Darbas ir atkaklumas padėjo pasiekti tikslą

Spalio 5 – oji – Tarptautinė mokytojų diena

Sakoma, kad kilnus žmogus, atlikdamas savo darbą, nesiekia pagyrimų, garbės ar pripažinimo. Tokia Širvintų Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazijos rusų kalbos mokytoja ekspertė Ana Geigalienė. Nuoširdi, sumani, taktiška, talentinga jaunosios kartos ugdytoja, jau 35 metus mokanti svetimos kalbos, žadinanti moksleivių norą tobulėti, ieškoti, pajusti rusų literatūros grožį, rusiško žodžio reikšmę ir svarbą.

– Jei ką nors darau, tai stengiuosi daryti tik gerai arba iš viso nedarau, – sako mokytoja Ana Geigalienė. – Darbas su mokiniais – vienas malonumas. Nuo „dūšios“ sakau. Man miela su jais. Myliu juos visokius: piktus, gerus, agresyvius. Kartais miesto žmonės manęs gailisi, nes suvokia pedagogo darbo vertę. Užuojautos man tikrai nereikia. Puikiai suprantu, jog mano duona karti, bet man labai skani.

Pedagogė prisiminė vaikystę, mokslus Paberžės vidurinėje mokykloje ir Vilniaus pedagoginiame universitete. Mokytoja šypsodamasi pasakojo apie Visalaukio kaime (Vilniaus rajonas) prabėgusią vaikystę, didžiulį norą žaisti mokyklą, kur visada norėdavusi mokytojauti ir gyvenimo tiesų mokyti kitus kaimo vaikus. „Mokytojystės“ žaidimus ir visus reikalavimus sugebėjo išlaikyti tik vienintelė vaikystės draugė Juzė. Tik ji sutiko su visais būsimos mokytojos pamokų tikslais ir uždaviniais.

Mokydamasi Paberžės vidurinėje, Ana Geigalienė žavėjosi mokykloje dirbusios pionierių vadovės Zigfridos Alšauskienės talentu, energija, gyvybingumu, žvalumu, elegancija, mokėjimu bendrauti su vaikais. Tai dar labiau stiprino Anos norą rinktis pedagogo kelią. Kai dešimtoje klasėje mokytoja Aldona Pivarauskienė ėmė mokyti lietuvių kalbos, būsimai mokytojai Anai tai buvęs naujas ir įdomus dalykas. Mat su namiškiais ir klasės draugais kalbėdavusi rusiškai arba lenkiškai. Baigusi vidurinę mokyklą, ilgai nedvejojusi ir stojusi į Vilniaus pedagoginį universitetą, pasirinkusi rusų kalbos ir literatūros mokytojos specialybę. Pašnekovė prisiminė sunkias studijų dienas, kai daugelis giminaičių abejojo, ar Ana baigs mokslus. Studijos universitete buvo panašios į kalną. Į jį vedė status ir sunkus kelias. Mat namuose Visalaukyje dukters laukdavo sunkiai serganti mama, pagalbos ir pinigų iš namų nebuvo, tekdavo su mama net studentiška stipendija dalytis. Bet užsispyrimas, begalinis stropumas, mamos širdies šiluma, padrąsinantis žodis ir palaikymas visus sunkumus nugalėjo. Pasak pašnekovės, po mamos netekties tokia tuštuma širdį užliejusi, kad atsigauti labai sunku.

