Miestiečiams – džiaugsmas, kaimiečiams – verksmas

Derliaus šventė 2008

Scenarijų, kai į kaimo žmonėms skirtą šventę suvažiuoja būtent kaimo žmonės linksminti miestiečių ir valdžios vyrų bei moterų, jau prieš keletą metų kritikavo Žemės ūkio skyriaus vedėju dirbęs Jonas Purvaneckas. Tapęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju, Jonas Purvaneckas pernai Rudens šventės scenarijų bandė pakeisti, bet stiprus lietus viską sujaukė, ir sumanymas nepavyko. Šiemet vėl sugrįžta prie šventės rengimo miesto centre. Seniūnijos vėl buvo įpareigotos parengti savo kiemelius, įsakyta džiuginti komisiją, valdžios vyrus bei moteris, atsitiktinius praeivius koncertine programa, vaišėmis…

Kaimo žmonėms kiemeliams įsirengti buvo skirta visa Igno Šeiniaus gatvė – nuo Restorano iki Knygyno. Aštuntą valandą, kai miestiečiai dar lepinosi lovose, 20-30 kilometrų atvažiavę kaimo aktyvistai (vis tie patys kiekvienoje šventėje ar renginyje) jau statė gryčias, pirtis, malūnus ir jaujas, puošė aplinką…

Nespėjo žmoneliai nė prakaito nubraukti, šiukšlių išnešti (beje, jų nebuvo nė kur nešti, šiukšliadėžių Igno Šeiniaus gatvėje niekas nepastatė, todėl daugumas krovėsi jas į mašinas ir traktorius, su kuriais buvo atvažiavę), žiū, jau vertinimo komisija pasirodė. Kaimo žmonės vaidino, kaimo žmonės dainavo, kaimo žmonės grojo, dainavo, o svarbiausia – vaišino, nes viešai per visus garsiakalbius buvo pranešta – vaišingumas bus svarbiausias vertinimo kriterijus.

Ko tik nesugalvota. Seniūnijų kiemeliuose „Du gaideliai baltus žirnius kūlė“, ožys malė miltus, tautiniais drabužiais apsirengusios moterys mušė sviestą, gamino ledus, šoko urviniai žmonės, kudakavo vištos, lėbavo dvarininkai, ant laužo kepė stirnos, praeiviai vaišinosi rūkytomis bebrų uodegomis…

Vos spėjo valdžios vyrai ir moterys kiemelius apžiūrėti, kaimo žmonės puolė savo kūrinius ardyti, taip norėjo pasižiūrėti, kaip bus apdovanojami geriausieji, konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai, gražiausių sodybų šeimininkai. Nespėjo. Beje, ir negirdėjo, nes jau ties Pašto pastatu nieko nesigirdėjo, kas vyko centrinėje estradoje. Ant suoliukų ties ja sėdėjo taip pat ne kaimo žmonės, o neturintys ką veikti miestiečiai, klausėsi ties Kultūros centru įsikūrę ne Širvintų krašto prekybininkai, kuriems tai buvo visiškai neįdomu.

– Kodėl nebuvo galima pagerbiant žemdirbius bent pačias patogiausias vietas būtent jiems, o ne prekybininkams ir atrakcionų organizatoriams atiduoti,- kalbėjo vienos seniūnijos kiemelyje besibūriuojantys žmonės. – Nespėjome net Mamos Rock’n Roll koncerto pasižiūrėti.

Nežiūrėjo kaimo žmonės ne tik šio koncerto. Susikrovė savo mantą ir išvažiavo namo kiaulių šerti, karvių melžti. „Blogos mergaitės“ koncertavo, saliutai dangų skrodė taip pat ne jiems.

Nesuprantamos organizatorių pastangos suskaldyti jaunimą. Naujos 30 narių teturinčios organizacijos „ANTI’s“ būreliui skirta pati geriausia vieta prie pat Kultūros centro laiptų, o Širvintų parapijos jaunimui – už visų seniūnijų kiemelių ties Restoranu, kad niekas jų ir kad nieko jie nematytų. O juk parapijos jaunimas buvo labai gražiai šventei pasiruošęs.

Vertėtų atskirai pasvarstyti apie dvigubus standartus. Kai valdžios nemėgstamas žmogus savo namo kieme šiltą vakarą išgeria su draugu alaus butelį, jis tuoj pat kviečiamas į Policijos komisariatą ir tardomas kaip koks didžiausias nusikaltėlis, baudžiamas už alkoholinių gėrimų vartojimą viešoje vietoje. Šventėje patys rajono vadovai vaikščiojo po seniūnijų kiemelius, gėrė ne tik alų, vyną, bet ir nelegalią samanę, kurios nei laikyti, nei vežti negalima. Ir nieko. Už vaišingumą net balus skyrė – lyg I.Šeiniaus gatvė būtų ne viešoji vieta, lyg šventės metu Lietuvos įstatymai negaliotų.

„Širvintų krašto“ informacija

Stepono Liktoravičiaus nuotraukos

Daiva Kazėnienė – širvintiškė. Bet nutekėjo į Kauną. Vyras Linas Kazėnas – žinomas Lietuvos bitininkas. Bitininkauja nuo šešerių metukų. Jis – ketvirtoji bitininkų karta. Šiemet bitininkų šventėje Kupiškyje meistriškumo varžybose užėmė trečiąją vietą. Kazėnų bitės neša medų iš liepų, aviečių, pušų, grikių… Pasak bitininko žmonos, širvintiškiai labai mėgsta pušų medų. Jis – tamsus, ilgai nesikristalizuoja, turi daug gydomųjų savybių. L.Kazėno avilių pamatysi net Biržų, Pasvalio rajonuose.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

7 Atsakymai į “Miestiečiams – džiaugsmas, kaimiečiams – verksmas”

 1. gfnmsk parašė:

  „Naujos 30 narių teturinčios organizacijos “ANTI’s” būreliui skirta pati geriausia vieta prie pat Kultūros centro laiptų, o Širvintų parapijos jaunimui – už visų seniūnijų kiemelių ties Restoranu“
  O čia jau reikėtų pažiūrėt į pavardes – įsitikinęs, kad kažkieno iš organizatorių pavardė sutaptų su vieno iš tos „organizacijos“ narių

 2. to LiV parašė:

  Nervintis neverta, tuoj ides ir paziuresit.

 3. LiV to xl parašė:

  Dekui Jums uz atsakyma del nuotrauku, bet laikrascio nusipirtkti deja negaliu, jo Vokietijoje neparduoda.

 4. klausimėlis parašė:

  Kodėl niekas neipyle Liktoravičiui?

 5. xl parašė:

  Isejo graziausias sestadienio laikrascio numeris su spalvotom foto, reikia tik nusipirkt ir paziuret. Maladiec ,,Sirv.k.“, graziai dirbat ir maketavimas labai fainas.

 6. LiV parašė:

  Gaila tik labai, kad Redakcijos darbuotojai neidejo fotografiju, gal gi lietutis ne visa diena lijo?

 7. lopeta parašė:

  Gryna teisybe parasyta. Galetu kur nors kitur bur ta svente. Visuomet laieme gyvenantiems centre. Kodel Nepriklausomybes aikstej nedaro svenciu ar Atzalyno stadione. Vis atrakcija butu. Tk nieko nesupratau apie Kazenus kazkokius. Laikrasty to nebuvo.

Comments are closed.

scroll to top
+