Eksponatai prašosi palytėjimo

menasNuo vasario 1-osios širvintiškiai turėjo puikią galimybę Širvintų rajono švietimo centre pasigrožėti jaunų, bet labai perspektyvių menininkų: Jelenos Labanauskienės ir Andriaus Labanausko autorinių darbų ekspozicija. Švietimo centro direktorės Daivos Vinciūnienės ir metodininkės Aušros Skerlaitės suorganizuoto susitikimo metu Jelena ir Andrius „Širvintų kraštui“ papasakojo, kas juos atvijo į Širvintas, ką ir iš kokių medžiagų kuria.

Į susitikimą Švietimo centre atėję menininkai iš pradžių pasiūlo paliesti meno kūrinius ir priduria, kad darydami kai kuriuos darbus specialiai palieka vietą paglostyti.

Jelena ir Andrius save vadina universaliais menininkais, nes jiems artimos įvairios meno rūšys: tapyba aliejiniais dažais ar akvarelė ant popieriaus, tapyba ant šilko, grafika, vaškinė batika, medžio, molio, metalo skulptūros ir t.t. Tačiau šiai ekspozicijai menininkai pasirinko meno kūrinius iš odos. Mat į darbus iš šios medžiagos ne tik gražu pažiūrėti, bet norisi juos ir paliesti. Oda yra išskirtinė ir sukelia tam tikrų emocijų. Andrius prisipažįsta, kad jam labai svarbu matomą objektą paliesti, o ryšys su įvairiomis medžiagomis prasidėjo dar vaikystėje. Kur tik jaunasis menininkas nuvažiuodavo, visur reikėdavo viską apčiupinėti, pvz., pamačius sieną, iškart kildavo klausimų, kokia ji? Ar ji lygi? Kokia jos faktūra? Taigi Andriaus mamai nuolat tekdavo nuo visko atitraukinėti sūnaus rankas. O ir dabar, jei nuėjęs kur nors mato skulptūrą, jeigu neprieis ir nepalies, nebus jos iki galo ištyrinėjęs. Mat prisilietimas žmogui palieka ilgesnį įspūdį, sukelia didesnių emocijų.

Artimiau su odos technologijomis Jelena susipažino magistrantūroje studijuodama odą ir dailę. Menas iš odos jai buvo naujovė, bet pamačiusi, kokios yra galimybės, susižavėjo. Kadangi galima ne tik iškirpti tam tikrą formą ir aptrauktį daiktą oda, bet galima ją tonuoti, šlifuoti, kirpti, dažyti ir pan. Be to, ir objektai gali būti skirtingi – sieninė kompozicija, skulptūra, knygryšyba ir t.t. „Anksčiau labai didelis dėmesys buvo skiriamas viršutinei knygos daliai, ją aptraukdavo oda, graviruodavo auksiniais atspalviais. Dabar įprasta knygas matyti su paprastais viršeliais,“ – kiek nusivylusi sako Jelena.

„Oda yra labai organiškas gamtos reiškinys, nes kiekvieną kartą jos kraštai skirtingai lenkiasi. Dažnai būna, kad sugalvoji daryti vienaip, o pradėjus darbą oda padiktuoja savo sąlygas ir išeina visai kitoks rezultatas, nei buvai sumąstęs. Taigi niekada neįmanoma padaryti indentiško daikto,“ – patirtimi dalijasi Andrius.

Menininkai pasakoja, kad po gyvūno mirties daug odos iškeliauja nežinomais keliais, iš jos gaminami drabužiai, kurie po kurio laiko susidėvi ir išmetami. Menininkai savo darbais suteikia galimybę odai išlikti ilgiau, tarsi prikelia antram gyvenimui.

Jelena ir Andrius negali pasakyti, kiek trunka sukurti vieną daiktą, nes kai patys daro, tai laikas jiems tarsi sustoja. Vis dėlto ilgiausiai užtrunka idėjos subrandinimas – apmąstymai, skaičiavimai, kiek sluoksnių medžiagos bus, kaip ir kokioje vietoje jie jungsis, kaip susitvirtins, kad daiktas būtų ilgalaikis. Antrą tokį pat daiktą menininkai padarytų kokius 5 kartus greičiau. Tačiau jie beveik niekada nedaro vienodų darbų, kiekvieną kartą užsibrėžia sau naują iššūkį. Andrius pabrėžia, kad Jelena viską daro itin kruopščiai, atrodo, kad ir taip viskas gražu, bet ji kiekvieną darbelį tiesiog nuglosto.

Atsiradus įkvėpimui Andrius per 2 dienas padaro 2 skulptūras ar per savaitę – visą jų seriją. Tokiais atvejais darydamas vieną daiktą jau galvoja, kokią formą suteiks kitam. Tačiau neretai padaryti vieną skulptūrą užtrunka ir pusę metų. Menininkas prisipažįsta, kad labai dažnai „įstringa“ per viduriuką ir nežinodamas, kaip pabaigti, tiesiog padeda į šalį. Be to, dažnai pradėdamas daryti daiktą, net nežino, kaip jis atrodys. Savo kūriniais tiesiog mėgina perduoti teigiamas emocijas, gerą energiją. O svarbiausia, – kad žmonės neliktų abejingi jo kūrybai, praeidami pro šalį susimąstytų, kas tai, iš ko padaryta ir pan. Šioje ekspozicijoje yra tik vienas Andriaus darbas – „Trys norai“ – bet jis pažadėjo kitą kartą pateikti daugiau savo meno kūrinių. Menininkas tiki, kad jeigu žmogus, turėdamas namie tokią skulptūrą, sugalvotų konkrečius 3 norus, tai jie būtinai išsipildytų. Tai lyg užrašų knygutė, į kurią kiekvieną dieną žiūrėdamas prisimeni, ką turi padaryti ar ko pasiekti. Pagrindinė skulptūros „Trys norai“ forma – senovinis butelis. Butelis buvo „apvilktas“, „išskrostas“, vėliau pašalintas, o visos galūnės priaugintos. Be to, šioje skulptūroje sukauptas visas lobynas informacijos. Ja perpjovę, pamatytume sluoksniais (kaip medžio rieves) suvyniotus žurnalus, laikraščius ir daugybę mažų raidyčių.

Visų akis labai traukia ir Jelenos sukurta lėkštė, vaizduojanti Babilono laikus. Senovėje tik išminčiai mokėjo užrašyti prakeikimą, kitus reikšmingus žodžius. O paprastiems žmonėms tai buvo tik kažkokia keverzonė. Galbūt jie žinojo piešinio reikšmę, bet nemokėjo tiksliai pakartoti vieno ar kito užrašo. Taigi išlikdavo tik viltis, kad užrašas ant lėkščių, kurias pastatydavo namo kampuose, apsaugos nuo blogųjų jėgų. „Tos lėkštės buvo nedidelės, aš jas performavau,“ – pasakoja Jelena.

Ši ekspozicija Širvintų rajono švietimo centre yra pirmas menininkų žingsnis. Tačiau daug Jelenos ir Andriaus darbų kartu su kitų menininkų kūryba keliauja po Lietuvą. Tačiau savo personalinės parodos jie dar nėra pristatę, nors jau pratinasi prie šios minties. Jelena ir Andrius nori išbandyti vis kažką naujo, tačiau neapsisprendžia ties kuria viena meno rūšim apsistoti, kad galėtų surengti parodą.

Mūsų mieste jaunieji menininkai įsikūrė visai atsitiktinai. „Abu esame iš dviejų skirtingų pasienių, aš gyvenau kaime Šatnagiuose prie Latvijos pasienio, o Jelena – Šalčininkuose, Baltarusijos pasienyje. Susitikom Šiauliuose studijuodami dailės ir technologijos mokytojų specialybę. Iš pradžių bandėme išsilaikyti Šiauliuose, bet jauniems menininkams ten labai sudėtinga, nes galerijos linkusios palaikyti vyresnius, jau įsitvirtinusius menininkus. Taigi nematydami jokios perspektyvos nutarėmė persikraustyti arčiau Vilniaus. Vieną vasarą apsilankėm Širvintose ir mus pakerėjo čia esanti žaluma, vandens telkiniai, pakrantės, tilteliai, taigi nutarėm kurį laiką čia pagyventi. O dabar jau ir įleidom šaknis,“ – pasakoja Andrius.

Ivona Komarovska


     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
  • Mohsin parašė:

    something about JJ’s play, but the only thing that JJ had to say about Serena was that Serena took too long between ponits, she never actually credited Serena for playing a very good match. It was really all about her. Frankly speaking this is not a popularity contest. This is a professional tennis match with lots of money and glory on the line. I am always mystified that every time Serena or Venus wins a match they should be all over themselves in congratulating their opponent. For what. Credit to Serena for saying that in preparing for this match she had her hitting partner have extended rallies with her because she knew that was JJ’s game. What did JJ do she went out there and blunted back all of Serena’s serve in order to get the point in play. It was a well played match by both ladies and we really should stop this talk about giving opponent’s credit. I for one found it very distasteful that when MaryC had started interviewing Serena and told Serena how much she had won, JJ takes the mike and starts querying how much she got? Now that was poor form and just not cricket.

Kiti straipsniai:

Gėlas vanduo – gyvybės planetoje pagrindas

Širvintiškiai atšventė Europos dieną

Gegužės 18 d. Kernavėje – Muziejų naktis

Violončelės muzika pakerėjo…

Darželinukų džiaugsmai

Septintą kartą Širvintas aplankė „Sėkmės paukštė“

Stebuklinga Mamos skarelė…

Auginame Lietuvos piliečius

Susitikimas su žurnaliste Rūta Janutiene ir naujausios jos knygos „Ir saugok mus nuo piktojo…“ pristatymas

Kas domina „guglinėtojus“?

Kviečiame kurti smagius lauko žaidimus ir dalyvauti konkurse

Fotografijų parodos „Šeinius + Scheynius“ atidarymas

Igno Šeiniaus ir jo proanūkės fotografiniai talentai – Širvintose

Ypatinga popietė Čiobiškyje

Profesinio meistriškumo pamokos Širvintų meno mokykloje

Skaitovus Švenčionyse lydėjo sėkmė

Širvintose atidarytas vaikų universitetas

Zibaluose išgirstas jaunų šeimų balsas

Užgavėnės Širvintų lopšelyje-darželyje „Boružėlė“

Vaikų ir jaunimo liaudies kūrybos atlikėjų šventė „Patrepsėlis“

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos