Dažnam širvintiškiui rasti darbą vis sunkiau

Darbo biržos Užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Jolanta Bučienė, Karjeros planavimo skyriaus vyr. specialistė Rita Valauskienė, skyriaus vedėja Danguolė Bareikienė bei direktorė Svajonė Žedavainienė.

Darbo biržos Užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Jolanta Bučienė, Karjeros planavimo skyriaus vyr. specialistė Rita Valauskienė, skyriaus vedėja Danguolė Bareikienė bei direktorė Svajonė Žedavainienė.

Po studijų baigimo – vėl tėvų namai?

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose baigėsi bakalauro diplomų įteikimo ceremonijos. Aukštuosius mokslus studijavę ir diplomus birželio pabaigoje gavę jaunuoliai yra sutrikę. Lietuvą apėmusi krizė ir toliau tampa didėjančio nedarbo priežastimi. Situacija jau ne pirmus metus keičiasi ne ieškančių darbo jaunų žmonių naudai. Ką daryti? Kažkur dirbti, tęsti mokslus magistrantūroje, vykti laimės ieškoti  svetur ar grįžti gyventi pas tėvus ir registruotis darbo biržoje? Masinės informavimo priemonės pateikia nerimą keliančius skaičius, jog  daugiausia ieškančių darbo absolventų yra baigusių Vilniaus universitetą, VGTU, Vilniaus pedagoginį universitetą. Pasidomėjome, kokia padėtis Širvintų darbo biržoje, kaip sekasi jauniems širvintiškiams, baigusiems mokslus, integruotis darbo rinkoje.

Širvintų darbo biržos Karjeros planavimo skyriaus vyr. specialistė Rita Valauskienė informavo, jog Darbo biržoje įregistruoti 45 absolventai, ieškantys darbo. Darbo neranda Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete, Vilniaus pedagoginiame universitete  mokslus baigę jaunuoliai, turintys vadybininko, inžinieriaus, socialinių mokslų specialisto diplomus.  Pasak darbo biržos specialistės, reikia turėti omenyje tokį dalyką, jog įmonėse, esant galimybei, pirmiausia įdarbinami ten dirbančių tėvų vaikai. Pastebėta, jog jauni žmonės jokio darbo nesibaido, renkasi aukštos kvalifikacijos nereikalaujančius darbus.

– Sunkmetis vienur smogia, kitur atveria galimybes, – sakė Užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Jolanta Bučienė. –  Sunkiai besiverčiančioms šeimoms yra sudarytos sąlygos leisti vaikus mokytis per Darbo biržą. Siūlyčiau tuo pasinaudoti: mokytis paklausios specialybės, gauti stipendiją ir įgyti kvalifikacijos pažymėjimą. Gali būti, kad atsiras papildomų galimybių tokiems specialistams sugrįžti į Širvintas, į gimtinę, iš kur jie anksčiau išvyko mokytis, ir bandyti rasti savo vietą būtent čia.

Širvintų darbo biržos specialistės minėjo, jog šiuo metu rasti laisvą darbo vietą yra labai sunku. Šiuo metu paklausiausios yra vadybininko ir finansininko profesijos. Tokių specialybių žmonės lengviau randa darbą, jeigu yra įgiję darbo patirties.

Į Darbo biržą einantys absolventai įgyja bedarbio statusą ir visas socialines garantijas, tačiau negauna nedarbo išmokos. Kad gautų nedarbo išmoką, buvę studentai per pastaruosius trejus metus turi būti dirbę bent  pusantrų metų. Reikia manyti, kad dauguma šių metų absolventų širvintiškių  savarankiškai susiras darbą. Tie, kuriems to padaryti nepavyks,  grįš į tėvų namus ir Širvintų darbo biržoje registruosis liepos – rugsėjo mėnesiais.

Pedagogams grasina nedarbo šmėkla

Mokslo metų pabaiga kai kuriems mokytojams reiškia naujo darbo paieškas. Mažėjant mokinių skaičiui, diplomas, liudijantis įgytą aukštąjį pedagoginį išsilavinimą, negarantuoja darbo vietos. Diplomuotam specialistui tenka vis plačiau praverti Darbo biržos duris. Mokytojų laukia nebent kaimo mokyklos, tegalinčios pasiūlyti kelias pamokėles už graudų atlyginimą.

Šiais laikais tikėtis, kad mokinių skaičiaus mažėjimas stabilizuosis, jokių vilčių nėra. Mokinių skaičiaus mažėjimo tendencijos mokyklose kasa vis gilesnę duobę pedagogams. Širvintų  rajono švietimo įstaigose jau dabar nebėra prošvaisčių įsidarbinti pradinių klasių, lietuvių kalbos, istorijos, menų, kūno kultūros mokytojams.

