Kai „karalius“ užgrojo akordeonu, sunki ligonė visiems parodė, kad dar nepamiršo šokių judesių…

„Trys Karaliai“ vienoje iš aplankytų sodybų.

„Trys Karaliai“ vienoje iš aplankytų sodybų.

Pagal šiais laikais paplitusią versiją, gimus Jėzui Kristui ir danguje suspindus žvaigždei, jį aplankė trys Rytų karaliai, ir kiekvienas iš jų atnešė jam po dovaną. Iš tiesų Naujajame testamente rašoma, jog į Jeruzalę atvykę išminčiai iš Rytų – jie ieškoję maždaug dvejų metų berniuko, kuriam gimus danguje įsižiebė žvaigždė, judėjusi per dangų ir vedusi juos link Jėzaus Kristaus namų.

Rytuose yra manoma, jog išminčių buvo dvylika, tačiau, kadangi dovanos buvo trys, kituose kraštuose paplito nuomonė, jog trys buvo ir išminčiai. Karaliais jie pradėti vadinti tik viduramžiais. Gali būti, jog karalių titulas kilo iš psalmių, o galbūt išminčiai taip praminti todėl, kad atkeliavo iš tais laikais neįtikėtinai turtingais laikytų Rytų, – rašoma kai kuriose publikacijose ta tema.

XX a. pirmoje pusėje Lietuvoje švenčiant šią dieną dar buvo labai populiaru persirengti karaliais ir lankyti kaimynus, taip kartu pasveikinant juos su Naujaisiais metais. „Karaliai“ pasipuošdavo popierinėmis karūnomis ir apsisiautę baltomis skraistėmis. Kiekvienuose namuose „karaliai“ sugiedodavo po giesmę, ant durų bažnyčioje šventinta kreida užrašydavo pirmąsias vardų raides su kryželiais, tuomet būdavo sodinami prie stalo, vaišinami, gaudavo dovanų. Po II pasaulinio karo išliko tik raidžių rašymas – buvo tikėta ir kai kurių žmonių tebetikima, jog užrašas apsaugos namus nuo piktųjų dvasių.

Tačiau Širvintų rajone, Jauniūnų seniūnijoje, ši tradicija gyva ir šiandien. „Širvintų krašto“ ištikimiausi skaitytojai kasmet gali paskaityti, kaip Antanaičiuose gyvenantis Petras Žygis organizuoja entuziastus ir tą dieną lanko seniūnijos gyventojus. Pernai kirtę seniūnijos ribą ir aplankę kelis Alionių seniūnijos gyventojus, „Trys karaliai“ ir šiais metais vaikščiojo po Jauniūnų ir Alionių seniūnijų sodybas. Savo „misiją“ pradėję 10 val. ryto, „karaliai“ apsnigtais keliais klaidžiojo net 12 valandų, kol vėlų vakarą, apie 22 val., buvo atsisveikinta su paskutinės aplankytos sodybos šeimininkais.

Antanaičių kaime aplankyti Sūnus ir motina Saveikiai.

Antanaičių kaime aplankyti Sūnus ir motina Saveikiai.

Antanėlių kaime „karaliai“ sugužėjo su švente pasveikinti per devynias dešimtis perkopusį Vladą Brilingą.

Antanėlių kaime „karaliai“ sugužėjo su švente pasveikinti per devynias dešimtis perkopusį Vladą Brilingą.

Petras Žygis ant durų rašo magiškus ženklus: K+M+B+

Petras Žygis ant durų rašo magiškus ženklus: K+M+B+

– Tiksliai nepasakysiu, nes konkrečiai neskaičiavome, bet per dvylika valandų aplankėme apie 30 sodybų, – „Širvintų kraštui“ sakė Petras Žygis.

Nesunku suskaičiuoti, kad vienai sodybai aplankyti tenka mažiau kaip pusvalandis. Per tiek laiko reikia iki jos nuvažiuoti, prisibelsti, atlikti ritualą, pabendrauti su šeimininkais, įteikti dovanų ir, žinoma, paragauti šeimininkų vaišių.