Po studijų Ana Geigalienė šešerius metus dirbo Bijūtiškio (Molėtų rajonas) aštuonmetės mokyklos mokytoja, o nuo 1979 – ųjų Širvintų vidurinėje (dabar Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazija). Dvejus metus dirbo direktoriaus pavaduotoja, bet įsiklausiusi į pirmųjų auklėtinių, išlydėtų į gyvenimą 1983 metais, prašymą, to darbo atsisakė ir iki šiol paliko rusų kalbos mokytoja. Anot pašnekovės, pirmieji auklėtiniai – kaip ir pirmoji meilė – nepakartojami. Su jais ir dabar susitinkanti, bendraujanti, tai kaip sūnūs ir dukros. Mokytoja išleido į gyvenimą keturias abiturientų laidas, džiaugiasi, kad visi sveiki ir gyvi, darbuojasi Lietuvos labui ir žmonių gerovei. Kai kurie buvę mokiniai pasirinko rusisto ar šiaip pedagogo kelią. Tai Česlava Kvakšis, Liucijana Jankauskienė, Rasa Martinaitienė, Violeta Geigalienė, Edita Šidlauskienė, Rima Matukienė ir daugelis kitų. Paskutiniosios laidos auklėtinė Kristina Jankauskaitė sėkmingai universitete studijuoja anglų – rusų kalbas. Gal dar viena talentinga pedagogė bus? Mokytoja Ana dabar vadovauja 2E gimnazistų klasei.

– Įdomiausia dirbti su 16 – 17 metų jaunuoliais, jie labai reiklūs, žingeidūs, kartais apatiški, kartais tokie dinamiški, – pasakoja mokytoja Ana Geigalienė. – Vyksta abipusis mokymasis: jie mane moko šiuolaikiškumo, aš jiems bandau įrodyti, kad rusų kalbos mokymasis – gyvybiškai svarbus dalykas, kad kalba bus reikalinga ateityje. Per pamokas kalbu rusiškai, dėl to mokiniai pyksta, nesupranta, tiesiog bijo gyvos rusų kalbos. Gaila, kad ši užsienio kalba dabar atsidūrė podukros vietoje. Visais būdais stengiuosi sudominti, nusileisti iki mokinių supratimo lygio, bet iki visiško paviršutiniškumo pulti negaliu ir nenoriu. Ne iškeptą žuvį stengiuosi mokiniams paduoti, o meškerę. Lai mokosi ir suvokia mokslo svarbą. Juk išsilavinimas – tai ne žinių kiekis, o mokėjimas pritaikyti tai, ko išmokai. Labai norėčiau dar savo anūkėlę Ainę mokyti rusų kalbos. Manau, jog spėsiu.

Mokytoja Ana Geigalienė yra pasiekusi svarių laimėjimų: paruošusi respublikinių ir tarptautinių rusų kalbos olimpiadų prizininkų, dirbusi valstybinio rusų kalbos brandos egzamino vertintoja, rusų kalbos ugdymo turinio konsultante, apdovanota Širvintų rajono savivaldybės, Švietimo ir mokslo ministerijos, prezidento Valdo Adamkaus padėkos raštais. Svarbiausia, kad yra visų mylima, visuomet apsupta mokinių, gerbiama kolegų ir gimnazijos administracijos. Anot gimnazijos direktorės pavaduotojos Margaritos Vaičelytės, mokytoja Ana savo taktiškumu, santūrumu moka užkariauti aplinkinių širdis, geba nuraminti tiek nuliūdusį vaiką, tiek kolegą.

Daug puikių žmonių pedagogė sutiko savo gyvenime. Pasak pašnekovės, didžiausias autoritetas mokykloje buvusi rusų kalbos mokytoja Birutė Vinciūnienė. Tai iš jos mokėsi geranoriškumo, šilto žvilgsnio, supratingumo. Pati pašnekovė save vertina kaip labai reiklią mokytoją sau ir aplinkiniams. Tad bendravimas su Birute Vinciūniene padėjo išmokti atlaidumo.

– Džiaugiuosi, kad mane visada supo ir tebesupa labai korektiški žmonės, – prisimena mokytoja Ana. – Vienas iš jų – buvęs ilgametis Švietimo skyriaus vedėjas Kazimieras Baronas. Tai labai nuoširdus žmogus, rūpestingai globojęs rajono pedagogus, kiekvieną besikreipiantį išklausydavęs ir visada rasdavęs išeitį ir iš kebliausios situacijos. Iš tokių vadovų patarimų galima buvo mokytis, tobulėti tiek metodiškai, tiek dalykiškai.

Rusistė Ana Geigalienė šiltai atsiliepia apie savo buvusius ir esamus tiesioginius vadovus. Jų pamokos, supratingumas padėjo formuotis jos pačios – kaip pedagogės – talentui. Sakė, kad iš Bijūtiškio mokyklos direktoriaus Juozo Malažinsko išmokusi darbštumo, iš Širvintų vidurinės mokyklos direktoriaus Antano Kuliešiaus – punktualumo, ištvermės. Mokytojos nuomone, direktorius Antanas Kuliešius – fenomenalios atminties žmogus, labai apsiskaitęs, domėjęsis naujovėmis, puikiai supratęs pedagogų sielos niuansus, visada skatinęs jaunus mokytojus nepalikti mokyklos. Iš dabar gimnazijai vadovaujančios direktorės Janinos Martinaitienės išmoko ypatingo stropumo ir pedantiškos tvarkos.

Mokytoja Ana Geigalienė suprato, jog iš visų kelių, kurie veda į laimę, į žavėjimąsi pedagogo darbu, patys tikriausi yra darbas ir atkaklumas. Ji darbą atlieka taip, tarytum nuo to priklausytų pačios likimas. Savo nuoširdumu mokytoja sukūrė gyvenimą ne tik sau, bet ir ne vienam talentingam, sumaniam savo mokiniui. Beje, gerą ir prasmingą gyvenimą…

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

11 Atsakymų į “Darbas ir atkaklumas padėjo pasiekti tikslą”

 1. Nerijus parašė:

  Turėjau garbės būti auklėtiniu. Labai aukšto lygio specialistė.

 2. Rita parašė:

  Esu buvusi mokinė nuo Bijutiškio mokyklos laikų. Ši mokytoja- viena įsimintiniausių, per ją pamilau rusų kalbą. Miela paskaityti apie seniai matytą ir nepamirštą Mokytoją:)

 3. ash :D parašė:

  Generolas :D:D:D

 4. EKATERINA parašė:

  esu ruse neseniai atvykau i Panevezi noriu privaciai mokytis Lietuviu kalbos gal kas zino gera mokytoja uz protinga kaina 861480399

 5. laukine parašė:

  gerai parasyta..
  faina mokytoja…prigriebdavo kaip reikiant…griezta,bet ne be reikalo..i klase atejau nemokedama rusiskai savaites dienu isvardint o isejau su 75 balais valstybiniam egze..reiskia mokytoja zinojo ka daro..
  prasau mylet ir gerbt anushka…

  su pagarba buvusi mokine….

 6. smirdalas parašė:

  O cia jau ne musu reikalas kuo ten smirda, ateinam pas mokytoja mokytis 🙂

 7. kukarieku parašė:

  man tai inai nepatinka…
  jos kabinetas smirda vaistais. ar kazkuo tai.

 8. studentas parašė:

  Nepaisant visu tu parasytu „centku“ sakymu „perestan izdivatsa“ sita mokytoja buvo isties super. ir dainuodavom „milijony alych rozh“… ir eilerascius buvom priversti ismokt. ir sededavom per pamokas kaip pasventinti (nors visko buvo) :] respectas mokytoja :]

 9. so parašė:

  fajna moktoja ir graziai parasyta

 10. LSG parašė:

  Man rodos sita mokytoja yra pati geriausia asir pas ja mokiausi visko buvo, bet kiek ismokau dar ir dabar zinau. Jei nenori pats ismokti tai reiks per prievarta jei jau pasirinkai.

  Gerbiu Ana Geigaliene 🙂

 11. Svajonė parašė:

  Viskas labai gražu ir šaunu, gerbiu šią mokytoją, bet kiek dar vaidinsime, kad vaikai mokosi rusų kalbos taip, kaip dabar atrodo. Juk tėvai masiškai padeda ruoštis vaikams rusų kalbos pamokoms. Kas bus, kai ateis tėvų, kurie jau nemoka rusų kalbos, vaikai. Gal tada pasidarys pagaliau aišku, kad vadovėliai ir programos tikrai per sunkios vaikams, o ir mokytojai reikalauja nerealiai daug.

Comments are closed.

scroll to top
+