Mokytojo vietai įgyjant aukso vertę, jaunimui nėra ko tikėtis darbo vietos mokykloje tikrai neverta. Kodėl pedagogų kontingentas rajono mokyklose nejaunėja, niekas komentuoti nesiryžta. Kad mokytojo profesija lengvai bloškia į bedarbių gretas, liudija statistika. Pasak Širvintų darbo biržos direktorės Svajonės Žiedavainienės, Širvintų rajone darbo ieško 12 pedagogų, turinčių geografijos (3), technologijų, ikimokyklinio ugdymo, lietuvių kalbos, menų mokytojo, socialinio pedagogo (3) diplomus. Darbo biržoje yra registruota tik viena laisva neformaliojo ugdymo pedagogui skirta vieta Čiobiškio vaikų socializacijos centre.

Moksleivių asfaltinė vasara

Kadaise buvo sakoma, kad geriausios atostogos vaikams yra darbas. Tegul eina ir užsidirba, ne tik užsidirbs pinigų batams ar laisvalaikio pramogoms, bet ir neturės laiko galvoti, kaip „užmušti“ laiką, kur išlieti energiją. Būkime teisingi – kur vaikams įsidarbinti, jeigu to paties klausia tūkstančiai darbingų žmonių.

Dažno peikiamu sovietmečiu jaunuoliai važiuodavo dirbti į vasaros darbo ir poilsio stovyklas (DPS), studentų statybinius būrius (SSB) ir tikrai visiems buvo gerai. Vyresnieji vaikai ir studentai šiek tiek užsidirbdavo ir gatvėse nesibastydavo. Apie stovyklas jaunesniems vaikams išvis kalbėti neverta, jų buvo daug ir pigių. O dabar tiesiog dirbtinai sudaromos sąlygos jaunimui neturėti ką veikti, o tai veda tik prie nusikalstamumo.

Aukštesniųjų klasių moksleiviams Širvintų darbo birža beveik nieko negali pasiūlyti. Pasak Karjeros planavimo skyriaus vedėjos Danguolės Bareikienės, yra galimybės įsidarbinti tik pilnamečiams moksleiviams. Jie gali įsidarbinti ir dirbti nekvalifikuotus darbus UAB „Legra“ bei UAB „Balžuva ir Ko“ (durpyno darbuotojai ir sraigių rinkėjai). Darbo biržos specialistės sakė, jog, padidėjus gamybos apimtims, įmonių vadovams daug paprasčiau į darbą priimti geriausius pretendentus, turinčius rekomendacijas. Pastebėta, jog net ūkininkai sezoniniams darbams renkasi anksčiau dirbusius ir užsirekomendavusius moksleivius.

Širvintų darbo biržos direktorė Svajonė Žedavainienė buvo atvira:

– Turime įregistravę 2500 bedarbių suaugusių žmonių. Yra šeimomis nedirbančių ir mes privalome pirmiausia jais pasirūpinti. Prioritetai įsidarbinant skiriami registruotiems bedarbiams ir laisvų vietų moksleiviams nelieka.

Ką daryti gimnazistams, kaimo vidurinių mokyklų moksleiviams? Gerai, jeigu tėvai turi galimybių išleisti vaikus į kaimą padėti nudirbti žemės ūkio darbus. Didžiajai daliai  moksleivių belieka leisti vasaros atostogas šlifuojant gatvių asfaltą. Taip ir prabėgs sunkmečio prispausta asfaltinė vasara. Iki krizės šimtai jaunuolių nors trumpai padirbėdavo per atostogas. Dabar nežinia, kada vėl bus tokios galimybės.

Romas Zibalas

     
Naujausi komentarai
 • Madushani parašė:

  kaunietėBirželis 23, 2011 21:07 Kaune 17 mokyklų vadovų, kurių amžius disednis už 65 Yra vadovų, kuriems sukako 70 ar 78 metai A.Bagdonas jiems jokių prie kaištų neturi. Kur turės? Ką liepia viską pavyzdingai vykdo, tokio vadovo misija ir vizija kiek galima ilgiau išsėdėti savo kėdėje.

 • oho parašė:

  o kas priims toki istatyma, jeigu pilnas seimas seniu. Jie irgi nori dar plest pinigeliio.

 • JOO parašė:

  Manau, kad iki 65 metų žmogus , jeigu jo sveikata gera, gali dirbti bet kokį darbą. Europos valstybėse beveik visur šis amžius yra pensijinio amžiaus pradžia. Ir pas mus tuoj taip bus. Todėl virš 65 metų neturėtų būti nė vieno mokytojo, daktaro ar biudžetinės įstaigos vadovo. Ir jokių išimčių čia neturėtų būti. Bet tai turi būti įtvirtinta įstatymu visai valstybei.

 • v parašė:

  gal klasių nori? koks skirtumas tie skyriai..

 • skyrius parašė:

  kazkaip darbo birzoje per daug skyriu, graziai skamba, o naudos 0000000000000000

 • Skeptikas parašė:

  „šunys loja, karavanas eina“. Tik nepatrūkit su savo norais dirbti, gauti postą ir pan. Sena chvatkė ir sava chebra – va kas svarbiausia. Juokinga žiūrėti į tuos belaukiančius ir besistengiančius. Įrodykit, kad senimas darbe ko nors nesugeba. Ponia Bilotienė pabandė ir jau kuris laikas Vilniuje „šėką pjauna“, vargsta be Širvintų šviesiausiųjų ir gudriausiųjų palaikymo.