Viešnagių metų vėl įsitikinta, kaip skirtingai gyvena žmonės. Aplankyti keli sunkiai sergantys, iš patalo patys jau nepasikeliantys ligoniai Jauniūnuose, kuriems „karalių“ apsilankymas buvo tegul maža, bet šilta atgaiva.

– Atpažinusi mane, tokia senutė Melanija Tamašun pasiteiravo, ar neturiu su savimi akordeono? Ji žinojo, kad esu muzikantas. Sakė, jaunystėje labai mėgusi šokti ir prašė, kad ką nors pagročiau. Teko atsinešti akordeoną. Net ir nepakildama, senutė koja padarė kelis šokių judesius. Galima sakyti, tądien jai buvo padovanota tokia Trijų karalių dovana, – prisiminė Petras Žygis.

„Trys karaliai“ pabendravo ir su Česlava Verkovska, taip pat nepasikeliančia iš patalo.

Tą dieną „karaliai“ lankė sodybas Antanaičiuose, Antanėliuose, Šiauliuose, Jauniūnuose, Salose, Gudolinoje, Viršuliuose, Vičiūnuose, Miegučiuose… Pasak vieno iš „karaliaus“ Petro Žygio, vienose sodybose žmonės jų jau laukė, atpažino, kitose teko belsti į užrakintas duris ir prašytis, jog įleistų.

– O kaip kitaip? Žmonės dabar įbauginti įvairių apsimetėlių, nepatikliai žiūri į svetimus žmones. Kas žino, gal tai kokie vagys apsirengė „karaliais“. Kadangi pats anuomet dirbau dujininku, teko lankyti ne vienoje šių sodybų, pradėjus kalbėtis mane atpažindavo, tai ir įsileisdavo, – sako Petras Žygis.

Šiais metais apsirengę Karaliais sodybas lankė Petras Žygis, Jurijus Jachimovičius ir Linas Čivilis, o svitoje juos lydėjo „svečias iš Meksikos“ – Julijanas Žygis. Apsilankę, „Trys karaliai“ pašventinta kreida ant durų rašė magiškus simbolius K+M+B+, dalijo šventųjų paveikslėlius, vaikams paliko žaislų, suvenyrų. Svita po kaimus važinėjo simbolika papuoštu automobiliu, lydimi muzikos.

Pasakodamas apie Trijų Karalių šventę, Petras Žygis vėl apgailestavo, kad kasmet vis sunkiau susiruošti pas kaimynus, toliau gyvenančius žmones – vis dėlto metai daro savo. Gal šią tradiciją ims tęsti Jauniūnų seniūnijos kultūros darbuotojai ir entuziastai?

ŠK

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
  • Janina parašė:

    Sveikinu Jus, gerb. Vladai, sulaukus tokio garbingo amžiaus, sveikatos Jums, Jūsų šeimai ir dar ilgų ilgų gyvenimo metų

  • Šventasis Juozapas parašė:

    Tokia inicijatyva turetų būti tesiama kultūros ir socijalinių darbuotoju. Šaunuoliai vyrai!

Kiti straipsniai:

Vaikų vasaros stovykla „Draugystės taku“

Čiobiškiečiai ieškojo lobio

Vijos Tarabildienės akvarelių paroda Širvintų kultūros centre veiks iki liepos 20 d.!

Gėlas vanduo – gyvybės planetoje pagrindas

Širvintiškiai atšventė Europos dieną

Gegužės 18 d. Kernavėje – Muziejų naktis

Violončelės muzika pakerėjo…

Darželinukų džiaugsmai

Septintą kartą Širvintas aplankė „Sėkmės paukštė“

Stebuklinga Mamos skarelė…

Auginame Lietuvos piliečius

Susitikimas su žurnaliste Rūta Janutiene ir naujausios jos knygos „Ir saugok mus nuo piktojo…“ pristatymas

Kas domina „guglinėtojus“?

Kviečiame kurti smagius lauko žaidimus ir dalyvauti konkurse

Fotografijų parodos „Šeinius + Scheynius“ atidarymas

Igno Šeiniaus ir jo proanūkės fotografiniai talentai – Širvintose

Ypatinga popietė Čiobiškyje

Profesinio meistriškumo pamokos Širvintų meno mokykloje

Skaitovus Švenčionyse lydėjo sėkmė

Širvintose atidarytas vaikų universitetas

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos