Kas parems mokyklų bibliotekas?

Į Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos biblioteką vaikai užsuka ir per pertraukas, ir po pamokų.

Į Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos biblioteką vaikai užsuka ir per pertraukas, ir po pamokų.

Galima būtų netgi stebuklu pavadinti vien tai, kad šiais laikais, kai viskas ir visur mažinama bei uždaroma, mokyklų bibliotekos vis dėlto veikia, o lankytojų – įvairaus amžiaus mokinių – tikrai netrūksta. Pagirtina ir tai, kad ankstesniais metais jose buvo sukaupta nemažai vertingų leidinių. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, buvo atsisakyta tik tarybinės ideologinės lektūros, paliktos vertingos knygos, netgi iki skutų suskaityti nuotykiniai leidiniai iš „Drąsiųjų kelių“ serijos. Galbūt kas nors įsivaizduoja, kad mokyklų bibliotekose sėdi vienišos ir niekieno nelankomos bibliotekininkės, besiklausančios praskrendančios musės zvimbimo. Taip tikrai nėra: kiekvieną pertrauką ir po pamokų bibliotekas užplūsta dešimtys lankytojų, bibliotekininkės vos spėja suktis. Juk dažnas mokinys nesivargina pats ieškotis reikiamos knygos, o prašo darbuotojų pagalbos. Deja, mokyklų bibliotekų fondai neatnaujinami, nes tam paprasčiausiai nėra lėšų. Surasti naujausių leidinių ugdymo įstaigų bibliotekose pavyksta tik bibliotekininkių lankstumo, įvairių akcijų ir rėmėjų dėka.

Leidiniai – ir iš uždarytų pradinio ugdymo skyrių bibliotekų

– Per pastaruosius trejus metus mokyklos biblioteka gavo įvairių leidinių, – sakė Širvintų pradinės mokyklos direktorės pavaduotoja Danutė Zinkevičienė. – Bibliotekos fondas kiekvienais metais papildomas pedagoginės, metodinės, grožinės literatūros leidiniais. Metodinės, pedagoginės literatūros biblioteka gavo iš Širvintų rajono švietimo centro. Nemažai literatūros parvežė ir dovanojo bibliotekai mokytojai, kurie dalyvavo įvairiuose projektuose bei seminaruose. Bibliotekos fondai buvo papildyti knygomis iš pradinio ugdymo skyrių bibliotekų. Taip pat kiekvienais metais mokyklos biblioteka kartu su pradinio ugdymo mokytojų metodine grupe organizuoja akciją „Padovanok knygą mokyklos bibliotekai“. Akcijos metu mokinukai, jų tėveliai, mokytojai bibliotekai padovanoja nemažai knygų, daugiausia vaikų grožinės literatūros. Kiekviena bibliotekai dovanota knyga pažymima lipduku su dovanotojo vardu ir pavarde. Knygų mokyklos bibliotekai dovanoja svečiai, kurie lankosi mokykloje. Mokymo priemones, mokomąją literatūrą, vadovėlius mokykla perka už mokinio krepšelio lėšas.

Knygų padeda įsigyti projektinė veikla

Zibalų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Eglė Mingėlienė informavo, kad mokykla per pastaruosius trejus metus iš viso gavo 474 egzempliorius: 371 vadovėlį, 45 grožinės literatūros knygas, 42 pedagoginės literatūros knygas, 14 dalykinių leidinių. Zibalų pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Eimutė Lučiūnienė pažymėjo:

– Mokyklos biblioteka gali papildyti fondus už mokinio krepšelio lėšas, kurios skirtos vadovėliams ir mokymo priemonėms. Už šias kuklias ir vis mažinamas lėšas visų pirma perkami būtiniausi vadovėliai ir mokymo priemonės. Grožinės literatūros, pedagoginės ar dalykinės literatūros leidiniams lėšų nelieka. Kas turėtų būti perkama už mokinio krepšelio lėšas, nusprendžiama mokyklos direktoriaus sudarytoje komisijoje ir mokytojų pasitarimuose. Jau dvejus metus (2011, 2012 m.) esame įsitraukę į projektą, pagal kurį gauname 11 pavadinimų periodinių žurnalų menine, kultūrine tematika. Taip pat pedagogine, švietimo tematika leidinių gauname centralizuotai per Švietimo centrą (valstybės arba Europos Sąjungos lėšomis). Dviejų pavadinimų knygas esame gavę iš Savivaldybės. Taip pat per 3 metus įsigyta už mokinio krepšelio lėšas 7, o už valstybės lėšas 2 elektroniniai leidiniai. Oficialių rėmėjų neturime. Neoficialūs rėmėjai yra mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai, kurie padovanoja bibliotekai perskaitytų vertingų knygų.

Rašytojų dovanos

Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos bibliotekininkė Inga Grigalaitienė sakė:

– Mokslinės-pedagoginės literatūros gauname iš Švietimo centro. Grožine literatūra bibliotekos fondai papildomi daugiausia akcijų metu. Kiekvienais metais, kovo mėnesį, vyksta jau tradicija tapusi Knygos dovanojimo akcija, kurios metu gimnazistai, mokytojai, klasių vadovai ir kiti mokyklos bendruomenės nariai turi galimybę padovanoti gimnazijos bibliotekai knygą. Akcijoje dalyvauja visų klasių gimnazistai, Mokinių taryba, gimnazijos direktorė, direktorės pavaduotojos bei mokytojai. Kiekvienais metais biblioteka praturtėja 30-40 knygų. Per pastaruosius trejus metus mūsų gimnazijoje viešėjo rašytojai Kazys Saja, Vytautas Račickas bei Sigitas Parulskis. Kiekvienas iš autorių po susitikimo padovanojo bibliotekai savo knygą. Taip pat dalyvaujame akcijoje „Metų knyga“. Pateikę paraišką dalyvauti projekte, per pastaruosius trejus metus esame gavę po 3 suaugusiųjų ir paauglių kategorijų „Metų knygų“ komplektus (kasmet – po 1 komplektą).

Dar šiais metais mūsų gimnazija dalyvauja projekte „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“, kurio tikslas – mokyklų bendruomenių atskirties nuo kultūros proceso mažinimas. Lietuvos meno kūrėjų asociacijos dėka gauname ne tik 11 kultūros žurnalų prenumeratą, tačiau turime galimybę dalyvauti ir kitoje projekto veikloje – meninės kūrybos pamokos gimnazijoje. Spalio 9 dieną gimnazijoje viešėjo Vladas Braziūnas – poetas, eseistas, vertėjas, fotografas. Svečias pradėjo projekto meno kūrėjų susitikimų su mokiniais ciklą. Tęsiant projekto veiklą, lapkričio 23 dieną gimnazijoje numatomas susitikimas su poetu, „Metų knygos rinkimų 2012“ nominantu Antanu A. Jonynu.

Nuolat jaučiamas naujų knygų stygius

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos bibliotekininkė Regina Grinienė minėjo, kad jau trejetą metų biblioteka grožinės literatūros leidinių neįperka, nes tam trūksta pinigų. Bibliotekininkė pabrėžė, jog progimnazijos bibliotekos fondas atnaujinamas skelbiant akcijas. Knygos bibliotekai dovanojamos Knygnešio dienos proga. 2010 metais bibliotekos ir Metodinės tarybos organizuotoje akcijoje „Šią knygą aš perskaičiau. Dabar perskaityk ir tu“ dalyvavo labai daug mokinių ir mokytojų. Bibliotekai buvo padovanota 370 knygų, 2011 metais vykusioje akcijoje „Dovanoju bibliotekai knygą“ sulaukta 201 leidinio.

Regina Grinienė pasiguodė, jog šiemet naujų knygų stygius jau pastebimas: atėję aktyviausi skaitytojai klausia ne naujų, o naujausių knygų, nes anas jie jau yra perskaitę. Visa laimė, kad 2011 metais progimnazijos biblioteka buvo rėmėjų (mokinių ir mokytojų) gana dosniai „pamaitinta“ labai vertingais leidiniais, tad kurį laiką atžalyniečiai galės verstis tuo, ko neperskaitė anksčiau. Tačiau tik kol kas. Tiesa, 3 naujas savo knygas šį rudenį bibliotekai padovanojo rašytoja Ona Jautakė. Žinoma, pasak bibliotekininkės, ištikimiausi skaitytojai liks, bet kai kurie reikalingų leidinių ieškos miesto bibliotekoje.

Šiuo metu „Atžalyno“ bibliotekoje išties pilna vaikų. Ir bibliotekininkės Regina Grinienė bei Ligita Pažusytė turi prisiminti, ką kuris vaikas mėgsta skaityti, ką ta tema dar galėtų pasiūlyti. Abi bibliotekininkės sakė, jog nuo lapkričio 19 dienos progimnazijoje skelbiama LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota akcija „Knygų Kalėdos“, bus prašoma bibliotekai padovanoti naujesnių (prieš dvejus metus) išleistų knygų.

Akcija „Knygų Kalėdos“

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kviečia prisijungti prie akcijos „Knygų Kalėdos“ ir papildyti mokyklų bibliotekas naujomis knygomis. „Pernai visi susitelkę surinkome 17 tūkstančių knygų šalies viešosioms bibliotekoms. Sukurkime kalėdinį stebuklą ir šiais metais! Per šias Kalėdas kiekvienas galime grįžti į savo mokyklą. Grįžti ne tuščiomis, o su naujomis ir įdomiomis knygomis. Iš jų Lietuvos vaikai mokysis mąstyti, kurti ir pažinti pasaulį!“, – ragina Prezidentė.

Mokyklų bibliotekoms labai trūksta naujų vaikų ir jaunimo knygų, enciklopedinių leidinių ir žodynų. Daugiau nei 1000 mokyklų parengė reikalingiausių knygų sąrašą, kurį rasite: www.knygukaledos.info

Naujų knygų savo krašto mokyklai galite nupirkti dovanų iš „Knygų Kalėdų“ lentynos, kuri įsikurs knygynuose „Vaga“, „Pegasas“ ir „Knygų namai“ lapkričio 19 – sausio 6 dienomis. Akcijoje dalyvaujančios knygos bus pažymėtos specialiu lipduku ir joms bus taikoma 20 proc. nuolaida.

***

Kalbos, kad mokiniai nieko kita neveikia, tik žiūri televizijos šou, barškina kompiuterio klaviatūros klavišus, šlifuoja šaligatvius ar, varvindami seiles, vaikšto po prekybos centrus, yra gerokai perdėtos. Ne ką mažesnis šurmulys kasdien kyla ir mokyklų bibliotekose. Būtent dabar jauniems žmonėms reikia ir moralinės paspirties, ir naujos knygos, nes kitokios pramogos yra sunkiai įkandamos. Skaitykime, dovanokime, dalinkimės! Mokyklų bibliotekos laukia rėmėjų.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+