 • to x-x-ui parašė:

  ka ten septinta, zinau viena kur devinta pradejo. nu ir dirba ir ka tu jiems

 • x-x-ui parašė:

  o kodėl ne. Duokit jauniems, vaikus auginantiems žmonėms galimybę dirbti Lietuvoje. Visą laiką tai buvo savaime suprantama, o dabar lyg ir ne. Daug kas iš septintą dešimtį įpusėjusių žmonių tik imituoja darbą. Biudžetinėse įstaigose tai gana paprasta ir įprasta. Privačiame sektoriuje neprivaidinsi, kad esi vienintelis ir nepakeičiamas, ten reikia iš tikrųjų dirbti.

 • x-x parašė:

  pradekime nuo poliklinikos, ligonines, savival;dybes, mokyklu ir darzelio isekoti vietu jaunimui.

 • to sa : nina parašė:

  zinai nemanau, kad seneliukai turi nervu ir kantrybes vaikus normaliai ismokyti.savo jau jie atidirbo, tad tegul keliauja i pensija, o duoda jaunimui is kazko gyventi, nes pastarieji, abejoju, ar sulauks tokios!
  Tas pats liecia ne tik mokyklas, bet ir kitas visuomenines istaigas, kur ttik pensininkai sulinge sedi

 • sirvintiskis parašė:

  bet ka tos specialistes ten daro, jei pats darbo nesusirasi, tai DB jo tikrai nesuras.

 • jei parašė:

  Darbo birža toleruoja išvykusius į užsienį asmenis. Va kur švaistomi pinigai.Visi žino, o vaidina…Patys gi mokam, o tūlas parvažiavęs vis krūvelę parsiveža, dar birža sumoka, medicina pasirengusi gydyti.
  Žinoma, ne iš gero gyvenimo taip, be tpadėkime tiems, kuriems labiau to reikia

 • nis parašė:

  neblogos merginos

 • ša parašė:

  dėl mokytojų pensininkų. Ko anksčiau tų darbo vietų taip labai nereikėjo? Nes buvo mažas atlyginimas ir labai neprestižas. Dabar jau prireikė. Dirba seneliukai ir tegul dirba, jauni neturi supračio kaip gerai išmokyti vaikus.

 • njs parašė:

  Mokytojo vietai įgyjant aukso vertę, jaunimui nėra ko tikėtis darbo vietos mokykloje tikrai neverta. Kodėl pedagogų kontingentas rajono mokyklose nejaunėja, niekas komentuoti nesiryžta. Kam komentuoti. Ir taip aišku.

 • :)) parašė:

  is tikruju darbo birza turetu keist savo darbo principus…arba pavadinima:)))taikliai pastebeta

 • Širvintukas parašė:

  Darbo birža turėtų padėti žmonėms įsidarbinti arba įgyti kvalifikaciją. Dabar įstaiga turėtų vadintis. LIETUVOS BEDARBIŲ REGISTRATŪRA. Gaila, bet realybė tokia.

Kiti straipsniai:

Profesinio meistriškumo pamokos Širvintų meno mokykloje

Skaitovus Švenčionyse lydėjo sėkmė

Širvintose atidarytas vaikų universitetas

Zibaluose išgirstas jaunų šeimų balsas

Užgavėnės Širvintų lopšelyje-darželyje „Boružėlė“

Vaikų ir jaunimo liaudies kūrybos atlikėjų šventė „Patrepsėlis“

Vijo vijo ir išvijo…

Širvintų meno mokykloje – projekto „Muzika mus vienija renginys“

Musninkuose – dėmesys Vytauto Kernagio kūrybai

Širvintose kuriasi Vaikų universitetas

Smulkiosios tautosakos naudojimas ugdymo procese

Gimtinės keleliai lydėjo Širvintų seniūnijos saviveiklininkus

Seniūnijų kultūros dienų maratonas pradėtas Alionyse

Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje svečiavosi dailininkas Arvydas Bagdonas

„Esu Musninkų krašto žmogus…“

Filosofas Vytautas Radžvilas: apie globalizmą ir savivaldą, provinciją ir provincialumą, „žalius“ ir „mūsiškius“…

Informacija iš naujausio numerio: Mindaugas Papinigis: „Dainavimas man, kaip aktoriui, kelia nerimą“

Širvintose – Moksleivių Universitetas!

Bendrystė jungia ir stiprina

Knygos „Kiek kartų gali atgimti tauta?“ pristatymas

Kai „karalius“ užgrojo akordeonu, sunki ligonė visiems parodė, kad dar nepamiršo šokių judesių…

Projektas „Gerumo nebūna per daug“

Projektas pasiteisino „šimtu procentų“

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Jei turėtumėt rinktis, jūs...

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Farming simulator 19 mods
Apskaitos paslaugos

No Banner to display

Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas