Keramikos pleneras „Kuriame kartu“

Nuo spalio 2 dienos Širvintų kultūros namuose, parodų salėje, veikia keramikos darbų paroda „12800C“. Parodoje eksponuojami Andriaus Janulaičio, Jurgitos Jasinskaitės, Eglės Maskaliūnaitės, Lauros Milevičiūtės, Agnės Miliauskaitės – Tulabienės, Ryto Naruševičiaus, Ievos Paukštytės, Kristinos Zaderskienės, Tomos Grinytės, Donato Tarasevičiaus ir Bartkuškio vaikų ir jaunimo keramikos darbai. Ši paroda yra vasarą vykusio edukacinio keramikos plenero „Kuriame kartu“ rezultatas. Projektą organizavo VšĮ „Amatų gildija“. Projekto partneriai buvo Bartkuškio pagrindinė mokykla, Bartkuškio vaikų dienos centras, Širvintų kultūros centras, A. Dirmeikio sodyba „Oreivių užuovėja“, projektą parėmė Kultūros ministerija.  

Vieną vasaros savaitę menininkai gyveno Bartkuškio pagrindinėje mokykloje. Čia jie ne tik patys kūrė, bet ir norinčius Bartkuškio pagrindinės mokyklos mokinius mokė keramikos meno paslapčių. Projekto vadovė Jurgita Jasinskaitė, prisiminusi vasaros įspūdžius, labai džiaugėsi, kad šis pleneras sulaukė gausaus tiek mažųjų, tiek didžiųjų lankytojų būrio. Vaikai, vadovaujami ir mokomi aštuonių menininkų, galėjo paleisti į laisvę savo fantaziją ir vaizduotę molinių darbelių pavidalu. Savaime suprantama, entuziastingiausi plenero dalyviai buvo patys mažiausieji. Projekto vadovė pasakojo, kad jaunieji keramikos mylėtojai į mokyklą sugužėdavo jau nuo pat ankstaus vasaros ryto, kai suaugę menininkai dar saldžiai miegodavo po sunkių praėjusios dienos darbų. Pasmalsavus, ar toks vaikų dėmesys ir darbas su jais nevargino gamtoje įkvėpimo, ramybės ir susikaupimo kūrybai ieškančių menininkų, J. Jasinskaitė tikino, kad tikrai ne, nes dauguma plenere dalyvavusių menininkų dirba mokykloje, taigi darbas su vaikais jiems nebuvo svetimas ar nemalonus.

Į parodos atidarymą atvykusios dvi jaunosios plenero dalyvės, Vaiva ir Gabija, neslėpė susižavėjusios nauja meno kūrimo forma – lipdymu iš molio. Paklaustos, ką veikė plenero metu, mergaitės pasakojo, kaip nemažai teko padirbėti jų rankelėms: lipdė vadovų nurodytomis temomis (puodelius, angeliukus), vėliau galėjo lipdyti ir savo nuožiūra. Vaivai geriausiai sekėsi lipdyti kiškius, o Gabijai labiausiai patiko kurti angeliukus. Jaunosios keramikės tikisi, kad pleneras vyks ir kitąmet, jos būtinai jame dalyvausiančios ir dar draugų pasikviesiančios. Labai gaila, tačiau ne visi darbeliai pateko į parodą. Kai kurie jų dar neišdegti, o kiti degami subyrėjo. Reikia pastebėti, kad keramikos darbų išdegimas yra ne tik labai sudėtingas, bet ir brangus darbas – vieno puodelio išdegimas kainuoja net penkiolika litų.

Toks netradicinis projektas buvo naudingas ir menininkams, ir vaikams. Nuo šių mokslo metų Bartkuškio pagrindinėje mokykloje jau veikia keramikos būrelis, kurį gali lankyti ne tik tie, kurie vasarą, dalyvaudami edukaciniame plenere, susidomėjo lipdymu iš molio, bet ir tie, kurie prisiklausę ten dalyvavusių draugų įspūdžių irgi panoro prisidėti prie gausaus Bartkuškio keramikų būrio ir išmokti ko nors įdomaus. O menininkams, pasak J. Jasinskaitės, galimybė kurti gamtos prieglobstyje buvo tikra prabanga. Todėl projekto vadovė yra labai dėkinga Bartkuškio pagrindinės mokyklos direktorei Ingai Fedčuk, nes būtent ji pakvietė menininkus atvykti į Bartkuškį.

Vaikų darbeliai parodos dalyvius stebino ir džiugino savo paprastumu ir vaikišku nuoširdumu. Akivaizdu, kad kiekvienas kūrinėlis minkytas ir lipdytas labai kruopščiai ir atsakingai, su tikra meile savo kūriniui. Keraminėse vazelėse, puodeliuose, gyvūnėliuose įamžinta visa vasaros šiluma ir vaikiško pasaulio lengvumas bei besąlygiškas atsidavimas tam, ką daro. Gal tai kiek paveikė ir kartu kūrusius menininkus, kurie tą darbo su vaikais savaitę kūrė keraminius fantastinius gyvūnus, o kai kurie darbailiudijo gilų menininko įsijautimą į savo vidinį pasaulį, kuriame tikriausiai dažnas atrado savo vaikystę.

Parodos lankytojų akis, vos įžengus į salę, iškart patraukia pačiame centre stovinti kolona. J. Jasinskaitė papasakojo, kad šią koloną kūrė visi projekte dalyvavę keramikai. Kiekvienas menininkas sukūrė po molinį žiedą, vėliau šie žiedai buvo „sunarstyti“ į vieną koloną, kuri, parodai pasibaigus, papuoš Bartkuškio pagrindinę mokyklą. Jos viršuje parimęs angelas tarytum simbolizuoja gerąją mokyklos ir mokytojo dvasią, kuri visur ir visada lydi savo mokinį, linki jam visa ko geriausio nesibaigiančioje gyvenimo prasmės ieškojimo kelionėje, saugo trapų žmogaus tikėjimą laime ir visada laukia grįžtant atgal, ten, kur išties ta gyvenimo prasmė ir slypėjo.

Ramunė Pivoraitė

Ivonos Komarovskos nuotraukose – parodos pristatymo akimirkos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+