ne vieno pradinuko tėvo ar mamytės nuomonė buvo vienareikšmiška – jei valstybė nebežino kur pinigų dėti, tegul suremontuoja darželius, mokyklas, kad jose vaikai nešaltų, tegul atpigina vadovėlius, mokyklinį inventorių, o pamaitinti savo atžalas kaip nors išgalėsime patys. Apie tai rašė laikraščiai, kalbėjo per radiją, rodė per televiziją.

Bet padaryta, kaip padaryta. Visą rugsėjį per galvą vertėsi pradinių mokyklų vadovai, mokytojai. Ypač tų, kurių valgyklos mažytės, nepritaikytos aptarnauti didelį mokinių srautą. Pamažu reikalai ėmė tvarkytis, mokiniai priprato pietus valgyti dešimtą valandą rytą, nes valgymo laikas buvo išskirstytas taip, kad suspėtų pavalgyti visi. Valgyklų darbuotojos priprato gaminti maistą, kurį lengviau ir greičiau galima išdalyti. Mokyklų darbuotojai sako, kad vis mažėja ir į paplavų kibirus išmetamo maisto.

Diskusijas atnaujino paskutinė spalio savaitė. Mokiniai iki lapkričio 4-osios išėjo į atostogas. Pasirodo yra rajono mero pasirašyta tvarka, pagal kurią visiems nemokamai maitinamiems mokiniams atostogoms pagal tuos pačius normatyvus turi būti nupirkti vadinamieji sauso maisto daviniai ir produktai išdalyti mokiniams.

Mokyklų vadovai, socialiniai pedagogai, klasių vadovai lakstė po parduotuves, pirko, dalijo… Gimnazistams, sako, davė dešrelių, „Atžalynas“ dalijo rūkytas dešras, pradinukams davė po du butelius aliejaus, miltų, sviesto, nes tiek daug greitai gendančių produktų nebuvo kur laikyti.

„Širvintų krašto“ redakcija gavo du skirtingus pradinukų tėvelių laiškus. Spausdiname.

Pirmasis: „Neleisime, kad iš mūsų tyčiotųsi“

„Pradinių klasių mokinių tėvai yra jauni žmonės, ne kokie nebepaeinantys pensininkai, skaičiuojantys kiekvieną centą (o ir jie jau gauna vis didesnes pensijas ir be reikalo dejuoja). Dabar jauni žmonės nedirba tik tie, kurie dirbti tingi. Kiek žinau jie Darbo biržoje registruojasi tik dėl to, kad būtų nemokamai gydomi arba gautų bedarbio pašalpą, o iš tiesų dirba nelegaliai, verčiasi visokiais verslais ir gauna pajamų daugiau negu tie, kurie užima vienokias ar kitokias pareigas. Niekas Lietuvoje iš bado nemirė, nemiršta ir nemirs. Nebent koks degradavęs „pijokas“.

Mokyklos turėtų lygiuotis ne į alkoholikų, bet į normalias šeimas. Mums yra gėda, kai mergaitė parsinešė namo pigaus ukrainietiško (gal iš Černobylio krašte užaugusių saulėgrąžų), estiškų ne pačios geriausios kokybės miltų, sviesto. Visi produktai yra labai pigūs, mūsų šeima tokių neperka ir nevalgo. Tokią rajono vadovų primestą mokykloms užduotį laikome pasityčiojimu, visus „ubagiškus“ produktus teko išmesti į šiukšlių konteinerį, tegul juos suvalgo tie, kurie po juos rausiasi, bet ne mes, o ypač mūsų mergaitė.

Priimant įstatymą buvo kalbama, kad tai daroma dėl sveikų mitybos įgūdžių ugdymo. Ar su buteliu pigaus aliejaus, abejotinos kokybės dešrelėmis išugdysime sveikos mitybos įgūdžius?

Koks kvailys galėjo uždrausti mokyklai už tuos pinigus (jei tikrai niekas nebesumano, kur juos panaudoti) prieš atostogas vykusiame renginyje mokinius pamaitinti skaniais tortais, sultimis, šokoladais ar dar kokiais nors skanėstais.

Apskritai, mums tokia mokinių maitinimo tvarka mokyklose nepatinka. Joje turėtų būtų mokoma, kaip gražiai, kultūringai pavalgyti, tam reikėtų sukurti jaukią aplinką, gražiai serviruoti stalus. Juk norime, kad iš mūsų vaikų užaugtų kultūringi žmonės, gal būt, aukštuomenė, o ne „bomžai“. Dabar čia pat verdama, čia pat dalijama, nuo kvapų pykina, mokiniai valgo vos ne stovėdami, kaip kokie išalkę žvėriukai. Tuo reikalu labai nedaug pažengėme nuo sovietmečio laikų, kai visi stumdydavosi su padėklais eilėse, valgydavo ant prišnerpštų stalų prastos kokybės maistą. Mūsų, tėvų, darbas išmokyti valgyti ne bet kur ir ne bet ką, su ne bet kokiais įrankiais, ne bet kokiame restorane ar kavinėje eina perniek. Mokyklose mūsų vaikai mokomi elgtis bolševikiškai. Kam paskui mokytojai skundžiasi, kad vaikus netinkamai auklėja šeimose?“

Elvyra Bočianskė

Antrasis: „Ačiū mokyklai už gražią pamoką“

„Neapsakysiu, kokį džiaugsmą išgyveno mūsų šeima, kai iš mokyklos parėjęs mūsų berniukas prieš atostogas parsinešė maisto produktų: sviesto, miltų, riebalų. Ir ne todėl, kad mes neturėtume ko valgyti. Berniuko akys tiesiog švietė. „Mamyte, mokytoja sakė, kad čia yra mano. Ar galėsi iškepti iš mano produktų pyragą, aš nunešiu po atostogų į mokyklą, visus savo draugus pavaišinsiu“.

Žinoma savo vaiko noro neišpildyti negalėsiu, kepsime abu, bus proga jį pamokyti kulinarijos gudrybių. Jau iš anksto matau, kaip jam bus malonu savo keptu pyragu ar sausainiais draugus vaišinti. Tai tikra draugiškumo, nuoširdumo pamoka.

Manojo berniuko bendraklasis sakė savo produktus nuneš vargingai gyvenančiai šeimai ir padovanos. Tai bus jo paties pirmoji labdara, kurią jis prisimins visą gyvenimą.

Su drauge kalbėjau, kad ji nuėjo į mokyklą ir parašė, kad produktų atsisako, tegul mokykla savo nuožiūra juos skiria socialiai apleistų vaikų šeimoms. Jie tikrai džiaugsis gavę dvigubai. Mokyklos direktorė sakė, kad nemokamo vaikų maitinimo tėveliai gali atsisakyti, prievarta niekas nieko nedaro. Tik nemanau, kad toks vaikelis tarp kitų jaustųsi jaukiai; lepūnėlių, mamos ir tėčio sūnelių patys mokiniai nemėgsta.“

Jurgita Tarailienė

O ką apie tai mano kiti: socialiniai darbuotojai, mokytojai, mokyklų vadovai, gal būt, net patys mokiniai? Rašykite, diskutuokite, juk tik taip galima rasti geriausią variantą, į kurį valdžia galėtų atsižvelgti ir įgyvendinti. Lauksime jūsų laiškų, gerbiamieji mūsų laikraščio skaitytojai.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

17 Atsakymų į “Mokykla – ugdymo ar socialinė įstaiga?”

 1. margarita parašė:

  esu 9 vaiku mama pas mus vaikai valgo nemokomai mokykloj jie meluoja aisku ir as suprantu kodel maistas yra bjaurus tegul patis valgo ta slamsta

 2. :))) parašė:

  aha… vieni valgyt neturi ko, o kiti tiesiog maistą į konteinerius mėto ir esminis lietuvių bruožas – skaičiuoti kitų išleistus pinigus.

 3. bezdzione parašė:

  baikit tas nesamones su nemokamu maistu. Tevai db jauni, visi dirba ir savo vaikams uzdirba. Daznai maitinamo vaiko tevai daugiau pinigu turi, nei to, kuris nemaitinamas. Pritarciau tik naslaiciu nemokamam maitinimui, nesvarbu, kiek jo likes vienas is tevu uzdirba. Visokiems issiskyreliams, pasimeteliams, vissokies bl… ir svieto perejunams ir ju vaikams turetu nebuti nieko nemokamo. Uz viska siais laikais reikia moket – kuo anksciau supras jaunieji pilieciai, tuo lengviau bus gyvent.

 4. Cha parašė:

  Ne valgyti, o M O K Y T I S reikia mokykloje, ir ne aliejų su miltais neštis į namus, o žinias.

 5. Maminukas parašė:

  Žinote ką? Gal jau gana lietuvius mokyti veltėdžiauti? Dabar kažkokia nesąmonė: šeima ūkininkauja (dėl to nedirba kito darbo), o neturi, ką vaikams valgyti paduoti. Debilizmas. Niekada nesuprasiu, kaip kaime ūkiškai gyvenant neturėti pavalgyti? Vaikai su naujausiais mobiliakais vaikšto, bet valgo nemokamai.
  Įtariu, kad mūsų valstybei taip yra naudinga. Tinginius ir pijokus lengviau kvailinti ir valdyti.

 6. aleksas aleksandrai parašė:

  A leksike , ar netokie kaip tu ubagais daug ką pavertei ?
  Kai tik pinigus matydama visus šlavei nuo kelio ir mindei.

 7. aleksandra parašė:

  Gerbiamieji ubagai. Jūsų laikai jau buvo, bet pražuvo. Visi valgė iš vieno katilo prastą maistą. Dabar taip nebėra. Mūsų vaikai valgo ir valgys geriausiuose restoranuose ir geriausių kulinarų, sakyčiau dizainerių, sukurtus patiekalus, o jūs ėsite zelcą, nes esate komuniagos. Ir negasdinkite Mūsų Sibiru. Jau vežėte, dabar mes greičiau jus išvežiosime.Valdžia yra mūsų, o ne jūsų. Mūsų bus amžinai. Dešinieji įsitvirtino ilgam, o ubagai socialistai tegul mumis nesipiktina.Jei nemoka pinigo uždirbti, tegul kitų kišenių neskaičiuoja.Ubagiško aliejaus nevalgiau ir nevalgysiu, atsivalgiau jūsų komunistiniais laikais.

 8. laukine parašė:

  nu pirmo laisko autore…ziauru…
  kaip sakoma sotus alkano neuzjaucia…
  sveikos mytybos igudzius gali namuose ugdyt pasisamdzius dietologa savo dukrelei..ir beto jei jau maistas valgykloje „ubagiskas“ manau pats laikas savo atzalele perkelt i privacia mokykla..manau sirvintos jums ne lygis…
  sako,nelinkek kitam blogo,bet kad sunku susilaikyt…alkana pabutu suvalgytu ir supuvusia bulve..i sibira tokius zmones reiktu siust…

 9. nina parašė:

  Sakyciau, kvailiau nebuvo galima sugalvoti, kur istaskyti biudzeto pinigus. Visiems pradinukams skirti nemokama maitinima? Kam? Pasirodo, esame labai turtingi. As sutinku, kad nemokamas maitinimas butu skirtas tik sunkai gyvenanciu seimu vaikams, net ir is asocialiu seimu, nes vaikai tevu nepasirenka ateidami i si pasauli. Juo labiau, jie negali atsakyti uz tevu klaidas bei elgesi.
  Pirmasis laiskas mane sukrete. Manau, si moteriske yra totali kaimiete, turinti siek tiek daugiau litu uz skurstantiji. Nes nei vienas save gerbiantis zmogus negaletu sitaip parasyti. O jusu dukte, gerbiama pone, kuo ji skiriasi nuo kitu? Gal turi dvi galvas, ar keturias kojas?
  kai bus uzpakaliai alkani, esit ir tai, ka rasit konteineryje, kitiems to nesiulydami.Tai darys net ir Jusu DUKRELE.

 10. Fedia parašė:

  Na nesuprantu kam cia gaila tu milijonu? reikia gaileti ne kur skiriami vaikams, o tu kurie skiriami nezinia kam(pav.Gruzijai). Ir nereikia cia prisimesti „poniomis“ mat ismete i sukslina. Tai jai nereikia tai neimk. Ir nereikia cia svaigti apie sovietmecius. Kas bus toks gudruolis ir paaiskins vaikui7-10m. kodel jo klasiokas eina valgyti o jis ne,nes jam NEPALOZENO. Manau pasielgta labai teisingai kai maitinami visi vaikai,o jai ta „ponia“ nenori kad jos vaikas valgytu kartu su visais klasiokais,tegu atnesa maista ant paauksoto padeklo is restorano.Ir manau kaip buvo maitinami tik tam tikri vaikai buvo neteisinga. Nes zmones vazinedavo po uzsienius,pirkdavo masinos,o rodydavo menkas pajamos- ir vaikai buvo maitinami. O saziningu -ne.

 11. Monika parašė:

  Yra mokyklu kuriuose vaikai ateina ir praso i skola pavalgyti, o pirmo laisko autore ismeta maisto produktus i siukslyna! Idomu koki ji perka alieju, gal pagaminta is genetiskai modifikuotu soju pupeliu, kuris yra nuodingas ir uzdraustas naudoti valgyklose? Galejo atiduoti tuos maisto produktus daugiavaikei seimai arba visiskai ju atsisakyti. Buvo daugiavaikiu mamu, kurios labai dekojo uz parama. ne vadovai is jos pasityciojo, bet JI pasityciojo is valdzios taip pasielgdama.

 12. MINDAUGAS parašė:

  mAN LABAI GAILA TOKIŲ ŽMONIŲ, KURIE JAU IKI TIEK PASIKĖLĖ, KAD MAISTO PRODUKTUS IŠMETA. jIE DAR NĖRA MATĘ TIKROJO BADO, TEGUL RAŠYDAMI LAIŠKUS NEVAIDINA NAUJŲ LIETUVIŲ, NES KAIP YRA DVASIOS UBAGAI TAIP IR LIKS DVASIOS UBAGAIS, TOKIAIS IR VAIKUS IŠAUKLĖS, KURIE TAPS DAR DIDESNI DVASIOS UBAGAI. mORALOPABAIGA- LAZDA TURI DU GALUS. dUOK DIEVE, KAD ŠIAI PROTINGUOLEI PRAĖJUS TAM TIKRAM LAIKO TARPUI NEREIKTŲ TŲ MAISTO PRODUKTŲ IEŠKOTI KUR PATI IŠMETĖ.sU PAGARBA MINDAUGAS

 13. baisu parašė:

  jo.ta pirma laiska rasiusi atrodo kad ne musu rajone gyvena.liktai nera sunkiai gyvenanciu.meto maista i konteinerius.va per tokius po to ir reikia selpt.manau jei tau jo nereikia,atiduok sunkiau gyvenanciam.

 14. socialine darbuotoja parašė:

  Mano nuomone visu pradinuku maitinimas yra biudzeto lesu svaistymas.Tikslingiau tas lesas skirti tiems kuriems ju tikrai reikia.

 15. xy parašė:

  Sis nemokamas visu vaiku maitinimas primena sovietmeciu skelbiamas komunizmo idejas… Ar neauginama karta, kuri tik reikalaus is valstybes jai priklausanciu lengvatu? 70 milijonu lt. – nemaži pinigai, kuriuos Lietuvos piliečiai turi uzdirbti. Valdzios vyrams – tai nesvarbu, juk ne is ju kisenes…

 16. Aurimas R> parašė:

  Pirmo laisko autorei reiketu pasimokiti is antro laisko autores. Pirmajame laiske matosi kad ji rase jau labai didele „pone“. Toki nagluma ir pasikelima retai kur pamatysi. O antrojo laisko autore turiu tik pagirti uz jos geruma.

 17. burunduks parašė:

  Per daug sotus musu vaiaki, kad juos dar reiketu nemokamai maitinti. Tik tinginiai tevai neislaiko savo vaiku. Sutinku, kad selpt reiketu tvarkingu daugiavaikiu seimu vaikus ir naslaicius.

Comments are closed.

scroll to top
+